Zagadnienia teoretyczne
-
PRYWATNOŚĆ – “sfera życia człowieka, w którą nie należy wkraczać bez pozwolenia. Ma ona swój aspekt cielesny, terytorialny, informacyjny i komunikacyjny. Prywatność jest chroniona przez prawo (m.in. przez Konstytucję RP i akty prawa międzynarodowego). Ograniczenie prawa do prywatności możliwe jest tylko w określonych sytuacjach (na przykład ze względu na bezpieczeństwo publiczne czy ochronę zdrowia)”.
-
ANONIMOWOŚĆ – według internetowego słownika języka polskiego PWN, termin “anonimowy” oznacza: “nieujawniający swego nazwiska lub nieznany z nazwiska”, “taki, którego autor lub sprawca nie jest znany” oraz “będący udziałem ludzi nieznanych lub niczym się niewyróżniających”. Natomiast anonimowość w Internecie kojarzona jest poglądem wielu internautów, że korzystając z zasobów sieciowych pozostają anonimowi.
2
Korzyści wynikające z bycia anonimowym w sieci
-
Anonimowość w Internecie daje szansę na kontakty pozbawione uprzedzeń. Dzięki niej nie jesteśmy oceniani przez innych pod względem wyglądu.
-
Bycie anonimowym w sieci daje większe możliwości działań, które w sytuacjach formalnych – wymagających upublicznienia naszych danych mogłyby nam zaszkodzić (np. krytyka pewnych zachowań nauczyciela może poprawić w sytuację panującą w klasie, jednak w sytuacji, gdy podpisalibyśmy się swoim nazwiskiem, groziłyby nam w tego względu nieprzyjemności.
-
Poprzez bycie anonimowym w sieci zwiększamy własne bezpieczeństwo (zwiększamy szansę, że nasze dane nie zostaną wykorzystane przez niewłaściwe osoby)
4
Zagrożenia wynikające ze zjawiska anonimowości użytkowników w Internecie
6
Published: Dec 15, 2017
Latest Revision: Dec 15, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-394944
Copyright © 2017