Вплив господарських операцій на баланс by Natalia - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Вплив господарських операцій на баланс

  • Joined Jan 2020
  • Published Books 40

Результат пошуку зображень за запитом "вплив господарських операцій на баланс"

Вплив господарських операцій на баланс

2

Вплив господарських операцій на баланс

Бухгалтерський баланс, як відомо, відображає в узагальненому грошовому вимірнику стан засобів підприємства та джерел їх формування на певну дату.

Проте у процесі господарської діяльності відбуваються безперервний рух засобів, зміна їхнього складу, розміщення та зміни в джерелах їх формування.

Господарські засоби та їх джерела під впливом господарських операцій збільшуються або зменшуються, що приводить і до зміни окремих статей балансу в активі й пасиві. У деяких випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших. Господарські операції по різному впливають на статті бухгалтерського балансу, розділи та підсумок.

3

Господарська операція – дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства.

Різні господарські операцій по різному впливають на стан бухгалтерського балансу. Але завжди у балансі зберігається рівність активу і пасиву. По впливу на баланс всі господарські операції поділяють на чотири види.

Для вивчення характеру цих змін, розуміння їхнього змісту складемо баланс з невеликою кількістю статей і розглянемо кілька господарських операцій.

Розглянемо приклади можливих змін у балансі.

Бухгалтерський баланс

4

Операція 1: оприбутковано в касу підприємства одержані в банку з розрахункового рахунку грошові кошти — 15000 грн.

Бухгалтерський баланс

Унаслідок цієї операції залишок грошових коштів у касі збільшився на 15000 грн, і сума за статтею “Каса” становить 16000 грн. Водночас на рахунках у банку (поточному рахунку в національній валюті) кошти зменшаться на 15000 грн, і за статтею активу “Рахунки в банках” залишок становитиме 70000 грн.

Отже, внаслідок господарської операції 1 грошові кошти перемістилися, але їх загальний розмір не змінився. Підсумок балансу також залишився таким самим.

5

Операція 2: зараховано на збільшення статутного капіталу частку прибутку в розмірі 30000 грн.

Бухгалтерський баланс

У результаті цієї операції змінилися джерела засобів. Прибуток зменшився на 30000 грн, а статутний капітал водночас збільшився на цю суму.

Отже, операція 2 внесла зміни у статті пасиву балансу. Вона зумовила тільки перегрупування у джерелах засобів, що не позначилося на загальному підсумку балансу. Рівність підсумків активу та пасиву балансу при цьому не порушилася.

6

Операція 3: оприбутковано на складі підприємства матеріали, придбані у постачальників, на суму 50000 грн.

Бухгалтерський баланс

Унаслідок цієї операції запаси на складах підприємства збільшилися на 50000 грн (до 200000 грн). Водночас збільшилась заборгованість постачальникам за одержані матеріали на цю саму суму. Ця операція вносить зміни в актив і пасив балансу. Через те що зміни у статтях активу та пасиву відбулися на одну й ту саму суму (у напрямку збільшення), загальний підсумок балансу також збільшився, але рівність його не порушилася.

7

Операція 4: з поточного рахунку в національній валюті підприємства банку для погашення заборгованості по раніше одержаній позичці перераховано 60000 грн.

Бухгалтерський баланс

У результаті цієї операції грошові кошти на рахунках у банку зменшилися на 60000 грн (залишок становить 10000 грн). Водночас зменшилася заборгованість банку за позичками на цю саму суму. У результаті не стало залишку на рахунку “Кредити банків”. Ця операція вносить зміни в актив і пасив балансу, у зв’язку з чим вони зменшуються на одну й ту саму суму. Валюта балансу зменшилася, проте рівність не порушилася.

8

Розглянуті чотири операції охоплюють всі можливі варіанти змін у балансі і дають змогу зробити такі висновки.

  1. Кожна господарська операція вносить зміни щонайменше у дві статті балансу. Це зумовлено особливостями кругообороту і пояснюється двоїстою сутністю господарських операцій, при цьому зберігається збалансованість активу і пасиву.
  2. Господарські операції за характером змін, які вони спричинюють у складі засобів і джерел їх формування, поділяють на чотири типи.
  3. Підсумок активу і пасиву балансу змінюється тільки тоді, коли господарська операція стосується одночасно засобів і джерел їх утворення.
  4. Рівність підсумків активу і пасиву балансу зберігається після будь-якої операції, у цьому і полягає прийом подвійного відображення операцій.

Розглянуті типи балансових змін мають важливе значення для розуміння економічної суті господарських операцій, правильного відображення їх у балансі.

 

 

9

Бухгалтерський баланс

10

Результат пошуку зображень за запитом "вплив господарських операцій на баланс"

11

Результат пошуку зображень за запитом "самоперевірка"

Питання для самоперевірки

  1. У чому полягає значення господарська операція?
  2. На скільки видів поділяють господарські операції?
  3. Які зміни викликають у балансі кожний тип господарських операцій?
  4. До якого типу Ви віднесете операцію по виплаті заробітної плати?
  5. До якого типу Ви віднесете операцію по відпуску виробничих запасів у виробництво?
12
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content