Има хора обаче, които допринесли за развитието на математиката.
Математическите учени са направили много за обществото. Те позволявали на обикновените хора да гледат по-дълбоко на света. В допълнение, ние не трябва да забравяме за огромния принос за развитието на науката и технологиите, които направиха най-големите математици на света. Време е да ги опознаем и да опознаем съдбите им, за да се гордеем с такива развити и интелигентни хора!
Архимед
Архимед е роден в древногръцкия град Сиракуза през 287 г. пр. Хр. Е., което не му попречи да стане брилянтен математик, физик, инженер и механик, да направи огромен брой открития в геометрията, да положи основите на механиката, както и хидростатика. Но Архимед обичаше най-много геометрията. На гроба си, той поиска да се инсталира топката, вписана в цилиндъра.
Неговите изобретения са толкова важни, че се използват и до днес.
Плутарх красноречиво описва как Архимед е бил обсебен от математиката: той забравил да яде и изобщо не се интересуваше от себе си. Архимед не можеше да бъде отвлечен от работата си с нищо – нито лошо време, нито дори война.
Абел
Нилс Хенрик Абел – норвежки математик, роден през 1802 г. Той е един от най-великите учени на своето време. Той живее не за дълго, като Лермонтов – 27 години, но по същия начин успя да създаде много. Той намери необходимите условия за изразяване корен на уравнението в радикали чрез коефициенти, даващи примери на уравнения от степен 5, в които корените не могат да бъдат изразени в радикали. Абел изследва сближаването на сериите, а в теорията на сериите най-важните теореми носят неговото име.
Питагор
Питагор е древногръцки математик и философ. Всички данни около неговото съществуване са граничещи с легенда. Роден е около 570 г. пр. Хр. на остров Самос, Гърция.
Самото име на древния философ означава онзи, който убеждава площада или убеждава тълпата. Още от малък се показва не само като много интелигентен и ученолюбив, но и като добър спортист.
Най-значимото откритие на Питагор е известната теорема, според която сборът от квадратите на катетите на правоъгълния триъгълник е равен на квадрата от хипотенузата.
Яков, Йохан и Даниел Бернули
Джейкъб и Йохан Бернули са братя, швейцарски математици и техните открития се отнасят математически анализ и основите на теорията на вероятностите. Яков е роден през 1655 г., а Йохан – през 1667 г. Заедно те са измислили началото на смятане на вариациите. В допълнение, Яков е автор на закона на големите числа – теоремата на Бернули.
Декарт
Рене Декарт, известен още като Картезий, е френски философ, математик и физик. Спечелил световна слава най-вече със своите новаторски философски идеи, Декарт е известен и като създателя на декартовата координатна система, която повлиява върху развитието на съвременната аналитична геометрия и математически анализ
Бернар Болцано
Б. Болцано е първият математик, който се доближи до теорията на безкрайните множества и теорията на реалните числа. Бернар Пласидус Йохан Непомук Болцано успява ефективно да комбинира математиката с теологията и философията.
Евклид
Евклид е древногръцки математик живял в египетския град Александрия. Често определян като баща на геометрията, той е автор на книгата „Елементи“, един от най-влиятелните трудове в историята на математиката, служил като основен учебник при преподаването на математика и най-вече на геометрия от времето на своята поява до края на XIX век и началото на XX век.
Паскал
Published: May 3, 2020
Latest Revision: May 3, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-805202
Copyright © 2020