Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Як розвивати пам’ять дитини

by

Artwork: Лазаренко Валерія

  • Joined Oct 2017
  • Published Books 3

Зміст

 

Вступ ………………………………………2

Техніки запам’ятовування…………………..3

Вправи для розвитку пам’яті дитини……….9

Як вивчити вірш з дошкільником…………..15

Вірші для розвитку пам’яті………………….18

2

Вступ

Пам’ять дитини – це унікальний дар природи. Дитяча пам’ять відрізняється здатністю запам’ятовувати величезні обсяги інформації і є найбільш довготривалою. Доросла людина може з легкістю забути те, що було вчора, зате пам’ятає багато деталей з дитинства, що особливо помітно в літньому віці. Саме тому так важливо не упустити цей благодатний час, правильно скористатися ним повною мірою і розвинути пам’ять дитини.

 

Дошкільний вік характеризується інтенсивним розвитком здатності до запам’ятовування і відтворення. Результати мислення фіксуються, зберігаються і відтворюються у корі головного мозку. Цей період залишає багато яскравих спогадів на все життя. Пам’ять дошкільника зазвичай має мимовільний характер. Довільна пам’ять, що починає розвиватися у середньому дошкільному віці, суттєво вдосконалюється у старших дошкільників. Тому потрібно приділяти велику увагу цьому психічному процесі щоб дошкільнику було легше адаптуватися до школи.

 

3

Техніки запам’ятовування

Існує цілий ряд прийомів запам’ятовування, які легко і зручно використовувати в навчанні та повсякденному житті. Ось деякі з них.

4
Техніки запам

Візуальний образ.

Порадьте пов’язати слово, яке потрібно запам’ятати, з приємним знайомим предметом, явищем, людиною. Зображення краще уявити яскравим, барвистим і тривимірним. Це може бути улюблений персонаж, герой з мультика.

 

Акровірш.

Навчіть дитину запам’ятовувати речення наступним чином: «тримаємо в голові» перші літери кожного слова в цьому реченні. Виходить абревіатура. До речі, для прикладу – існують книги з віршами і загадками-акровіршами для дітей. Гарне тренування!

 

Акронім.

А це звичайна абревіатура. Наприклад, щоб з географії запам’ятати назви озер або річок, вивчимо в певній послідовності перші букви їх найменувань. І коли прийде час відтворювати – абревіатура спливе! А за нею і річки підтягнуться.

6

 

Рими і алітерації.

Повторювані звуки й склади допомагають легко запам’ятати складні факти і цифри.

Спробуйте зробити з таблиці множення веселу лічилку.

Зорова пам’ять.

Для тренування зорової пам’яті у дитини відмінно підходить гра «фотоапарат». Вам треба показати картинку з зображенням предметів і закрити її, а дитина повинна якомога повніше описати її.

Можна показувати все більш складні картинки з різними сюжетами. Звичайно, вам необхідно буде подовжувати час перегляду картинки дитиною. Оптимальний час – не більше 30 секунд.

 

7

Слухова пам’ять.

Для розвитку слухової пам’яті у дитини підходить вправа на повторення ряду з десяти цифр. Ви вимовляєте, наприклад, номер телефону (що найпростіше для вас), а дитина повинна повторити. Корисно дати дитині послухати аудіоказки, а потім розпитати про те, що вона запам’ятала.

 

Словесно-логічна пам’ять.

Словесно-логічна пам’ять відмінно розвивається при повторенні ряду слів. Причому, можна говорити декілька незв’язаних між собою слів, тоді дитина буде просто відтворювати все підряд. А можна давати йому слова, частина яких пов’язана між собою за змістом (причому, зв’язок малюк повинен помітити сам).

Потім попросити дитину назвати саме логічно пов’язані слова. Наприклад: м’яч, чашка, олівець, шафа, ложка, тарілка. Це додаткове тренування розвиває у дитини не тільки пам’ять, а й творчі здібності, уяву.

8
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Вправи для розвитку пам’яті дитини

Дитина до 6 років запам’ятовує, в основному, те, що більше привернуло її увагу, зацікавило. Тому, щоб вона краще запам’ятовувала, потрібно викладати матеріал у цікавій формі: з картинками, граючи, використовувати казкових персонажів. Свідоме запам’ятовування активно формується з початку шкільного віку. У віці 6-9 років діти запам’ятовують, в основному, механічно. Вони поступово навчаються прийомам запам’ятовування, і розвивається асоціативна, словесно-логічна пам’ять.

10
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Вправи на послідовні асоціації.

Ця вправа має на увазі запам’ятовування не самих слів, а асоціацій придуманих до них. Дану техніку застосовують, коли потрібно запам’ятати щось абстрактне: поняття або іноземні, невідомі слова, тоді на кожне з «нічого не говорять» слів придумують яскраву асоціацію, от саме вона і відкладається в пам’яті.

Вправи на фонетичні асоціації.

Цей метод включає підбір співзвучних асоціацій. Методика запам’ятовування хороша при вивченні іноземних слів. Наприклад, якщо потрібно запам’ятати англійське слово «ball» – м’яч в перекладі, дитина уявляє, що його зачепили м’ячем під час гри, і він відчув «біль». Вправи на автобіографічні асоціації, асоціації з реально пережитими подіями. Наприклад, потрібно запам’ятати текст, що розповідає про життя морських риб. Тут же в пам’яті спливає ваша подорож до Єгипту, плавання в масці і безліч яскравих риб пропливають неподалік. І «приклавши» факти і зміст на ваше спогад, легко можна запам’ятати текст.

Вправи для розвитку пам’яті дитини «Розфарбовування і посилення».

Даний метод передбачає трансформацію чорно-білого образу інформації – в кольоровий, плоского – в об’ємний, маленького – у великій. Добре запам’ятовуються особливо гіпертрофіруемие образи

12

Вправи для розвитку пам’яті дитини на «Входження».

Необхідно як би увійти всередину пропонованої картинки, стати учасником зображених на ній подій. Соощущеніе дає можливість підсилити уявлення, відчути шорсткість, звук, запах, смак, колір акредитуючої образу. Даний метод називають тактильної, нюхової пам’яттю. Адже по суті, будь-яке «щось» можна без проблем уявити, як предмет, що має колір, форму, розмір, запах, фактуру. Тільки от два останніх якості ми задіємо вкрай рідко. Тому так корисно розвивати ці навички швидкого запам’ятовування, визначаючи, ніж, приміром, пахне слово «транскрипція» або яке слово «генетика» на дотик? Вправи на надмірність. Даний метод передбачає використання для запам’ятовування більшої кількості інформації, ніж є у вихідному матеріалі. Акцент при цьому робиться на другорядних деталях. В даному випадку задіюється вміння бачити, відчувати і представляти більше, ніж є насправді.

Вправи на цифробуквенний код.

Особливо корисні такі заняття для діток з поганою пам’яттю на числа, дати і т.п. Цифрова інформація є більш абстрактною, ніж словесна, і тут потрібно перекодування, тобто своєрідне пожвавлення цифр і чисел. Цифри від 0 до 9 потрібно представити у вигляді образних гачків або знайомих речей. Наприклад, 1 – як палиця, 2 – це лебідь … 9 – перевернута замкова щілина. Тоді при запам’ятовуванні більшого ряду чисел, зафіксовані в образи цифри, зв’язуються в загальну картинку або розповідь. Для відсутності плутанини при запам’ятовуванні багатозначних чисел з повторюваними цифрами, до кожної з них придумується відразу по кілька образів. Приміром, 8 – окуляри, бантик, сніговик, матрьошка.

13
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Метод Цицерона.

Суть даного методу полягає в тому, щоб запам’ятовуються предмети і образи подумки розташувати в знайомій кімнаті. Потім достатньо буде згадати кімнату для того, щоб потрібна інформація спливла з дитячої пам’яті. Комбінований метод. Ця методика заснована на тому, що чим більше асоціацій у дитини викликає знайомство з якоюсь новою інформацією, тим його запам’ятовування міцніше. Тому потрібно перебільшувати, розфарбовувати, змушувати рухатися, оживляти, ставати дійовими особами інформаційної ланцюжка, замінювати реальну інформацію посиленими образами, пов’язувати несподіваним способом, неможливим в житті. Слід робити інформацію унікальною, щоб вона стала різнобарвним феєрверком вогнів в пам’яті дитини. Коли він натренується, то стане вибудовувати асоціації настільки швидко, що час її запам’ятовування перестане перевищувати час надходження інформації.

15

Як вивчити вірш з дошкільником

Придивіться до малюка. У кожної дитини переважає свій вид пам’яті. Залежно від цього вибрати оптимально відповідну методику вивчення:

  • Якщо розвинена слухова пам’ять, то потрібно проговорити рядки вірша в різних темпах, прочитати «як вовк» грізним тоном, «як комарик» пискляво і т. д.

  • З дитиною-візуалом розгляньте ілюстрації, намалюйте самі картинку, що відображає сюжет вірша;

  • Малюк з розвиненою моторної пам’яттю сприйме на ура читання віршів, супроводжується різними рухами: притопываниями, жестами рук, хитанням головою.

Коли дитина буде намагатися повторити вірш, прислухайтеся, чи правильно вимовляються слова. Спотворення і коверкание сигналізує про те, що дошкільник не розуміє значення нового для себе слова. Значить, потрібно допомогти йому розібратися і пояснити сенс слів.

16

У цьому віці діти мислять конкретними і простими поняттями. Для заучування бажано вибирати короткі вірші, які складаються з дієслів та іменників. Нехай це будуть строфи зі згадуванням в них вже відомих дитині предметів, іграшок і тварин, представлених у вигляді яскравих образів.

Читайте вірш кілька разів вголос, чітко, у помірному темпі. Дитина обов’язково підключиться. Міняйте інтонації, міняйте вираз обличчя.

Потихеньку переходьте на такий порядок: читаєте початок рядка – дитина закінчує.

В середньому дошкільному віці у дітей формується чітка мотивація. Вірші, як правило вчать, щоб розповісти потім бабусі, мамі чи комусь із знайомих. Вірші для розвитку пам’яті використовують уже більш складні, різноманітні, наприклад, про життя в дитячому садку або явища природи.

Почитайте віршик за ролями. Розіграйте сценку. Використовуйте різні предмети по ходу вірша. Наприклад, ляльку – укладаємо спати, годувати манною кашею і т. д.

Дошкільний вік характеризується інтенсивним розвитком здатності до запам’ятовування і відтворення. Результати мислення фіксуються, зберігаються і відтворюються у корі головного мозку. Цей період залишає багато яскравих спогадів на все життя. Пам’ять дошкільника зазвичай має мимовільний характер. Довільна пам’ять, що починає розвиватися у середньому дошкільному віці, суттєво вдосконалюється у старших дошкільників.

17
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Вірші для розвитку пам’яті

 

Вірші про маму

 

 

Гарне слово

Мама! Мама! – гарне слово,
Тільки скажеш – все готово!
“Мамо, кашки!” – кашка є.
“Мамо, чаю!” – вже наллє.
“Мамо, спатки!” – вже роздітий,
І у ліжку, і укритий.
“Мамо, ніжку зав’яжи!”
“Мамо, казку розкажи!”
Мама! Мама! – гарне слово,
Тільки скажеш – все готово!

(Перелісна Катерина)

 

 

Побажання

Я не знаю, мама мила,
Що тобі і побажати…
Перш усього – щастя, сили,
І здоров”я всім у хаті.
Щоб жили ми всі у згоді,
Як ти завжди нас учила.
Щоб твоя усмішка гарна
Нас, як сонечко, всіх гріла.

 

 

 

 

Все починається з мами

Можна у світі чимало зробити:
Перетворити зиму на літо,
Можна моря й океани здолати,
Гору найвищу штурмом узяти,
Можна пройти крізь пустелі та хащі..
Тільки без мами не можна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами:
В світі усе починається з мами!..

(Костецький Анатолій)

19

Вірші про тварин

Білка

Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок!
Носить білочка горішки
В золотий свій сундучок.

В неї очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
У дуплі живе вона.

(Бойко Григорій)

 

 

Бичок

Проти сонечка бичок
Білий виставив бочок:
– Я не буду більш брикати,
Краще буду засмагати.

(Каменчук Валентина)

 

Де ти, білочко, живеш?

 

– Де ти, білочко, живеш?
Що ти, білочко, гризеш?
— У зеленфиу лiску,
У дуплі, у сосняку.
А гризу горішки
І гриби, і шишки.
— У морози люті, злі
Ти не мерзнеш у дутілі?
— Затишна моя хатинка,
Тепла в мене кожушинка,
І мені зимові дні
Зовсім, зовсім не страшні.

(Левченко Галина)

 

20
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Вірші про природу

 

Чародійне слово

Хлоп’я у полі стежкою прошкує.
Метелик білий в маки залетів.
Чорненький котик в снопиках мишкує,
вони такі під сонцем золоті!

Він ловить шурхіт, шелест, шарудіння,
хапає снопик лапками двома.
А миша знає слово чародійне,
і він її ніколи не спійма.

(Костенко Ліна)

 

ДОЩИК

В білу хмарку,
ніби в кошик,
цілий день
збирався дощик.
Потім вітерець у ліс
дощик
в кошику поніс.

Та коли
летів над полем —
зачепився за тополю,
перекинув хмарку —
кошик і на поле
випав дощик…

Пораділи і зайчата,
і хлоп’ята, і дівчата,
пораділи й добрі люди
урожай
чудовим буде!

 

 

Здивовані квіти

Сю ніч зорі чомусь колючі,
Як налякані їжачки.
Сю ніч сойка кричала в кручі,
Сю ніч ворон сказав: «Апчхи!»

Сю ніч квітка питала квітку:
— Що ж це робиться, поясни?
Тільки вчора було ще влітку,
А сьогодні вже восени!

(Костенко Ліна)

23

Повчальні вірші

 

Сашко

В трамваї переповненім
Сашко з м’ячем сидить,
А біля нього згорблений
Старий дідусь стоїть.

Хтось до Сашка звертається:
– Чи вас у школі вчать,
Як місце дати старшому,
Як старших поважать?

– Та вчать, – Сашко відказує, –
Але оце якраз
Розпочались канікули –
Ніхто не учить нас.

(Бойко Григорій)

 

Балакучий Михайло

Як говорить Михайло,
то руками махає:
і отак, ще й отак,
не Михайло — вітряк!
І здається: за мить
наш Михайло злетить…

(Костецький Анатолій)

 

 

Лінивий Пилип

Дуже важко жить Пилипу:
де не ляже — там прилипне,
і лише підйомним краном
підніма Пилипа мама.

(Костецький Анатолій)

 

 

Хвастунець

Хлопчик Толя — молодець,
тільки трішки хвастунець.
Якось ми пішли на став.
Він мені таке сказав:
— Слово честі, не хвалюся,
я ні-чо-го не боюся!.. —
Враз на слові цім з дороги —
Толі ящірка під ноги.
З переляку,у тривозі
наш хвалько мерщій навтік.
Та спіткнувся на дорозі
й прикусив собі язик.

(Бойко Григорій)

24
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com

Дитина до 6 років запам’ятовує, в основному, те, що більше привернуло її увагу, зацікавило. Тому, щоб вона краще запам’ятовувала, потрібно викладати матеріал у цікавій формі: з картинками, граючи, використовувати казкових персонажів. Свідоме запам’ятовування активно формується з початку шкільного віку. У віці 6-9 років діти запам’ятовують, в основному, механічно. Вони поступово навчаються прийомам запам’ятовування, і розвивається асоціативна, словесно-логічна пам’ять. Підліток запам’ятовує, встановлюючи логічні зв’язки в матеріалі. Такий спосіб запам’ятовування більш продуктивний.

Взагалі, пам’ять людини розвивається до 20-25 років, тримається, приблизно, на одному рівні до 40-45 років, потім поступово погіршується.

Отже, Шановні Батьки, не будьте байдужими до своїх дітей, розвивайте їхні розумові здібності та пам’ять.

26
Як розвивати пам’ять дитини by Valeria Lazarenko - Illustrated by Лазаренко Валерія - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content