Тема: Природа планети Земля
Структура посібника:
Посібник містить у собі 5 повноцінних занять з коментарями та завданнями, що передбачають використання різних видів роботи.
За посиланнями ви можете переглянути технологічні карти кожного заняття.
Заняття № 1: “Природа твій друг”
Заняття № 2: “Таємниці повітря”
Заняття № 3: “Вода – це життя”
Заняття № 4: “Для чого потрібний грунт?”
Заняття № 5: “Земля – наш спільний дім”
Рекомендовано для роботи з дітьми середнього та старшого дошкільного віку.
Також в кінці пропонуємо список корисних посилань для навчання та гри з дітками 🙂
Орієнтовний план проведення занять
Заняття № 1: “Природа твій друг”
Мета: розширювати та збагачувати уявлення дітей про живу та неживу природу; формувати уявлення про нерозривний зв’язок людини з природою, роль природи у житті людини; розвивати зв’язне мовлення дітей, цікавість, допитливість, логічне мислення, увагу; виховувати бажання берегти природу;
Обладнання: ТЗН, дидактичний демонстраційний і роздатковий матеріал, відео “Світ, у якому ти живеш”, фізкультхвилинка “Веселка”, інтерактивне зображення, загадки про природу, флеш гра “Знайди пару”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вступна бесіда за змістом навчального відео
“Світ, у якому ти живеш”
Інтерактивне зображення
“Такий надзвичайний світ навколо”
Гра на знаходження відмінностей “Веселкові дні”
Відгадування загадок про природу
Заняття № 2: “Таємниці повітря”
Мета: сформувати у дітей уявлення про повітря як природне середовище, про властивості повітря; ознайомити з однією із них – із рухом повітря (вітром). За допомогою спостережень та дослідів підводити до самостійних висновків. Розповісти про значення свіжого повітря для життя людини. Розвивати наочно-образне мислення, мовлення, допитливість. Виховувати дбайливе ставлення до довкілля.
Обладнання: відео з матеріалами психогімнастики, навчальне відео “Основні властивості повітря”, казка “Політ на повітряній кулі”, онлайн-ромальовка, фізкультхвилика “Повтори як я”, дидактична гра “Що забруднює повітря?”, відео-матеріал для бесіди “Чому важливе чисте повітря”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Онлайн-розмальовка на тему: “Повітряна куля”
Бесіда на тему: “Чому важливе чисте повітря”
Дидактична гра “Що забруднює повітря?”
Мета: учити розрізняти, що псує повітря, а що, навпаки, очищує.
Заняття № 3: “Вода – це життя”
Мета: формувати уявлення дітей про роль та цінність води для всього живого; розвивати пізнавальний інтерес до води та її властивостей; закріпити правила поведінки біля водойм. Використовувати художнє слово, закріплювати вміння дітей відповідати на запитання, активізувати і збагатити словник дітей. Виховувати бережливе ставлення до води. Розвивати наочно-образне мислення, мовлення, допитливість. Виховувати дбайливе ставлення до довкілля.
Обладнання: навчальне відео “Як вода потрапила на Землю”, відео “Чому йде дощ”, дидактична гра “Подорож крапельки”, пазл “Дощик”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вступна бесіда за змістом навчального відео “Як вода потрапила на землю?”
Інтерактивні завдання на платформі TEDEd
Давайте познайомимося з природою ближче 🙂
Дорогі вихователі та батьки в цьому ролику малюк вивчає одне з природних явищ – дощ.
ЧоМуха дасть відповіді на всі питання!
Дидактична гра “Подорож крапельки”
Мета: продовжити знайомити дітей з колообігом води у природі, формувати розуміння того, що вода рухається по колу, збагатити знання дітей про властивості води, шляхи потрапляння до людини та водозбереження, розвивати мислення, уяву.
Складання пазлу “Дощик”
Зазвичай коли йде дощ, на вулиці стає похмуро і сиро. Але іноді, найчастіше влітку, під час дощу світить сонце. Такий дощ люди називають грибним.
Гуляти під таким дощем зовсім не страшно, особливо якщо захопити з собою парасольку і гумові чобітки.
У дитячому пазлі “Дощик” дитині необхідно зібрати картинку, на якій зображений рудий котик, який гуляє під парасолькою під час дощу.
Поставте кожен з 20 шматочків пазла на своє місце, і Ви побачите цю веселу картинку своїми очима.
Заняття № 4: “Для чого потрібний грунт?”
Мета: розкрити поняття “ґрунт”; з’ясувати його склад і властивості, процеси утворення; ознайомити з різноманітністю ґрунтів; дати знання про мешканців підземного світу, їх основні характеристики та користь, яку вони приносять; виховувати бережне ставлення до природи та її мешканців.
Обладнання: пісня-вітання “Їде трактор по городу”, інтерактивне зображення, навчальне відео, фізкультхвилинка, дидактичні ігри.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Привітання з піснею “Їздить трактор по городу”
Інтерактивне зображення “Хто мешкає у ґрунті?”
Онлайн-гра “Посади город”
Дидактичні завдання гри:
1. Розвивати уміння дошкільнят використовувати задані заступники предметів і розташовувати предмети в просторі відповідно до розташування заступників.
2. Розвивати увагу і пам’ять дітей.
Заняття № 5: “Земля – наш спільний дім”
Мета: розширювати уявлення дітей про те, що Земля – спільний дім для всіх людей і всіх живих істот, що живуть поряд з людиною. Викликати у дітей прагнення берегти свій загальний будинок як умова збереження життя людства і всіх природних мешканців. Закріпити поняття, що ми – люди – є частиною природи, що для зростання і розвитку живих об’єктів необхідно одне і теж – вода, світло, повітря. Виховувати відповідальне та бережливе ставлення до навколишнього світу, рідної природи.
Обладнання: навчальне відео “Усе, що потрібно знати про планету Земля”, фізкультхвилинка “Прогулянка”, інтерактивний альбом із загадками про природу”, дидактичні ігри, хмаринка слів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вступна бесіда за змістом навчального відео “Планета Земля – наш дім”
Інтерактивний альбом із загадками про природу
Читання казки “Бережімо землю”
Колись дуже давно, ще до того, як люди винайшли лампочку і автомобіль, Земля була чистою і квітучою. У річках та озерах, морях і океанах жило багато різної риби, у небо підіймались не літаки, а великі і малі птахи. А ліси, поля та луки населяли різні звірята й комахи.
Та от біда, з кожним великим винаходом Людина все більше забирала у Землі: їй потрібен був і ліс, і вода, а згодом і повітря.
Йде Людина разом з дитиною полем – рідку травичку зірве з коренем, пляшку з-під води кидає прямо по блакитних волошках до мишачої нірки. Так і закрила вихід. Ні Миші зайти до діток, ані мишенятам вибратись.
Йдуть лісом – крихітний паросток дуба затоптали, не помітили гніздечка перепілки у траві – всі яйця побили. Далі попри річку шлях їхній пролягає – кинула Дитина поліетиленовий пакет від печива у воду. Впав він на рибку, а їй все важче дихати.
Зібрались всі земні мешканці на раду: як же донести Людині, що вона – не єдиний мешканець Землі.
Сова перша взяла слово:
– Ліс вирубують, у полі квіти і трави нищать, повітря викидами забруднюють, води чистої годі й шукати! Треба щось робити.
Черепашка, що сиділа на листку латаття, запропонувала:
– Може, листа напишемо.
– Давайте! Давайте! – почулося звідусіль.
Написали вони листа до Людини.
Найшвидша пташка віднесла його до людського будинку і залишила на порозі.
– Дивіться, мамочко, татусю, нам лист! – зраділа Дитина.
– Мені ніколи, – відмахнулась Мама і пішла на роботу.
– Ой, я вже спізнююсь, – забідкався тато на порозі і пришвидшив кроки.
Залишилась Дитина сама, розглядає конверт, а там жодного слова не написано. Така цікавість взяла, що не втрималась Дитина.
А всередині:
“Дорогий наш сусіде, пишуть тобі ті, хто живе з тобою поруч на Землі. І за тих пишемо, що розказати не можуть.
Давно так повелося, що ми з тобою живемо поруч, але останнім часом наше сусідство починає турбувати.
Ти вирубуєш ліси, залишаючи голі гори і пустелі. Гори можуть осунутися, а край, де раніше зеленів ліс та щебетали пташки з часом під сонячними променями перетвориться в пустелю.
Зрубав дерево – посади два. І повітря, котрим ти дихаєш, стане чистішим.
Ти помітив, які брудні стали річки та озера? І води стало набагато менше. Скільки риби гине там? Що ти питимеш років через 20 чи 50?
А скільки ви розносите сміття! Зовсім скоро і чистого міста не залишиться. Папір переробити легше, ніж зробити новий. Та й дерева рубати не доведеться.
Старий ніж можна не залишити у полі після пікніка, а дозволити йому стати чимось ще. Може, крихітною кофейною ложечкою.
Ти помітив, скільки довкола скла? Воно ж теж переробляється. І нехай мамина улюблена ваза розбилась, завтра чи післязавтра вона може стани склянкою чи гарною салатницею…”
Дитина втомилась читати. Але прочитане геть змінило її.
До школи ж замість автобуса можна пройтись пішки чи проїхатись велосипедом.
А по дорозі є баки для макулатури і пластика: у мами в ванній цілий склад пляшок з-під шампуней. А тато всі газети задумав викинути. Ось на столику зв’язка…
Минуло кілька днів. Зміни у Дитині помітили батьки. Після прочитаного й самі змінились.
А щоб ці зміни йшли далі, я цю казку записала.
Пам’ятай, Земля – наш дім, чисто має бути в нім.
© Солтис-Смирнова Марія Петрівна
Складання хмаринки слів
Хмаринка слів — це візуалізація частоти слів у тексті у вигляді зваженого списку. Хмара слів – це один із способів візуалізації текстової інформації, який успішно можна використати в навчальній роботі.
Кольорова хмара зі слів приковує погляд до об’єкта і змушує зосередиться на матеріалі. Хмара містить в собі як візуальну інформацію (наприклад, форма хмари), так і смислове навантаження – сам текст.
Робота над «хмарою» будується за певними етапами: введення поняття, визначення ключових слів по вихідним параметрам, асоціативним методом підбору образу, створення хмари. Порядок етапів може змінюватися в залежності від шляху формування поняття – дедуктивного або індуктивного.
Можливості використання хмари слів у навчанні пов’язані з тим, що:
- в хмару можна записати тему уроку, яку учні повинні визначити; попросити скласти пропозиції з певної теми,
- «хмара» виступає в якості опорного конспекту;
- можна запропонувати дітям прочитати в «хмарі» головне питання, на який необхідно знайти відповідь протягом уроку;
- скласти пропозиції або розповідь, використовуючи якомога більше слів із хмари;
- створити словникову «хмару» на основі невеликих недавно вивчених навчальних текстів, і попросити учнів пригадати, про що були ці тексти, і в якому саме контексті використовувалися слова;
- показати «хмару», складену зі слів, узятих з незнайомого тексту, і попросити здогадатися про його зміст.
Формуюче оцінювання
Формуюче оцінювання полягає в пошуку вихователем, батьками та дітьми в процесі навчання інформації, яка дозволить зрозуміти, як проходить процес навчання, для того, щоб:
педагог модифікував подальше навчання,
дошкільник отримав зворотний зв’язок, який допоможе йому вчитися.
Численні дослідження та звіти доводять, що формуюче оцінювання є надзвичайно ефективним способом
підвищення досягнень учнів.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
У цьому розділі представлені посилання на ресурси Інтернет, створені для батьків, в тому числі для тих, хто виховує дітей з особливими потребами.
Як правило, кожен з сайтів надає Вам різноманітні можливості: отримати відомості про закономірності розвитку дітей різного віку і стану здоров’я, інформацію про навчальні і виховні заклади, поради з виховання; задати питання спеціалістам, висловити власну думку.
Особливості конкретних сайтів вказані в анотаціях.
Діти України
www.children.edu-ua.net/documents.php?section_id=79
Сторінка для батьків порталу “Діти України”, містить посилання на ресурси мережі Інтернет, які можуть бути корисні батькам.
Інтернет-енциклопедія сім’ї, материнства, дитинства
Статті, огляди, відгуки, думки на теми: планування дитини, вагітність, розвиток дитини; здоров’я, хвороби, лікування дітей; психологія дітей і підлітків, сімейних стосунків та інші. Також: новини, каталоги необхідних товарів і послуг по Україні, інформація про організацію дозвілля. Є можливість отримати консультацію лікаря, психолога, юриста; взяти участь в обговоренні проблем.
“Малеча” – ресурс для сучасних батьків
Інформація про планування дитини, вагітність, пологи, догляд, виховання та розвиток дітей, здоров’я, красу. Фотоконкурси, форуми, журнали, приватні сторінки.
“Мама-Тато”
Інформація для батьків: виховання та навчання дітей, статті, форум, консультації спеціалістів, законодавство про сім’ю. Для дітей – скоромовки, загадки, вірші та пісні, розфарбовки.
Дитячий портал “Солнышко”
Проект орієнтований на три основні групи відвідувачів: на дітей (ігри, конкурси, казки, розмальовки, дитячий журнал, віртуальна школа, форуми); на батьків (on-line консультації з виховання, раннього розвитку і освіти дітей, обмін досвідом, форуми); на педагогів (скарбничка дидактичного та сценарного матеріалу, авторські методики і розробки).
Сторінка “Виртуальная школа” – уроки, тексти, ілюстрації за темами: готовність до школи, навчання історіі, математиці, російській мові, малювання і т.д. www.solnet.ee/school/index.html
Дитячий психолог: статті, консультації http://mir-detej.kiev.ua
Презентації для дітей http://gankeshet.com/play.html
Іграшка – енциклопедія майстерності
http://www.umka.com.ua/child.shtml – українські казки, дитячі вірші, дитяча поп-музика on-line та на CD.
Published: Nov 29, 2018
Latest Revision: Nov 29, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-534466
Copyright © 2018