zajęcia praktyczne dla elektyrków

by Janusz Przybył

Artwork: Janusz Przybył

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

zajęcia praktyczne dla elektyrków

by

Artwork: Janusz Przybył

  • Joined Nov 2017
  • Published Books 1

Zaczynamy

Zajęcia praktyczne powinny stanowić uzupełnienie lub podstawę zajęć teoretycznych. Zgodnie z regulaminem CKP uczeń stawia się na zajęcia przygotowany do zajęć. Co to znaczy? Dzięki materiałom umieszczonym na platformie dydaktycznej MOODLE możesz wcześniej poznać temat zajęć i przygotować się do nich. Takim minimum wysiłku z Twojej strony  powinno być zapoznanie się z tematem zajęć i schematami obwodów, które będziesz wykonywał na zajęciach praktycznych. Na schematach znajdują się symbole graficzne elementów, które będziesz wykorzystywał. Czy wiesz co te symbole oznaczają? Jeżeli znasz te symbole to już przynajmniej częściowo jesteś do zajęć przygotowany a jeżeli nie znasz to powinieneś spróbować rozszyfrować ich znaczenie.  W ostateczności powinieneś na najbliższych zajęciach zapytać się nauczyciela co ten symbol oznacza ale wtedy ryzykujesz, że nauczyciel uzna cię za nieprzygotowanego do zajęć ale nie obawiaj się – nauczyciele lubią gdy uczniowie zadają takie pytania. Tylko nie przesadzaj i ucz się.

2

W trakcie zajęć praktycznych uczymy się wykonywania instalacji na podstawie schematów instalacji. Informację na schemacie umieszczane są w postaci standardowych symboli, które należy poznać. W internecie znajdziesz wiele stron poświęconych temu zagadnieniu. Kliknij w poniższy link aby otworzyć stronę z takimi podstawowymi symbolami. Większość z tych symboli będziemy poznawali w trakcie zajęć praktycznych.

Symbole graficzne stosowane na schematach instalacji elektrycznych

W trakcie każdych zajęć poznasz przynajmniej jeden nowy symbol oznaczający nowe urządzenie, jego funkcję lub sposób układania przewodów. Symbole graficzne to niejako alfabet dla elektryka.

3

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie ucznia do wykonywania podstawowych czynności zawodowych, poznanie podstaw zawodu. Potwierdzeniem uzyskania tego efektu jest egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Obydwie części egzaminu sprawdzają praktyczne umiejętności ucznia. Inna jest tylko forma tego sprawdzenia.

 

 

4

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – część pisemna

Ta część egzaminu trwa 60 minut, składa się z 40 pytań testowych z czterema odpowiedziami, z których zadaniem zdającego jest wskazanie odpowiedzi poprawnej lub najlepszej.

Część pisemna egzaminu może być przeprowadzona w formie tradycyjnej, zdający wypełniają arkusz odpowiedzi w formie papierowej, lub z wykorzystaniem komputerów. Zaletą formy z komputerem jest to, że zdajacy poznaje swój wynik natychmiast po zakończeniu egzaminu.

5

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – część praktyczna

Część praktyczna egzaminu dla elektryków trwa 240 minut. W tym czasie uczeń musi wykonywać fragment instalacji elektrycznej na podstawie dostarczonej dokumentacji. Często w trakcie egzaminu zdający mają za zadanie uzupełnienie schematu montażowego lub wykonanie pomiarów oraz uzupełnienie protokołów z przeprowadzonych prób, pomiarów lub ocenienia poprawności działania  wykonanej instalacji.

 

6

Zakres materiału na zajęcia praktyczne

 

7

Zastosowanie łączników instalacyjnych do sterowania oświetleniem

8

 

9

Łącznik jednobiegunowy

10

Łącznik świecznikowy

11

Łączniki schodowe i krzyżowe

12

Montaż gniazd jedno i trójfazowych

13

Zastosowanie przekaźników instalacyjnych do sterowania oświetleniem

14

Automat schodowy i przekaźnik impulsowy

15

Przekaźnik priorytetowy

16

Automat zmierzchowy

 

17

Detektor ruchu

18

Przekaźniki czasowe jedno i wielofunkcyjne

19
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content