Ogólnoszkolny bieg sztafetowy
“100 jeść x 100 metrów na 100 -lej Odzyskania Niepodległości”
Na boisku szkolnym udekorowanym przez biało-czerwonymi flagami społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, rejestracja dojazdowa. Pierwszą pałeczkę w sztafecie na dystansie 100 m przeniosła pani dyrektor. W biegu sztafetowym udział wzięło 100 uczestnika.
Pokaz Mody Patriotycznej
Pokaz Mody Patriotyczne to zalogowany uczniów kl. 3a
na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Było patriotycznie i uroczo.
Piknik patriotyczny – śniadanie w barwach narodowych
Uczniowie klasy 3a postanowili w niekonwencjonalny sposób włączyć się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
MOJA MAŁA OJCZYZNA – montaż materiałów wideo
Uczniowie kl. 3a ukazali piękno swojej miejscowości i najbliższej okolicy. Wykonali po kilkanaście zdjęć Chełma, polskiej jesieni, ulubionych zwierząt i przygotowali efektowne wideoklipy, np.:
Bartłomiej „Przewodnik po Chełmie” http://bitly.pl/9JhvW
Wiktor „Chełm i złocista jesień” http://bitly.pl/k7zfh
Maciek „Przewodnik po Chełmie” http://bitly.pl/zi9Q8
Bartosz „Przewodnik po Chełmie” http://bitly.pl/4EYWY
Emilka „Przewodnik po Chełmie” http://bitly.pl/npNbT
Emilia „Mój pies” http://bitly.pl/zTSgy
Dominika „Czworonogi” http://bitly.pl/rdxpt
Tomek „Wycieczka po wiosce indiańskiej” http://bitly.pl/CS3Dl
Szlakiem historii
Uczniowie przeszli szlakiem historii odwiedzając cmentarze wojenne, Miejsca Pamięci w naszej okolicy. Wydarzenia z i i II wojny światowej pozostawiły ściskającą za serce historię
i pamięć, która jest przekazywana najmłodszym pokoleniom.
Patriotycznie w rozszerzonej rzeczywistości
Uczniowie kl. 3a wykorzystali aplikację z rozszerzoną rzeczywistością i znacznik z flagą był doskonałą pomocą podczas rozmowy o Polsce i symbolach narodowych.
Jestem Polakiem i wiem
Lekcje o Polsce, historii Polski, symbolach narodowych, sławnych Polakach itd.
Kąciki patriotyczne – dekoracje klasowe i szkolne
Czcimy pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego
Uczniowie uczestniczyli w miejskich obchodach poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystości stały się dla uczniów naszej placówki pretekstem, by pielęgnować pamięć o polskim patriocie, który odwiedził Chełm kilkakrotnie. Obchody rozpoczęła Msza święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny celebrowana w intencji bohaterów walczących o niepodległą Polskę. Kluczowym punktem uroczystości było złożenie kwiatów w Mauzoleum Poległych za Ojczyznę i Naród oraz przemarsz ulicami miasta do Gmachu dawnej siedziby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy placu Niepodległości 1. Tutaj nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego – Naczelnika odrodzonego państwa polskiego, pierwszego Marszałka Polski Niepodległej, Honorowego Obywatela Miasta Chełma. Na zakończenie uroczystości w sali konferencyjnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Delegatury w Chełmie odbyła się promocja albumu IPN poświęcona Generałowi Gustawowi Orlicz-Dreszerowi. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”.
Udział w sesji popularnonaukowej pt. „Wkład mieszkańców ziemi chełmskiej w odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku”.
Uczniowie uczestniczyli w uroczystej sesji popularnonaukowej pt. „Wkład mieszkańców ziemi chełmskiej w odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku”. Spotkanie zainicjowane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Gospodarzami spotkania byli: Zarząd Wojewódzki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Lublinie z siedzibą w Chełmie, Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, Towarzystwo Wiedzy Obronnej – Oddział Chełmski, Stowarzyszenie Rocznik Chełmski oraz Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie. Uczniowie naszej placówki podczas sesji poznali różne drogi ziemi chełmskiej do niepodległości. Poszerzyli wiedzę na temat genezy zrywu niepodległościowego, usunięcia zaborców z naszej małej Ojczyzny w oparciu o wspomnienia Wiktora Ambroziewicza oraz innych działaczy niepodległościowych. Gimnazjaliści zapoznali się z sylwetką i dokonaniami generała Gustawa Orlicz-Dreszera – działacza niepodległościowego, darzonego wielkim uznaniem przez Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieli się również w jaki sposób formowały się granice Polski niepodległej. Na zakończenie spotkania uczczono minutą ciszy bohaterów walk o niepodległość Polski.
100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W BAŁTOWIE
Niesamowitym przeżyciem dla uczestników wycieczki do Bałtowa był udział w wyjątkowej lekcji historii poświęconej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci dowiedziały się przez jak trudne okresy historyczne przeszła nasza Ojczyzna i jak cenna jest dla wszystkich Polaków wolność.
Na podium w miejskim konkursie patriotycznym
Uczeń klasy VIII c, został laureatem II miejsca w miejskim konkursie historycznym „DROGI do NIEPODLEGŁEJ” zorganizowanym 9 października przez Klub Wojskowy Jednostki Wojskowej 1230 w Chełmie. Uczeń wykazał się dużą wiedzą odpowiadając na pytania, które dotyczyły historii Polski od utraty państwowości poprzez powstania narodowe, I wojnę światową, odzyskanie niepodległości, wojnę polsko-bolszewicką, aż do finalnego ukształtowania się powojennych granic. Laureat wraz z nauczycielem historii otrzymał zaproszenie na uroczystość upamiętniającą 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Klubie Wojskowym, podczas której 8 listopada wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursu. Na uroczystej gali kierownik Klubu Wojskowego przytoczył znamienne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dziękując młodzieży za udział w konkursie pułkownik Wojska Polskiego podkreślił, że zainteresowanie historią swojego kraju i udział w podobnych przedsięwzięciach jest przejawem patriotyzmu i pierwszym krokiem do aktywnej służby ojczyźnie. Istotnym punktem uroczystości był występ zespołu „Przyjaciele”, którego artyści wykonali wzruszające interpretacje znanych pieśni i piosenek wojskowych.
Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. “Ojczyznę kochać” – wyróżnienie
Uczennica klasy III c otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Ojczyznę kochać”, zorganizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Chełm w Szkole Podstawowej nr 11 im. Ireny Sendlerowej z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczennica naszej szkoły wykonała pracę plastyczną przedstawiającą Miejsce Pamięci Narodowej w Chełmie, związane ze 100–leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Warsztaty plastyczne “Mały Patriota”
Dla uczczenia obchodów 100-lecia Niepodległości klasa IVe uczestniczyła 24 października w warsztatach plastycznych w Miejskim Domu Kultury w Chełmie. Zajęcia pod hasłem „Mały Patriota” miały na celu rozwijać kreatywność dzieci, ale także kształtować w nich postawy patriotyczne, szacunek dla tradycji, przeszłości oraz symboli narodowych. Uczniowie malowali plakaty, głównie o charakterze batalistycznym, na których dominowały barwy biało-czerwone. Wykonane prace wyeksponowano na holu głównym szkoły.
I Regionalny Konkurs Pięknego czytania – edycja 2018: Literatura patriotyczna – laureat
8 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbył się finał I Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania – edycja 2018: Literatura patriotyczna. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.
Konkurs adresowany był do czterech grup czytelniczych, zróżnicowanych ze względu na wiek i dobór proponowanych tekstów. W finale I edycji Konkursu wzięło udział 24 przedstawicieli szkół podstawowych i średnich z Chełma oraz powiatów: chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego, wybranych w eliminacjach szkolnych. W ramach zadania finałowego uczestnicy zobowiązani byli do przeczytania przed publicznością i Jury wylosowanych przez siebie fragmentów tekstu, dla klas 1-3 szkoły podstawowej pochodzących z książek: “Legendy polskie” Wandy Chotomskiej, “Jagiełło pod prysznicem” Pawła Wakuły.
Naszą szkołę w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej reprezentował uczeń kl. 3a, który otrzymał tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania.
Jestem Polką, jestem Polakiem – zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego
“Uczymy Dzieci Programować”
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
Nasza szkoła odpowiedziała na apel Ministra Edukacji Narodowej i włączyła się w akcję “Rekord dla Niepodległej”.
9 listopada 2018r. o godz. 11:11 cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4 – zwrotkowy hymn narodowy przy akompaniamencie fortepianu. Dzieci z klas I-III samodzielnie wykonały kotyliony i wianki, które ozdobiły galowe stroje. Uroczystość rozpoczął niesamowity biało-czerwony korowód z udziałem wszystkich uczniów klas młodszych, którzy tańczyli w rytmie poloneza. Wspólnie odśpiewano również piosenki patriotyczne. Na zakończenie utworzono z balonów biało-czerwoną żywą flagę i wykonano pamiątkowe zdjęcia. Obchodom tego święta towarzyszyły również inne przedsięwzięcia: konkursy plastyczne o tematyce historycznej, konkursy na rymowanki patriotyczne, konkursy fotograficzne “Z flagą w tle” oraz wiele, wiele innych.
Ten dzień uczniom Ósemki na długo pozostanie w sercu i pamięci …
Biegali dla Niepodległej
9 listopada 2018 r. odbyły się Chełmskie Biegi Niepodległościowe. W tym celu dokonujemy korekty historycznej. Wystartowało w porządku. 140 dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasi biegacze spisali się doskonale. W kategorii chłopców klas V-VI zajęło pierwsze i drugie miejsce. W kategorii akcesoriów do klasyka.
Published: Nov 12, 2018
Latest Revision: Nov 18, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-528490
Copyright © 2018