Стан ґрунтів впливає на їжу, яку ми їмо, воду, яку ми п’ємо, повітря, яким ми дихаємо, на наше здоров’я і на здоров’я всього живого на Землі. В наш час проблема забруднення грунтів набуває актуальності. Та для її вирішення, необхідно розуміти причини й визначити основні джерела забруднення.
Ґрунт — це непоновлюваний ресурс, тобто в разі втрати або деградації його неможливо відновити в термін, який можна порівняти з тривалістю людського життя.
Щороку все більше людство потерпає від забруднення ґрунтів, адже воно викликає ланцюгову реакцію: позначається на ґрунтовому біорізноманітті, знижує запаси органічної речовини ґрунту і їх фільтруючу здатність.
До найбільш поширених забруднювачів ґрунту належать:
◦ важкі метали; ◦ пестициди;
◦ побутові відходи; ◦ мінеральні добрива;
◦ радіонукліди; ◦ нафтопродукти.
У гонитві за врожаєм, земля щедро поливається пестицидами. Причому особливість українських ґрунтів — їх високобуферність, що означає терпимість. Вони багато в себе вбирають, а потім сотнями років будуть віддавати це в продукцію. В Україні досі немає належного обліку отруєнь хімічними засобами для рослин. В 95% вони потрапляють в організм людини саме через продукти харчування.
Не варто забувати і про проблему важких металів в ґрунті — перш за все, навколо промислових міст, на узбіччях доріг і в зонах екологічних катастроф. Збільшення їхньої концентрації веде до пригнічення і загибелі живих організмів.
Після аварії на ЧАЕС радіонуклідами було забруднено понад 4,6 млн га земель 12 областей, у тім числі 3,1 млн га орних земель, близько 400 тис. га природних кормових угідь, понад 3 млн га лісів. Радіаційні забруднення мають істотну відмінність від інших. Потрапляючи в організм людини, вони руйнують клітини, внаслідок чого можуть викликати різноманітні хвороби, у тому числі і променеві.
До значного забруднення грунтів призводять й побутові відходи. Величезні площі земель зайняті звалищами, які інтенсивно забруднюють ґрунти, а їхня здібність до самоочищенння, як відомо, обмежена.
Однією з серйозних екологічних проблем стає забруднення земель нафтою і нафтопродуктами. Причини — аварії на нафтопроводах, недосконалість технології нафтовидобутку, аварійні і технологічні викиди тощо. Небезпека забруднення ґрунтів нафтопродуктами полягає в їх міграції профілем ґрунту і виникненні небезпеки вторинного забруднення ґрунтових та поверхневих вод.
Мінеральні добрива, які вносяться в грунт для підвищення врожайності, містять переважно азот, фосфор і калій. При помірних дозах вони безпечні, а при надмірному ж вмісті в грунті нітратів та нітритів вони накопичуються в рослинах, погіршують смак харчових продуктів і можуть шкідливо впливати на здоров’я споживачів.
Захист і збереження ґрунтів починається з нас з вами!
Вибір екологічно чистих продуктів харчування, правильна утилізація небезпечних матеріалів, таких як батарейки, виробництво компосту в домашніх умовах з метою зменшення кількості відходів, які потрапляють на звалища, більш відповідальне поводження з антибіотиками — ось лише кілька прикладів того, як можна сприяти вирішенню цієї проблеми.
Список використаних джерел
- https://superagronom.com/news/9421-stan-ukrayinskih-gruntiv-staye-problemoyu-ekologichnoyi-bezpeki-krayini
- https://www.growhow.in.ua/shist-prychyn-za-yakymy-problemu-zabrudnennya-gruntiv-ne-mozhna-ignoruvaty/
- https://pidruchniki.com/13340203/ekologiya/zabrudnennya_gruntiv
- https://subject.com.ua/geographic/geo/687.html
Published: Apr 1, 2020
Latest Revision: Apr 1, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-762537
Copyright © 2020