Рей Бредбері – один із найвідоміших американських письменників-фантастів, автор близько 400 літературних творів різних жанрів:оповідань, романів, віршів, есе, п’єс для театру і кіно. Твори письменника є впізнаваними за їх емоційним, психологічним стилем. На думку критиків, Бредбері є унікальним явищем в американській літературі. А за його внесок до жанру фантастики він став лауреатом премії “Гросмейстер фантастики” за заслуги перед жанром.
Фантастичний світ Рея Бредбері
https://www.youtube.com/watch?v=hKdGg6F0NbY
Перевір себе:
- Яка головна ідея творів письменника?
- Назвіть найвідоміші твори Р. Бредбері.
- Як ви розумієте слова фантаста: “Є злочини гірші, ніж спалювати книжки. Наприклад – не читати їх”.
Священна трійця:утопія, фантастика, антиутопія.
Наукова фантастика часто наближається до утопії, а через неї прямує і до антиутопії. Певний винахід, який уявив науковий фантаст, згідно із законами жанра, має змінювати життя людей на краще. Наприклад, у «Розпаді» Брюса Стерлінга знаходять дешевий замінник їжі – і голод зникає.
Однак утопія часто може обернутися антутопією, як-от у Гакслі, і саме такі твори особливо цікаві. Замятін, Оруелл, Гібсон – це канонічні антиутопісти, тоді як Бредбері – письменник пограниччя. З одного боку, він фантаст, з іншого – фантаст-оптиміст, тобто великою мірою утопіст, проти в його книжках антиутопія часто «смикає за руку» наукову фантастику, нагадуючи, що навіть Марс має інший, непривітний бік.
Наукова фантастика – різновид художньої літератури, основною темою якої є дослідження й прогнозування наслідків досягнень науково-технічної думки. Сюжети таких творів зазвичай побудовано на певному науковому припущенні. Змальовуючи фантастичні картини майбутнього, письменники – фантасти, як правило розкривають реальні проблеми сучасного суспільства. Найкращі твори наукової фантастики порушують вагомі морально-філософські питання. До таких, зокрема, належать книжки Г.Веллса, О.Бєляєва, Р.Бредбері, А.Азімова, братів Стругацьких, Р.Шеклі та інших.
У більшості випадків головною фантастичною складовою твору постає фантастична ідея: винахід (надсвітловий двигун, мислячий робот, телепорт) або відкриття (подорожі у часі, телепортація, нове джерело енергії), вигадане місце дії (інша планета, паралельний світ), уявна соціально-політична система (утопічна чи антиутопічна), жива істота або речовина з незвичайними властивостями (чужопланетяни, мутанти,антиматерія), незвичайна ситуація, пов’язана з наукою і технікою (паранормальні здібності).
Сюжет оповідання:
Восени 2061 вцілілі після атомних бомбардувань жителі великого міста відзначають свято – досить дивним способом: ламають і трощать все, що дивом збереглося після катастрофи. Свідком цих «святкових» подій стає хлопчик Том. Влада дозволила кожному бажаючому плюнути на … картину Леонардо да Вінчі «Джоконда». Натовп не тільки плює, але й рве картину на шматки, утоптує в бруд, ламає раму. Жахливе і страшне видовище. Але письменник залишає надію – в руки Тома потрапляє шматочок полотна із посмішкою Джоконди.
“Мона Ліза” Леонардо да Вінчі
Вже п’ять століть Мона Ліза дарує чарівну усмішку людям. Зовні спокійна, але сповнена внутрішньої енергії, ця жінка наділена надприродною здатністю впливу на людські душі і серця. Ось цю надприродну здатність розбудити в людині відчуття прекрасного, виховати благоговійне ставлення до нього і показав Рей Бредбері в оповіданні „Усмішка”.
Духовний шлях Тома:
-Том – сільський хлопчик, єдина дитина в черзі;
-бажає прийняти участь у святі руйнації та ненависті; -замислюється: навіщо плювати, знищувати все прекрасне, вбивати, руйнувати все навколо;
-зачарований красою витвору мистецтва;
-не може плювати й нищити картину;
-відриває шматок картини разом з натовпом;
-зберігає усмішку «Джоконди» як символ вічності мистецтва, духовної краси;
-став справжньою Людиною під впливом мистецтва.
Символи оповідання:
Картина Л. да Вінчі «Мона Ліза» – символ краси, мистецтва і відродження духовності;
усмішка Джоконди – символ краси, добра, загадкової та життєдайної сили мистецтва;
хлопчик — символ майбутнього, нового покоління;
ранок – символ надії на краще.
Бредбері дає трагічні відповіді на запитання, що висунув у своєму мистецтві Леонардо да Вінчі: людина й людство прямують хибним шляхом, вони втрачають все світле, піднесене, прекрасне. Однак, як і його великий попередник, Бредбері вірить у духовне відродження людини. Якщо в серці хоча б однієї людини перемагає добро,світ ще не загинув, людство ще може врятуватися.
Перевір себе:
тестові завдання за оповіданням:
https://naurok.com.ua/test/r-bredberi-usmishka-202372.html
Р. Бредбері та Україна
Ознайомлення українських читачів із творами Р. Д. Бредбері започаткував журнал “Всесвіт”, в якому в 1962 році були опубліковані “Марсіанські хроніки”. З того часу твори письменника постійно друкуються в Україні. Твори українською мовою перекладали Є. Крижевич, О. Терех.,
Б.Салик, В. Митрофанов та інші.
Використана література:
1. Світова література: підр. Для 6 кл. загальноосвіт.навч.закл./ Євгенія Волощук.-К.:Генеза,2014.
2. Чередник Л.А.Світова література. 6 клас:розробки уроків/Л.А.Чередник. – Х.: Вид-во «Ранок», 2014.
3. Усмішка – Рей Бредбері// Бібліотека зарубіжної літератури
www.ukrlib.com.ua/books…/printthebookzl.php?…
4. Рей Бредбері — Вікіпедія uk.wikipedia.org/wiki Рей_Бредбері
Published: Apr 15, 2020
Latest Revision: Apr 18, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-778155
Copyright © 2020