ANONIMOWOŚĆ to brak możliwości identyfikacji tożsamości wybranej jednostki pośród innych jednostek danej społeczności, wprost w odniesieniu do jednostki albo do pochodzącego od niej przedmiotu (wytworu).
PRYWATNOŚĆ to zdolność jednostki lub grupy osób do utrzymania swych danych oraz osobistych zwyczajów i zachowań nieujawnionych publicznie.
Korzyści wynikające z bycia anonimowym w sieci.
-
Anonimowość daje szansę na kontakty pozbawione uprzedzeń.Rozmawiając z osobami, które nic o nas nie wiedzą, możemy czuć się swobodnie.
-
Nie jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego wyglądu czy plotek.
-
Dzięki anonimowości możemy pozwolić sobie na działania, które w innych okolicznościach mogłyby nam zaszkodzić.
Zagrożenia wynikające ze zjawiska anonimowości użytkowników w Internecie.
Chcąc zachować anonimowość w Sieci paradoksalnie bardzo często jesteśmy narażani na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Związane są one nie tyle z bezpośrednimi atakami na nasz komputer, ile działaniem różnego rodzaju wirusów, robaków i trojanów. Także instalacja oprogramowania z nieznanych źródeł, mającego zapewnić nam anonimowość może narazić nas na niebezpieczeństwo.
Jak również to co zostało przedstawione jako korzyści anonimowości może zostać wykorzystane przeciwko nam.
Czy jesteśmy anonimowi w Internecie?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: NIE. Zmieniające się IP niczego nie ukrywa, a radość ze zmiany IP to oznaka naiwności. Dlaczego? Otóż każdy komputer w internecie ma swój unikalny adres IP. Jednoznaczna lista adresów znajduje się zawsze u dostawcy internetu.Odnotowane będą wszystkie kolejne adresy, nawet jeśli będziesz próbował zmieniać je co godzinę.Gdy zdarzy ci się popełnić przestępstwo w internecie, policja lub prokuratura może zgłosić się do operatora z prośbą o wyjawienie adresu mieszkalnego abonenta. Jeżeli więc w tę środę włamałeś się komuś na konto na FB albo nawoływałeś do nienawiści, policja bez problemu do ciebie dotrze.
Ślady i śledzenie w Internecie.
Za każdym razem gdy wchodzisz do sieci, zostawiasz ślady swojej aktywności. Te ślady często nazywane są „cyfrowymi śladami stóp”, ponieważ śledzenie to coś takiego jak odtwarzanie naszych kroków. Lecz nasze cyfrowe ślady ujawniają więcej niż tylko gdzie byliśmy — wszystko od naszych preferencji, po naszą tożsamość.
Jak jesteśmy śledzeni?
• Wejście na serwis – zapisywana jest informacja skąd przyszliśmy;
• Poruszanie się po serwisie – zapisywane są kolejne dokumenty, które otwieramy;
• Poruszanie się po stronach – w większości wypadków można odtworzyć zdalnie wszystkie kolejne odwiedziny, tak jakby ktoś miał dostęp do naszej historii odwiedzin;
• Klikanie i aktywność w obrębie danej strony (nawet jeśli nie wychodzimy na inne strony);
• Niekiedy również wszystkie rzeczy, które wpisujemy na klawiaturze.
Działania na rzecz anonimowości i prywatności w internecie.
W niektórych krajach przygotowano rozporządzenia mające wymusić na dostawcach usług internetowych sporządzenia całego zapisu przechodzącego przez ich serwery ruchu w sieci. Tak postąpiły na przykład Wielka Brytania (twórca RIP – Regulation of Investigatory Powers Act), Rosja (SORM i SORM-2) oraz Stany Zjednoczone (Carnivore). W takim kraju jak USA każda próba naruszania wolności jednostki jest natychmiast piętnowana przez opinię publiczną i media. Paradoksalnie to właśnie tam powstał i nadal istnieje system mający na celu podglądanie i podsłuchiwanie informacji przesyłanych Internetem. System ten został stworzony dla potrzeb agencji rządowej – Federalnego Biura Śledczego (FBI)
Rosja jest wiodącym krajem jeśli wziąć pod uwagę dekrety i ustawy dążące do uzyskania jak największej ilości informacji o swoich obywatelach. W 1998 roku wydany został dekret dotyczący systemu mającego umożliwić inwigilację internetową obywateli Rosji – SORM-2.
W grudniu 2000 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło projekt nowego rozporządzenia “w sprawie szczegółowych wymagań i sposobu wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego”. To rozporządzenie wydane miałoby być przez ministra łączności. Projekt ten mówi w skrócie, jak mają postępować operatorzy telekomunikacyjni, by umożliwić policji i wojsku podsłuchiwanie obywateli polskich.
Tagi związane z anonimowością i bezpieczeństwem w sieci.
- https://www.mozilla.org/pl/teach/smarton/tracking/
- http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/unikanie-zagrozen-w-sieci-symantec.html
- http://www.fokus.tv/news/czy-w-sieci-jestesmy-anonimowi/2002
- http://fdn.pl/lekcja-bezpieczenstwa-scenariusz-zajec
- https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/incognito-w-internecie/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Anonimowo%C5%9B%C4%87
- file:///C:/Users/aacc/Desktop/BROWSING.pdf
Fundacje i kampanie na rzecz uświadamiania zagrożeń wynikających z anonimowości użytkowników Internetu.
-
FUNDACJA DZIECI NICZYJE ( PROJEKT BEZPIECZNE INTERNECIAKI)
-
FUNDACJA ORANGE
-
FUNDACJA EBEZPIECZNI.ORG
-
POLSKIE CENTRUM PROGRAMU SAFER INETRENT
Chroń swoją prywatność.
I. Zarządzaj swoimi danymi. Istnieje wiele sposobów, by odzyskać kontrolę nad swoją aktywnością w sieci.
-
Myśl głębiej – wiele rzeczy dzieje się w Internecie pod powierzchnią. Im więcej wiesz, tym łatwiej zdecydować, ile Twoje dane są dla Ciebie warte
-
Zrozum ukrytą cenę darmowego-wszyscy uwielbiamy „darmowe” aplikacje i usługi, ale jeśli nie płacisz za nie Ty, płaci ktoś inny i możliwe, że Ty płacisz mu swoimi danymi. Zastanów się, czy informacje którymi się dzielisz są warte usług, które otrzymujesz.
-
Rzuć światło na tych, którzy śledzą-jeśli jesteś użytkownikiem Firefoksa, wypróbuj Lightbeam. Prosty dodatek, który pokazuje wizualny graf sposobu korzystania z sieci, włączając w to elementy, które są dla Ciebie niewidoczne.
-
Pomyśl, zanim klikniesz- kiedy widzisz element na stronie, taki jak „polub” albo przycisk logowania do mediów społecznościowych, pamiętaj, że to wskazówka, że jakieś informacje o Tobie już są zbierane — klikając na niego, dostarczasz ich jeszcze więcej.
Published: Feb 4, 2018
Latest Revision: Feb 4, 2018
Ourboox Unique Identifier: OB-424162
Copyright © 2018