Anonimowość – niemożność identyfikacji tożsamości jednostki pośród innych członków danej społeczności, wprost w odniesieniu do osoby albo do pochodzącego od niej przedmiotu.
Współcześnie, anonimowość internetowa wiąże się z tym, że korzystając z zasobów sieciowych pozostają anonimowi. Zgodnie z tym przekonaniem, nie istnieje możliwość udowodnienia dokonania czynności on linie.
Prywatność – sfera życia człowieka, w którą nie należy wkraczać bez pozwolenia. Ma ona swój aspekt cielesny, terytorialny, informacyjny i komunikacyjny. Prywatność jest chroniona przez prawo (m.in. przez Konstytucję RP i akty prawa międzynarodowego). Ograniczenie prawa do prywatności możliwe jest tylko w określonych sytuacjach.
Korzyści wynikające z bycia anonimowym
-
brak możliwość identyfikacji
-
chronimy swoje dane
-
płynność tożsamości oraz anonimowość owocuje nietypowymi pomysłami w zakresie autoprezentacji uczestników rozmowy – mogą, ale nie muszą odkryć informacje na swój temat
-
próby dokonania oceny innych z innej perspektywy: zakładam maskę celowo by zdobyć informacje o innych osobach, podszywam się pod kogoś innego
Zagrożenia wynikające ze zjawiska anonimowości
użytkowników w Internecie
W wielu przypadkach anonimowość służy do kradzieży tożsamości innych osób, danych osobowych. Dokonując przy tym wyłudzeń haseł do portali, banków, ważnych dokumentów.
- Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Czy jesteśmy anonimowi w Internecie?
Internet staje się jednym za znaczących elementów poszukiwania i kreowania siebie, swojej tożsamości, a jako medium niemalże anonimowe pozwala na eksperymenty z własną tożsamością i nabywanie nieprawdziwej tożsamości, niezgodnych z naszymi tożsamościami w świecie offline.
Czy nie jest tak, że anonimowość zaciera się z kształtowaniem tożsamości w sieci. Nie ma pomiędzy tymi zjawiskami konkretnej granicy.
Jeszcze do niedawna anonimowość była niezwykle ważnym i cenionym elementem Internetu. Pozwalała na kreowanie własnej osoby wedle upodobań użytkowników. Dawała poczucie wolności oraz swobody. Każdy miał możliwość zaprezentowania się w taki sposób, jaki chciałby być odbierany. Aktualnie portale społecznościowe skłaniają swych użytkowników do udostępniania jak najwięcej informacji dotyczących własnej sylwetki, co sprawia, że młodzi ludzie spędzają w sieci długie godziny nad kreacją swego wizerunku. Zjawisko to często jest związane ze zbyt dużą koncentracją na własnej osobie, egocentryzmie oraz silnej potrzebie bycia zauważonym i docenionym. Fakt ten prowadzi do powszechnego przekonania, że użytkownicy serwisów pragną posiąść jak najwięcej informacji dotyczących prywatności znajomych. Dla tej grupy osób niezwykle istotnym jest, jak odbierani są przez otoczenie.
Ślady i śledzenie w Internecie
Każdy z nas pozostawia ślad w Sieci, np.
-
Facebook to nie tylko portal społecznościowy służący do komunikacji ze znajomymi. Planujesz wakacje i szukasz atrakcji, noclegów itp. ? Facebook dzięki licznym reklamom podsunie Ci najlepsze opcje.
-
Każda osoba korzystająca z Internetu podlega profilowaniu. To mechanizm, który polega na kategoryzowaniu ludzi według cech i zachowań. Z profilowaniem spotkasz się np. na Facebooku, który zapamiętuje historię „lajków”, by zaprezentować reklamę targetowaną, oraz w rozmaitych serwisach książkowych, filmowych czy muzycznych
-
Dodajesz zdjęcie na Instagram, oznaczasz znajomych na zdjęciu i lokalizację, wiemy gdzie i z kim jesteś.
-
Starasz się o pracę i twój przyszły pracodawca postanawia “prześledzić” cię na portalach, a tam pozostawiłeś za sobą wspomnienia z imprez lub z czasów szalonej młodości…
Działania na rzecz anonimowości i prywatności w
Internecie
-
Zabezpieczaj swój sprzęt programem antywirusowym
-
Aktualizuj oprogramowanie
-
Twórz różnorodne hasła i zmieniaj je
-
Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci internetowych
-
Nie udostępniaj danych z karty płatniczej
-
Korzystaj z dodatkowych zabezpieczeń przy logowaniu
Fundacje i kampanie na rzecz uświadamiania zagrożeń
wynikających z anonimowości użytkowników Internetu
Fundacja Orange
EU Kids Online
NASK
Dajemy dzieciom siłę
Chroń swoją prywatność
-
Zainwestuj w program antywirusowy
-
Blokuj reklamy i pliki cookie
-
Nie klikaj w podejrzane linki i załączniki
-
Weryfikuj wiadomości, które są podejrzane
-
Chroń swoje dane osobowe i uwierzytelniające
-
Zawsze dokonuj czynności wylogowania
-
Twój telefon to przede wszystkim komputer, nie zapomnij o jego ochronie!
Published: Feb 27, 2020
Latest Revision: Mar 12, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-739239
Copyright © 2020