Про необхідність суттєвих змін в освіті зараз не говорить тільки лінивий. Ця тема не зходить з сторінок різних видань, постійно обговорюється в соціальних мережах. Модернізація освіти стала однією з найважливіших завдань нашого часу. Інструментом модернізації є інноваційна діяльність на всіх рівнях освіти.
Одним з напрямків модернізації є медіаосвіта як напрямок сучасної педагогіки.
Сама медіаосвіта стала рушійною силою розвитку Єсарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів протягом останніх трьох років.
Пошуки чогось нового завжди починаються з внутрішнього невдоволення. Наше незадоволення викликали такі моменти, як зайва традиція у проведенні уроків та виховних заходів, наявність системи роботи з обдарованими учнями тільки з української мови та літератури та математики, і, як слід, досить низькі результати олімпіад, а головне – відсутність у певній частині колективу прагнення саморозвитку, самовдосконалення в професійній сфері, що не дозволяє учительським колективу вийти на новий рівень.
Сьогодні медіаосвіта стала невід’ємною частиною діяльності нашого закладу і в цілому його візиткою.
Третій рік поспіль школа працює над створенням медіаосвітньої моделі закладів освіти. Це знайдено відображення в основних документах:
- в річній плані роботи, який містить відповідний розділ і передбачає
- у робочому навчальному плані, яким передбачено вивчення спецкурсів
з основ навчання в 8-х та 10-му класах та спецкурсі “Я в області медіапросторів” в 2-4-х класах;
- у планах методичної та виховної роботи.
За три роки з початку впровадження медіаосвіти життя нашої школи змінилося кардинально:
- медіаосвіта інтегрована у навчанні практично всіх предметів;
- щотижневі робочі лінійки ми замінили випусками новин, які готують самі учні;
- відновлено випуск шкільної газети «СНГ» [1] (самая независимая газета);
- працює шкільний кінозал;
- 13 учителів мають персональні сайти [2] , три з яких у 2017 році отримали дипломи обласного огляду-конкурсу освітніх інтернет-ресурсів, розпочато створення спільноти Єшарської школи на сайті “Школа +”, статті школярам школи часто можна знайти в районній газеті “Вісник Чугуївщини” “” “;
- з 2017/2018 навчального року ми відмовилися від шкільних методичних об’єднань як формальної форми методичної роботи та організували її на основі мобільних творчих груп, діяльність яких відповідає медіа-освітнім тематикам: “Школа он-лайн”, “Сучасна українська школа”, ” Віртуальне наставництво “,” Медіаконкурсії для учнів “,” Медіаосвіта для вчителів “,” Медіаосвіта для батьків “,” Шкільні ЗМІ “тощо; на сайті “Школа +” керівники творчих груп створили групи з відповідними назвами;
- в 2017/2018 навчальному році учениця 9-А класу Пажина Лілія стала призером ІІ (обласного) етапу конкурсу-захисту робіт учнів-членів МАН (відділення журналістики);
- медіаосвіта стала палочкою-віручалочкою при проведенні виховних заходів: ми знімаємо фільм на вечір зустрічі випускників, ведемо пряму репортаж з свята першого дзвоника, готуємо телепередачу про вчителів до Дня працівника освіти.
Окремо хочу зупинитися на досвіді проведення педагогічних рад . Ми відійшли від традиційної схеми : доповіді- виступи-рішення – та звернулися до нестандартних, а саме медіаформ: ток-шоу, тележурналіст, рекламна агенція.
Засідання педагогічної ради “Створення системи взаємодії сім’ї та школи як основи успішності освітнього процесу ” проводилося у вигляді тележурналу “Сім’я та школа” , на сторінках якого “глядачам” мала можливість послухати інтерв’ю з директором школи та батьками, поради психолога , думки експертів, у ролі яких виступали найдосвідченіші класні керівники.В свою чергу форма інтерв’ю дозволила мені як керівнику сказати колективу, що в традиційній доповіді сказати було б неможливо.
Педрада “Медіа як засоби набуття знань, умінь та навичок у навчальному процесі” пройшла в формі зустрічі співробітників рекламної агенції зі своїми клієнтами – учнями Єсарської школи, які звернулися до агентства з проханням про рекламу використання медіазаходів у навчальному процесі. У ролі співробітників агентства по черзі виступали вчителі різних дисциплін: гуманітарії показали можливості ютуба, представники природничо-математичних дисциплін – застосування флеш-анімації, початкові школи рекламували дитячі освітні канали, а учні української мови та літератури – відеоуроки О.Авраменка
“Оптимізація інноваційної діяльності школи в умовах впровадження державних стандартів початкової, базової та загальної середньої освіти” –така тема мала педагогічна рада, на якій було підбито підсумки роботи педагогічного колективу школи з впровадження державного стандарту початкової освіти та викладена задача щодо подальшої роботи в цій галузі. Засідання проходило в формі ток-шоу, на якому були присутні вчителі, батьки, думки учня представлені у відеоматеріалах. Рішення педради було створено в ході засідання в режимі реального часу і відображалося на екрані. Таким чином всі присутні могли безпосередньо вплинути на рішення педради.
Досвід проведення педрад був представлений автором статті на V Міжнародній конференції з медіаосвіти, яка пройшла в Києві в березні-квітні 2017 року.
Таким чином, медіаосвіта охопила увесь шкільний колектив – як учительський, так і учнівський, і батьківський. Учні навчаються орієнтуватися в потоці інформації, критично мислити. Учені отримали нові орієнтири та нові можливості професійного та особистісного зростання, побачили, що вихід із зони комфорту може бути цікавим. Батьки відчули себе справжніми учасниками освітнього процесу. Медіаосвіта відіграла роль каталізатора процесу розвитку всього шкільного колективу.
Ми не зупиняємося на досягнутому: поступово створюємо медіатеку, інтернет-спільноту нашої школи на сайті “Школа +”, вдосконалюємо персональні сайти, навчаємося використанню можливостей Microsoft Office 365, шукаємо нові форми роботи.
Рушійною силою впровадження будь-яких інновацій є керівник, який спирається на найпрогресивніших, найактивніших, амбіційних педагогів. Це нелегка робота. Але вибору немає: життя подібне до їзди на велосипеді: для того, щоб зберегти рівновагу, треба постійно рухатися вперед.
Перевірте себе з найпростіших питань у сфері медіа ви зможете на наступній сторінці.
Далі на вас чекає матеріал для опитування педагогічної колективу на засіданні педагогічної ради. присвячений підсумкам роботи за 2017/2018 навчальний рік.
Published: Aug 18, 2018
Latest Revision: Aug 18, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-515966
Copyright © 2018