Привіт, друзі! Радий вас вітати на сторінках моєї книги. Тут ви дізнаєтесь про казковий світ природи взимку: таємниці зимівлі тварин та птахів, що взимку сниться ведмедику, про що думає зайчик, тікаючи від хитрої лисички та про що мріє зимовий ліс. Адже цікаво, правда? Мені також …
Тож вирушаймо у подорож просторами зимової природи.
Ти можеш мені не повірити, але більшість людей на планеті ніколи в житті не бачили снігу! Уявляєш?
Тож нам з Тобою дуже пощастило, що ми маємо змогу милуватися і ніжним цвітом перших весняних квітів, і рясними снігопадами за вікном.
ЧИ знаеш Ти, що сніжинка на 95% складається з повітря ? Саме тому сніжинки так повільно падають на землю, немов кружляючи в повільному танці. Вчені навіть швидкість їхнього падіння вирахували – 0,9 км / год .
Життя тварин взимку
Багато тварин взимку впадають у сплячку. Жаби, ящірки, тритони, вужі й гадюки влаштовуються в ямах, норах, печерах, під старими пеньками, під купами листя, хмизу, під камінням, в погребах, в підвалах. В одному місці збирається їх часом по п’ять, по десять, по двадцять і навіть більше. Озерні жаби зариваються в мул на дні водойм.
В печарах, в дуплах дерев, на горищах старих будинків зимують кажани. Гострими кігтиками задніх лапок вони чіпляються за склепіння печери чи дупла, обгортаються крильцями і повисають до весни. Як ти вважаєш, чи зручно спати догори ногами? Особисто мені не дуже. Але кажану тільки так і зручно подрімати.
А ось іще один сплюха: їжак. До речі, запасів на зиму він не робить і яблук на голках не носить, як це малюють у дитячих книжках. Тваринка взимку спить, і їжа їй не потрібна. Сплять зимою ведмідь і борсук, але, на відміну від інших, їхній сон чутливий, вони можуть прокидатися.
Для того, щоб проспати цілу зиму, восени тварини мусять добре запастися жиром. І витрачають його потім дуже економно: у тварини, яка спить, знижується температура тіла, кров’яний тиск, значно уповільнюється дихання й серцебиття, загалом витрати необхідних для життєдіяльності речовин зменшуються майже в 100 разів.
Дуже цікаво спостерігати за тим, як звірі готуються до зими, адже у кожного є свої секрети.
Зайчик
Якби зустрілись два довговухих родича: заєць-біляк і заєць-русак, вони цілком могли б вступити в законний шлюб – їх зайченята, так звані тумаки, будуть цілком життєздатними.
Біляк, названий так за звичку вдягатися на зиму в білосніжну шубу, переважно лісовий житель, щоправда, він не проти заглянути і в тундру або степ. А ось русак колір хутра взимку практично не змінює, до того ж він обожнює відкриті простори південніше лісової зони. Русак тісниться до сіл. Взимку в лісі йому голодно, та й бігати важко: на квадратний сантиметр його лапи припадає 16-18 г. А біляк по пухкому лісовому снігу ковзає, немов на лижах – навантаження на квадратний сантиметр його лапи, оброслої густою щіткою хутра, всього 10 г – це вдесятеро менше, ніж у вовка, і вчетверо менше, ніж у лисиці.
Взимку на черевці біляка шерсть подовжується, щоб на снігу не застудити нутрощі, а хутро навколо ніздрів, неначе біла хустина, прикриває ніс від морозу. У русака зимова шубка вдвічі густіша за літню. І ось що примітно: найбільші біляки (5,5 кг) живуть там, де сильні морози – в тундрі Західного Сибіру, а русаки (7-8 кг) облюбували Башкирію, де взимку теж аж ніяк не жарко. На зиму башкирські русаки біліють, але не так сильно, як біляки. В Україні і в Білорусії русаки трохи дрібніші, і вже зовсім маленькі (3 кг) русаки живуть у Закавказзі та Ірані.
Взимку неважко розібратись, де біляк і де русак, влітку ж обидва зайця якоїсь невизначеної рудо-бурої масті. І щоб точно впевнитись, з ким ви маєте справу, погляньте на хвости – посеред куцого хвоста русака і взимку і влітку красується чорна смужка.
Лисички й вовки колір шубки не змінюють, але хутро у них стає більш густим і пухнастим: так легше пережити люті морози. Вовки збираються в зграї, бо їм так набагато зручніше виживати взимку. Хитрі лисички шукають будь-які вільні нірки, щоб перепочити й сховатися від заметілі.
Цікаво, як білка готується до зими? Руді мешканки лісу не впадають у сплячку, хоча й проводять багато часу у своїх помешканнях – дуплах, котрі вони облаштовують високо на деревах .
Білка змінює колір своєї шубки з рудого на сіруватий для маскування від хижаків. Що ж їсть білочка взимку? На період холодів цей гризун запасається такими пожитками: жолуді, гриби, горішки, зернятка.
Як зимують птахи?
Важко доводиться птахам узимку. Адже страшнішим за люті морози для них є голод.
Published: Feb 19, 2017
Latest Revision: Feb 19, 2017
Ourboox Unique Identifier: OB-250518
Copyright © 2017