by Yuliia
Copyright © 2020
Гетьманування Івана Мазепи
Ознайомся з теоретичним матеріалом:
До вступу на гетьманську посаду, Іван Мазепа прожив уже півстоліття і підходив для неї як ніхто інший. Нащадок шляхетського роду значну частину своєї кар’єри провів при дворі польського короля. У складі дипломатичниих місій подорожував Європою, завдяки чому вивчив 6 мов.
Іван Мазепа був гетьманом Лівобережної Гетьманщини з 1687 по 1709 рік. Його правління відзначилося приходом довгоочікуваної стабільності на Лівобережжя, економічним та, особливо, культурним піднесенням. Щоб забезпечити цю стабільності, гетьман у своїй політиці спирався на два основні чинники: підтримку Москви та інтереси вищих кіл козацтва.
Одразу після приходу до влади підписав з Москвою Коломацькі статті, що фактично обмежили його владу, захищали інтереси старшини і посилювали московську присутність у Гетьманщині. Але Мазепі вдавалося обходити умови цього договору, бо він тісно товаришував з Петром І.
Завдяки військовій підтримці гетьмана, Москвоському Царству вдалося захопити найбільшу турецьку фортецю в регіоні – Азов. А Мазепа з легкістю придушив повстання запорізьких козаків.
Тим часом на Правобережжі пустку знову колонізували, а в 1699 році скасували козацький устрій. Це спричинило повстання.
1702-1704 рр. – повстання під проводом Семена Палія. Козаки оволоділи Правобережжям і укріплювали свої позиції. Польща не могла сама впоратися і попросила допомоги у Москви.
У 1704 р. Мазепа ввів свої війська на Правобережжя, придушив повстання і приєднав ці землі до своїх володінь.
Внутрішню політику Мазепа провадив в інтересах старшини: вона отримувала права, вольності та обростала маєтностями. Сприяв розвитку торгівлі. Гетьман був меценатом і сприяв розвитку культури. Також за його правління Києво-Могилянський колегіум отримав статус академії.
Однак, за гетьманування Мазепи, селяни знову згадали таке поняття як “панщина”. Козацька старшина на своїх землях намагалася запровадити 3 дні обов’язкових відробітків, проте гетьман обмежив термін панщини до 2-ох.
1700-1721 рр. – Північна війна між Швецією і Росією. Українців посилали на примусові роботи. Московський цар не надав допомоги, коли Правобережжю почав загрожувати напад Польщі, яка була союзницею Швеції. Населення також було забов’язане утримувати розквартировані війська. Це спричинило обурення і непорозуміння серед козаків.
У 1708 р. швецький король з військом почав рух на Гетьманщину. Мазепа вирішив перейти на його сторону і уклав україно-шведський союз. За його умовами:
-
утворювалося Українське князівство;
-
Мазепа очолював його довічно;
-
після його смерті наступника обирали козаки;
-
Швеція забов’язалася оберігати князівство;
-
на час війни шведам передавали кілька міст.
З точки зору Мазепи, цар порушив умови підписаної ним союзної угоди. Тому гетьман просто вирішив укласти нову, цього разу – зі шведським королем.
Коли Петро І дізнався про союз, він направив свої війська зруйнувати Батурин. На Мазепу наклали анафему. Усіх його прихильників страчували. Повністю підтримали гетьмана лише запорозькі козаки на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком. За це у травні 1709 року каральні загони зруйнували їхню Чортомлицьку Січ, а усіх козаків засудили до страти.
Кость Гордієнко
Значна частина козацтва залишилася вірною царю та обрала власного гетьмана – Івана Скоропадського. Він гетьманував з 1708 по 1722 рік.
Таким чином, у вирішальній битві війни, що відбулася під Полтавою у 1709 році, козаки воювали по обидва боки. Зіштовхнулися не лише дві різні армії, а два різних бачення можливого розвитку українських земель. Перемогла Москва. Для Гетьманщини поразка Мазепи означала перемогу малоросійства. Її поступово, проте невідворотно поглинала Російська імперія.
Іван Скоропадський
Продивіться відео матеріали:
“Полтавська битва”
https://www.youtube.com/watch?v=Wmvr6zM9hIg&app=desktop#menu
“Гетьманування Івана Мазепи”
https://www.youtube.com/watch?v=DLrRzXOh9io
Письмове домашнє завдання: скласти історичний портрет Івана Мазепи (за пам’яткою); виписати основні дати за параграфом 29:
- 1687-1709 рр. –
- 6 травня 1686 р. –
- 25 липня 1687 р. –
- 1700-1721 рр. –
- 1709 р. –
Published: Mar 16, 2020
Latest Revision: Mar 16, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-747979
Copyright © 2020