Графічні редактори
Програми для створення і обробки графічних об’єктів, таких як малюнки, креслення, ілюстрації, а також об’ємних об’єктів відносять до графічних редакторів. Тут виділяють растрові редактори, векторні редактори і редактори тривимірної графіки (3D-редактори).
Растрові редактори
Ра́строва гра́фіка (англ. raster graphics) є частиною комп’ютерної графіки, яка має справу зі створенням, обробкою та зберіганням растрових зображень
Растрові редактори засновані на битово методі передачі зображень.
Растрове зображення — зображення, яке являє собою сітку (растр), зазвичай прямокутну, пікселів відображених на моніторі, папері та інших відображальних пристроях і матеріалах.
Растрові редактори засновані на битовом методі передачі зображень.
Бітовий (растровий) метод передачі і відтворення графічних даних використовує для створення зображення окремі точки (пікселі) екрана монітора.
Растрові редактори застосовують для роботи з графічними зображеннями, що мають багато півтонів, інформація про колір елементів зображення яких важливіше, ніж інформація про їх формі. Такі редактори в основному використовуються для обробки готових зображень, так як мають обмежені можливості по створенню нових зображень. Вони обробляють досить докладні скановані образи, виконуючи ретушування, зміна кольорів, їх відтінків і контрастів, розтирання і штрихування, зміна напрямку тіні і контурів.
Довжина бітових файлів велика через велику кількость оброблюваних екранних точок, що дозволяє використовувати велику кількість квітів і детально редагувати зображення.
Прикладом графічного редактора під рукою служать програми Adobe Photoshop, GIMP, Adobe Fireworks, Corel Photo-Paint, Microsoft Paint, Microsoft Photo Editor.
Характеристиками растрового зображення є:
- Кількість пікселів
- Кількість використовуваних кольорів або глибина кольору
- Колірний простір
- Роздільна здатність
Формати растрових зображень
Стиснення без втрат:
- GIF (Graphics Interchange Format)
- BMP або Windows Bitmap
- TIFF
- PNG (Portable Network Graphics)
- RAW
Стиснення з втратами:
- JPEG
Векторні редактори
Векторні редактори побудовані на векторному методі кодування інформації.
Векторний метод опису графічних даних оперує вже готовим набором ліній – дуг, відрізків, кіл, прямокутників і т.д.
Метод ефективний для креслярсько-графічних робіт, в яких форма ліній грає значно більшу роль, ніж інформація про окремі складові її точках. Векторний метод дозволяє виконувати складні графічні зображення і здійснювати різні операції з ними.
Векторне подання графічної інформації компактніше, ніж растрове, але вимагає для роботи більшою комп’ютерної продуктивності, так як побудова зображення супроводжується математичним перерахунком параметрів кривих.
Метод ефективно поєднується зі всілякими написами і текстовими компаніями, використовується при розробці символіки товарних знаків, розпізнавальних знаків.
Такі редактори дозволяють в найдрібніших подробицях створювати і редагувати зображення, проте не використовуються для обробки готових малюнків.
До векторних редакторам відносяться Adobe Illustrator, Corel Draw, Macromedia, Free Hand, InkScape, Xara Designer Pro X.
Формати векторних зображень:
- EPS (Encapsulated PostScript)
- CDR
- WMF (Windows Metafile)
- AI (Adobe Illustrator Document)
Published: Jan 16, 2020
Latest Revision: Jan 16, 2020
Ourboox Unique Identifier: OB-715427
Copyright © 2020