– Світлі дні дитинства були недовгими. Перше тяжке горе, що вразило серце малого Тараса і принесло лихо в Шевченкову родину, – смерть матері. Мачуха, яку привів батько, перетворила рідну хату на пекло: сльози, бійки, сварки, образи і приниження.
На 12 році Тараса спіткало нове горе – раптово, простудившись у дорозі, помер батько.
– Доля привела 17- річного Тараса до Петербурга, пишної і величавої столиці Російської імперії, до міста, де він прожив у цілому 17 років, де сталися важливі події його, де він став художником і вільною людиною.
Популярними серед дітей є також уривки “По діброві вітер виє” (поема “Тополя”) та “Дивлюся, аж світає” (поема “Сон”). У першому з них доля самотньої тополі серед поля порівнюється з долею одинокої сиротини, яка гине на чужині. У другому уривку – “Дивлюся, аж світає” – поет змальовує чудову й радісну картину чарівної української природи. Однак, спостерігаючи її, поет сумує, його душа рветься з жалю, коли він думає про тяжку долю покріпаченого селянства, про знущання над ним поміщиків-кріпосників. Цей уривок побудований на конкретному зіставленні картин природи і становища трудового народу. На фоні чудової природи поет бачить, що кріпосники латану свитину з каліки знімають, розпинають вдову за подушне, єдиного сина в військо віддають, – і цим досягає могутньої сили впливу на читача, на його почуття.До кращих зразків Шевченкової лірики належить і “Заповіт”, твір, в якому на всю силу проголошена ідея народної революції. Заповідаючи нащадкам поховати його “на Вкраїні милій”, над широким Дніпром, поет водночас закликає їх порвати кайдани віковічного рабства і окропити святу волю ворожою кров’ю. Шлях до волі, стверджує він, лежить через народне повстання і боротьбу, жорстоку, кровопролитну. Тільки позбувшись ярма, народ може створити нову, велику, вільну сім’ю.
Published: Mar 27, 2019
Latest Revision: May 9, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-599065
Copyright © 2019