Під цим терміном об’єднують творчість художників (переважно французьких), що працювали з 80-тих років XIX ст. до початку XX ст. Вперше цей термін застосував англійський критик Роджер Фрай для означення різних напрямів у мистецтві Франції з 1880 до 1905 р. Це було своєрідною реакцією на імпресіонізм. Початок постімпресіонізму – криза імпресіонізму в кінці XIX ст. Тоді, в 1886 році, відбулася остання виставка імпресіоністів, де були вперше показані твори постімпресіоністів. Тоді ж був опублікований «Маніфест символізму» французького поета Жана Мореаса. Деякий час імпресіонізм та постімпресіонізм (попри свою назву), існують паралельно.
Майстри постімпресіонізму шукали більш співзвучні для епохи засоби виразності:
· Сезанн цікавився стійкими закономірностями кольорових поєднань та форм;
· Гоген створив так званий “синтетизм”;
· Ван Гог будує свої твори на яскравій кольоровій гаммі, виразному малюнку і вільних композиційних рішеннях.
На відміну від імпресіоністів – прагнуть втілити не короткі миті, а більш тривалі стани життя.
Застосовують декоративну стилізацію. Предмети на їхніх картинах лише ззовні нагадують те як вони виглядають в реальності, але не ідентичні їм. Вони перетворюються митцем. Колір, лінії, форми стають засобами для передачі індивідуальності художника, його почуттів та думок. Для цього об’єкт розкладався на складові частини, які ретельно вивчалися. Потім художник видозмінює їх. Подібний ефект досягався за допомогою техніки грубого мазка.
П. Гоген, порівнюючи мистецтво з дзеркалом, стверджував, що в його творах відбивається не зовнішній вигляд фігур, що зображаються, а духовний стан художника. Тобто, тепер метою стає самовираження, а не наслідування природі.
П. Сезанн називав своє мистецтво «роздумами з пензлем в руках».
Постімпресіоністи хотіли повернути мистецтву те, від чого відмовилися імпресіоністи – зміст, роздуми, відновити зв’язки з художніми традиціями минулого, у тому числі класичними. При цьому художники послідовно відмовляються як від ідей імпресіоністів, так і від канонів академічного мистецтва.
Постімпресіоністи випередили свій час і сучасники не розуміли творчості більшості з них. Як правило вони помирали в скруті і визнання приходило до них після смерті.
Поль Сеза́нн ( 1839-1906) – французький художник, імпресіоніст і постімпресіоніст. Його творчість мала великий вплив на живопис ХХ ст., зокрема на розвиток кубізму.
На противагу розпливчатості, нетривкості форм, властивих імпресіонізму, Сезанн прагнув до відтворення матеріального світу, до вагомості й об’ємності форми.
Художня спадщина Сезанна становить понад 800 робіт маслом, не рахуючи акварелей та інших творів. Ніхто не може підрахувати кількості робіт, знищених, як недосконалі, самим художником за роки свого довгого творчого шляху.
У паризькому осінньому Салоні 1904 року цілий зал був відведений для демонстрації картин Сезанна. Ця виставка стала першим дійсним успіхом, більш того — тріумфом художника.
Склади пазл
Поль Гоген (1848 — 1903) – французький художник, графік, гравер, народився в Парижі. Сьогодні Гоген вважається художником, який мав надзвичайно великий вплив на сучасне мистецтво. Він відмовився від традиційного західного натуралізму, використовуючи природу, як вихідну точку до абстрактних фігур і символів. Він виділяв лінійні зразки, вражаючі колірні гармонії, які наповнювали його картини таємничістю. За свою біографію Гоген оживив мистецтво ксилографії. Крім того, створив кілька прекрасних літографій, гончарних робіт.
Перевір себе
Практична робота
Створіть малюнок за мотивами картини Вінсента ван Гога «Зоряна ніч»
Використані джерела:
Література:
- Програма «Мистецтво. 5−9 класи »(авт. Л. Масол, О. Коваленко, Г. Сотська, Г. Кузьменко, Ж. Марчук, О. Константинова, Л. Паньків, І. Гринчук, Н. Новикова, Н. Овіннікова)
- Гайдамака О. В. Мистецтво: підруч. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закладів / О. В. Гайдамака. – Київ: Генеза, 2017. – 168 с. : іл.
Інтернет-ресурси
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=Yp_dlvx8c8M
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=B74yx65eOcI
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=NAK2mubsPOo
– URL: https://www.youtube.com/watch?v=U8fdHB_jRz8
Published: Jan 12, 2019
Latest Revision: Feb 10, 2019
Ourboox Unique Identifier: OB-555421
Copyright © 2019