Михайло Петрович Старицький- український письменник (поет, драматург, прозаїк), театральний і культурний діяч. Батько української письменниці Людмили Старицької-Черняхівської. Один з корифеїв українського побутового театру.
«Облога Буші» – перша повість Михайла Старицького, яка з’явилася у вдалий час підйому української літератури.
В основу твоя покладено реальні події, що відбувалися в 1654 году. Буші, жителям якого необхідно було затримати прошування на схед польікої армії, щоб дати можливість війську Хмельницького дочекатися підмоги. Письменник подорожував Поділлям і зупинявся в цьому містечку, бачив руїни фортеці. Очевидно, что оборона Буші справила на îого надзвичайне враження, що стало причиною написанного повісті.
Працюючи над створенням «Оборона Буші», Старицький старанно вивчав історичні матеріали, ознайомився з кращими драматичними творами на історичну тематику в російській та українській літературі: трагедією О. Пушкіна «Борис Годунов», повістю М. Гоголя «Тарас Бульба» та ін.
За жанром «Оборона Буші» є історико-пригодницькою романтичною повістю.
Тема твору «Оборона Буші»: зображення героїчної оборони містечка-фортеці з метою затримки просування польської армії і надання можливості Богдану Хмельницькому дочекатися підмоги.
Ідея твору «Оборона Буші»: засудження братовбивчої війни, зради; уславлення любові до рідного краю, вірності вітчизні.
Основна думка твору «Оборона Буші»: уславлення героїзму та здатності до самопожертви заради рідного міста.
Проблематика твору:
-війна і мир;
-порозуміння українського та польського народів;
-соціальна справедливість;
-братовбивчі війни;
-патріотизм, служіння Вітчизні і зрада;
-народ та історія;
-кохання;
-життя та сметрь;
-самопожертва;
-народ як носій високих моральних якостей.
Автор майстерно зображує підготовку до оборони, настрій мужніх чоловіків, їхні веселі жарти, хоч і стоять вони на порозі іншого життя, відчувають близьке дихання смерті. Кожний із них — це герой, справжня історична постать, не менш важлива у цій несправедливій братовбивчій війні, ніж особа самого Богдана Хмельницького.
Автор чудово розуміє сам і дає відчути це й читачу, що без таких хоробрих воїнів ніколи не було б переможних походів великих козацьких ватажків. Тільки вміння пожертвувати власними інтересами, особистим життям, життям своїх рідних давало українцям у ті нелегкі часи шанс на відстоювання власної незалежності.
Отже, попри гоніння й утиски імперського режиму, наша література бурхливо розвивалася й сягала свого розквіту. Саме красному письменному судилось у ту добу виконувати роль рушія історичного самоусвідомлення українського суспільства, бути формою збереження й самовизначення його національної ідентичності. І твір «Оборона Буші» є надзвичайно великим внеком Михайла Старицького у розвиток нашої літератури.
https://learningapps.org/display?v=ppa9jgz1517
https://learningapps.org/display?v=p0nqifxic17
Published: Nov 3, 2017
Latest Revision: Nov 3, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-380452
Copyright © 2017