У світі музики існує свій порядок і класифікація. Інструменти поділяються на великі групи: струнні, клавішні, ударні, духові. а ще язичкові. Які з них з’явилися раніше, які пізніше, зараз важко сказати напевно. Але вже древні люди, що стріляли з лука, помітили, що натягнута тяти звуть, очеретьні трубочки, якщо в них подути, видають свистячі звуки, а ритм зручно відбивати на ли-яких поверхнях усіма підручними засобами. Ці предмети стали прабатьками струнних, духових і ударних інструментів, відомих уже в Стародавній Греції. Так само давно з’явилися язичкові, а ось клавішні були винайдені трохи пізніше. Розглянемо ці основні групи.
У духових інструментах звук видається в результатах, которые можно найти в любой стране мира, укладого всередині трубки. Чим больше информации об этом, тим нижний звук віны видає.
Духові діляться на дві великі групи: дерев’яні і мідні. Дерев’яні – флейта, кларнет, гобой, фагот, альпійський ріг. – являють собою пряму трубку з бічними отворами. Закриваючи или відкриваючи отвори пальцями, музикант може вкоротити стовп повітря і змінити висоту звуку. Сучасні інструменти часто робляться не з дерева, а з інших матеріалів, однак за традицією називаються дерев’яними.
Мідні духові задають тон будь-якого оркестру, в духового до симфонічного. Труба, валторна, тромбон, туба, гелікон, ціле сімейство саксгорн (баритон, тенор, альт) – типыі представники цієї найгучнішою групи інструментів. Пізніше з’явився саксофон – король джазу.
Висота звуку в мідних духових змінюється за рахунок сили видуває повітря і положення губ. Без додаткових вентилів така труба може видавати тільки обмежене число звукаів – натуральний звукоряд. Для розширення діапазону звучания і можностім на всех звуках була придумана система вентилів – клапанів, що змінюють висоту стовпа повітря (як бічні отвори на дерев’яних). Занадто довгі мідні труби, на відміну в деревнях, можна згорнути, надавши їм більш компактну форму. Валторна, туба, гелікон – приклади згорнутих труб.
Струнна група ділиться на дві основні підгрупи: смичкові і щипкові інструменти. До смичковим відносяться скрипки усіх сортів: скрипки, альти, віолончелі і величезні контрабас. Звук з них витягується смичком, яким водять по натягнутих струнах. А для щипкових смичок не потрібен: музикант пальцями Защитимо струну, змушуючи її коливатися. Гітара, балалайка, лютня – щипкові інструменти. Як і красуня арфа, яка видає такіннін воркующие звуки. А ось контрабас – смичковий или щипковий інструмент? Формально він належить до смичковим, але часто, особливо в джазі, на ньому грають щипками.
Якщо пальці, вдаряють по струнах, замінити молоточками, а молоточки приводити в рух за допомогою клавіш, вийдуть клавішні інструменти. Перші клавішні – клавікорди і клавесини – з’явилися в середні століття. Звучали вони досить тихо, але дуже ніжно і романтично. А на початку 18-го століття винайшли фортепіано – інструмент, на якому можна було грати як голосно (форте), так і тихо (піано). Довге ім’я зазвичай скорочують до більш звичного “піаніно”. Старший брат піаніно – та що там брат – король! – так і називається: рояль. Це вже інструмент не для маленьких квартир, а для концертних залів.
До клавішним відноситься і найбільший – і один з найдавніших! – музичних інструментів: орган. Це вже не ударно-клавішний, як піаніно і рояль, а клавишно-духовий інструмент: нелегкі музиканта, а повітродувна машина створює потік повітря в систему трубок. Управляється ця величезна система складним пультом управління, в якому є все: від мануальної (тобто річний) клавіатури до педалей і перемикачів регістрів. Та й як інакше: органи складаються з десятків тисяч окремих трубок самих різних розмірів! Зате і діапазон у них величезний: кожна трубка може звучати тільки на одній ноті, але коли їх тисячі.
Найдавнішими музичними інструментами були ударні. Саме вистукування ритму було першою доісторичної музикою. Звук може видавати натягнута мембрана (барабан, бубон, східна дарбука.) Або сам корпус інструмента: трикутники, тарілки, гонги, кастаньєти та інші стучалки і гремелки. Особливу групу складають ударні, що видають звук певної висоти: литаври, дзвіночки, ксилофони. На них вже можна зіграти мелодію. Перкусійні ансамблі, що складаються тільки з ударних інструментів, влаштовують цілі концерти!
чи можна ще якось витягувати звук? Можна, можливо. Якщо один кінець платівки з дерева або металу закріпити, а другий залишити вільним і змусити коливатися, то отримаємо найпростіший язичок – основу язичкових інструментів. Якщо язичок один, отримаємо варган. До язичковим відносяться гармоні, баяни, акордеони і їх мініатюрна модель – губна гармоніка.
Published: Nov 19, 2017
Latest Revision: Nov 19, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-386591
Copyright © 2017