
Доступність дошкільної освіти: виклики та шляхи їх подолання

by Kulyk Oksana
Artwork: Досвід ЗДО Хмельниччини
- Joined Mar 2025
- Published Books 3
Copyright © 2025

Вступ
Дошкільна освіта є фундаментом, на якому будується подальший освітній шлях дитини. Саме в цей період формуються базові навички, цінності, світогляд, а також емоційне та соціальне середовище, яке супроводжуватиме людину впродовж усього життя. Однак доступ до якісної дошкільної освіти в Україні, як і в багатьох інших країнах, все ще залишається нерівномірним і нерідко залежить від місця проживання, соціального статусу, стану здоров’я дитини, а також наявності інфраструктури.
Ця книга присвячена осмисленню та аналізу ключових викликів, з якими стикаються батьки, діти, педагоги та управлінці у сфері дошкільної освіти. Ми звертаємо увагу на такі питання, як інклюзія, фінансування, кадрове забезпечення, доступність закладів у сільській місцевості, а також ролі державної політики у подоланні освітніх бар’єрів.
Мета книги — не лише окреслити існуючі проблеми, а й запропонувати реальні, практичні шляхи їх подолання. Ми спираємося на сучасні дослідження, міжнародний досвід, історії з життя та приклади успішних рішень, які можуть бути адаптовані до українських реалій.
Сподіваємося, що ця книга стане корисною як для освітян, науковців та управлінців, так і для батьків та громадських активістів, які не байдужі до питань справедливості, інклюзивності та рівного доступу до освіти для всіх дітей — незалежно від їхніх обставин.

Дошкільна освіта, як перша сходинка в системі безперервного навчання, відіграє вирішальну роль у становленні особистості дитини та її підготовці до майбутнього життя. Тож забезпечення якісної та доступної дошкільної освіти вимагає об’єднання зусиль не лише педагогічних колективів закладів дошкільної освіти, але й активної взаємодії з батьківською спільнотою, місцевими громадами та представниками бізнесу.
Хмельниччина має багатий досвід у налагодженні такого партнерства, де кожен учасник освітнього процесу відіграє важливу роль у створенні сприятливого середовища для розвитку дітей. У цьому розділі ми розглянемо успішні практики співпраці ЗДО Хмельниччини з батьками вихованців, територіальними громадами та бізнес-структурами, спрямовані на розширення можливостей для дошкільної освіти, підвищення її якості та забезпечення рівного доступу для кожної дитини.
Ми проаналізуємо конкретні приклади ефективної взаємодії, висвітлимо ключові чинники успіху та визначимо потенційні напрямки для подальшого розвитку партнерських відносин, що сприятимуть сталому розвитку дошкільної освіти в регіоні. Досвід Хмельниччини є цінним надбанням, яке може бути корисним для інших областей України у розбудові дієвої системи партнерства в сфері дошкільної освіти.
Авторка: Матковська Оксана Іванівна, директор Дашковецького ЗДО (ясла-садка) “Пізнайко” Віньковецької селищної ради.
Відепрезентація “Партнерство заради розвитку”
«Партнерство заради розвитку» – успішна взаємодія ЗДО з батьками, місцевими громадами та бізнесом для покращення доступності дошкільної освіти
Авторка: Наталія КРИСЬКОВА
Директор Дунаєвецького ЗДО №5 «Усмішка»
Внаслідок пандемії, викликів воєнного стану, в системі освіти Дунаєвецької міської ТГ виникла потреба у залученні додаткових фінансових ресурсів для розвитку матеріально-технічної бази закладів освіти. Один із стратегічних пріоритетів Дунаєвецької міської територіальної громади, задекларованих в Стратегії розвитку громади до 2027 року – залучення грантових коштів на розвиток освітньої діяльності. Створена міжсекторальна група для роботи із проєктами. Якщо проєкт передбачає співфінансування із місцевого бюджету, то управлінням освіти після отримання підтвердження про перемогу проєкту в конкурсному відборі:
- готується проєкт відповідного рішення;
- проводиться розгляд проєкту рішення на засіданнях сесії міської ради;
- здійснюється оприлюднення проєкту рішення щодо виділення співфінансування;
- проєкт рішення виноситься на розгляд депутатів.
Важливою складовою будь-якого проекту є звітування перед грантодавцем.
В нашому Дунаєвецькому закладі дошкільної освіти №5 «Усмішка» Дунаєвецької міської ради Хмельницької бласті в 2024 році завдяки ГО «Асоціація жінок Дунаєвеччини» було реалізовано проєкт «Безпечне місце у небезпечному місті», спрямований на облаштування безпечного простору в дошкільному навчальному закладі.
Метою проєкту було створення безпечного та комфортного укриття для вихованців та працівників, забезпечення укриття необхідними ресурсами для тривалого перебування, підтримка психологічного комфорту та розвиток дітей у безпечному середовищі.
В рамках проєкту було проведено інформаційні семінари, майстер-класи.
Результат виконання проекту: придбання необхідного обладнання, дитячих іграшок, меблів, засобів додаткового освітлення та живлення для забезпечення комфортного та безпечного перебування дітей у разі надзвичайних ситуацій (6 ламп на акумуляторних батареях та зарядний пристрій для мобільних телефонів),
аптечки першої допомоги, тонометра, кулера для питної води, мікрохвильовки, 4 диванів для відпочинку, 2 столів та 15 стільців для організації простору, 8 крісел-груша, 2 комплекти дитячих столиків та стільчиків, дитячі іграшки та розвиваючі матеріали, матеріали для творчості.




Не менш важливим для комфортного перебування вихованців закладу та його належного функціонування став проєкт БФ “Руки друзів”, спрямований на покращення безпеки та комфорту в дошкільному навчальному закладі. Проєкт передбачав облаштування водовідведення та теплопостачання в ЗДО, встановлення пожежної сигналізації та монтаж вентиляційної системи в укритті.
Метою даного проєкту було: забезпечення безпечних та комфортних умов для дітей та персоналу , покращення інфраструктури , підвищення рівня готовності закладу освіти до реагування на надзвичайні ситуації, створення належних умов для перебування в укритті.
Результатом проєкту було виконання таких робіт:
Облаштування водовідведення та теплопостачання в ЗДО:
- проведено аналіз існуючої системи та розроблено план модернізації.
- замінено старі труби та радіатори.
- встановлено нову систему водовідведення.
- проведено гідравлічні випробування та налаштування системи.
- встановлення пожежної сигналізації в ЗДО:
- розроблено проєкт пожежної сигналізації.
- встановлено датчики диму, теплові датчики та кнопки ручного сповіщення.
- змонтовано центральний блок керування та систему оповіщення.
- проведено пусконалагоджувальні роботи та випробування системи.
Монтаж вентиляційної системи в укритті:
- проведено заміри та розрахунки для вибору типу вентиляційної системи.
- встановлено припливно-витяжну вентиляційну установку.
- змонтовано повітроводи та вентиляційні решітки.
- проведено налагодження та випробування системи.
Результатом успішно реалізованого проєкту стало: покращення системи водовідведення та теплопостачання в закладі дошкільної освіти, що забезпечує комфортні умови для дітей та персоналу, встановлено надійну пожежну сигналізацію, що підвищує рівень пожежної безпеки в ЗДО, облаштовано ефективну вентиляційну систему в укритті, що забезпечує належний повітрообмін, значно підвищено рівень безпеки перебування дітей у ЗДО.
Облаштування водовідведення та теплопостачання, встановлення пожежної сигналізації та монтаж вентиляційної системи в укритті забезпечили створення безпечних та комфортних умов для дітей та персоналу ЗДО стало висновком успішної реалізації даного проєкту.

Авторка: Криськова Наталія Василівна
Директор Дунаєвецького ЗДО №5 “Усмішка”
«Партнерство заради розвитку» з досвіду Дунаєвецького ЗДО N5 «Усмішка»
Авторка: Cавіцька Алла Анатоліївна, директор
Зеленокуриловецького ЗДО “Промінчик”
Кам’янець-Подільського району Хмельницької області
Партнерство-заради розвитку щодо успішної взаємодії ЗДО з батьками, місцевими громадами та бізнесом для покращення доступності освіти
Існують десятки, сотні професій, спеціальностей, робіт. Але є найбільш універсальна, найблагородніша робота, єдина для всіх і в той же час своєрідна й неповторна в кожній родині – це створення людини
Сім’я- перша школа людських взаємин, де діти з ранніх років засвоюють систему моральних цінностей, норм поведінки, культурних традицій. Саме в ранньому дитинстві, залежно від умов життя, у дитини виховується довірливе ставлення до світу, або ж постійне очікування прикростей від усього, що її оточує. Адже почуття, сформовані в дитинстві нерідко супроводжують людину все її життя, надаючи стосункам з іншими людьми особливого стилю і емоційного забарвлення: спрямованість на спілкування або бажання його уникнути, прагнення до співпраці або конфліктність, довірливість або замкненість, агресивність. У наш час виникла потреба підвищувати культуру сімейного виховання і водночас збагатити можливості громадського виховання.
Для цього колектив нашого закладу чітко визначив свої завдання у співробітництві з сім’єю.
Саме об’єктивний аналіз потреб сім’ї дає справжні орієнтири для визначення напрямків розвитку суспільного дошкільного виховання. Взаємини працівників дитячого садка і батьків на сучасному етапі одна із найскладніших проблем. Існують різні погляди батьків на співпрацю закладу і родини. Багато з батьків вважає що виховувати їхніх дітей повинен садочок. Є категорія батьків, які нехтують порадами педагогів. Окремі батьки вважають, що їх завдання полягає лише в тому, щоб дитина була сита, одягнена, а єдине заняття вдома- перегляд мультфільмів і прогулянка. Тому взаємодія ЗДО і батьків є однією з важливіших умов формування особистості дитини позитивних результатів у вихованні якого можна досягти при узгодженості дій та за умови розвитку інтересу батьків до питання виховання та навчання.
В. Сухомлинський підкреслював, що завдання виховання і розвитку можуть бути успішно вирішеними тільки в тому випадку, якщо дитячий сад буде підтримувати зв’язок з родиною і залучати її у свою роботу.
Ми розуміємо, що сім’я довіряє нам дітей, а значить, у першу чергу, нас турбує: збереження здоров’я і забезпечення належних умов для розвитку
Навчання та виховання дитини- спільне завдання дошкільного закладу та родини. Батьки та педагоги – це живий організм, об’єднаний спільною метою, гуманними стосунками та високою відповідальністю.
Метою роботи колективу дошкільного закладу з батьками вихованців є:
-
Створення єдиного освітнього простору “ Сім’я- дошкільний заклад”;
-
Встановлення партнерських відношень з сім’єю кожного вихованця;
-
Створення атмосфери загальних інтересів;
-
Надання допомоги сім’ї в питаннях розвитку дітей на основі діагностики;
Пріоритетними напрямками роботи педагогічного колективу з батьками є:
- Сприяння підвищенню психологічної та педагогічної компетентностей батьків щодо розуміння закономірностей розвитку дитини, а також питань виховання та навчання дошкільнят;
- Залучення батьків до співпраці у створенні належних умов для життєдіяльності та розвитку дітей;
- Всебічне вивчення родини та моделі взаємодії з ними для здійснення диференційованого підходу;
- Залучення батьків до активної участі в заходах, що проводяться в дошкільному закладі, формування в них почуття приналежності до колективу дитячого садка як однодумців і спільників;
- Формування усвідомленого розуміння батьками своєї відповідальності за максимальне забезпечення дитині повноцінного життя в майбутньому.
- Важливим напрямком своєї діяльності педагогічний колектив вбачає у збагаченні знань про сімейне виховання, поглибленні педагогічних знань батьків, досягненні єдності виховного впливу на дитину в сім’ї і в дошкільному закладі, удосконалювати роботу з батьками. У разі необхідності вносити зміни, які збагачують зміст і форми роботи, покращують різні її показники, роблять більш доцільною, сучасною, гнучкою. Процес удосконалення довготривалий та безперервний, його дошкільний заклад здійснює в різних напрямках:
- Гуманізація змісту і форм роботи з сім’єю;
- Гармонізація взаємин педагогів та батьків;
- Підвищення ефективності застосовуваних вихователем прийомів та засобів впливу на батьків.
Основоположним моментом у взаємодії з батьками є вивчення сім’ї через анкетування, опитування батьків з метою визначення їх соціального статусу.
Створення соціального паспорту дає змогу визначити статус сімей в яких живуть вихованці. (повні сім’ї, неповні сім’Ї). Виявленню запитів батьків, їх проблем і труднощів у питаннях виховання та навчання дітей сприяють особисті бесіди, анкетування.
Важливо залучити батьків у процес виховання і розвитку дітей, щоб вони стали активними його учасниками, а не пасивними слухачами.
З цією метою використовуються різноманітні форми роботи з ними як індивідуальні так і групові форми роботи з сім’єю.
До індивідуальних форм роботи відноситься–анкетування, попередні візити батьків з дітьми, співбесіди, консультації, телефонний зв’язок, відвідування вихованців удома.
Групові –це консультації, збори,засідання батьківського комітету, дні відкритих дверей.
Основна форма роботи з колективом батьків–батьківські збори. На яких обговорюють завдання на новий навчальний рік, результати освітньої роботи, питання фізичного виховання й проблеми літнього оздоровчого періоду й т.ін. На батьківські збори запрошуємо сімейного лікаря. Передбачаються виступи батьків.
Важливою формою роботи з батьками є відвідування сім’ї, Це дозволяє вихователю познайомитися з умовами, в яких живе дитина, з загальною атмосферою в сім’ї, з досвідом сімейного виховання. Також відвідування дають вихователю можливість спілкуватися і з іншими членами сім’ї, які часто беруть участь у вихованні дитини (з сестрами і братами, бабусями і дідусями т. д.).
Ефективною формою роботи з батьками є індивідуальні бесіди вихователя членами сім’ї.
проходили з ініціативи вихователя або батьків.
Консультації проводяться індивідуально або для підгрупи батьків. Бувають плановими (що намічають заздалегідь) і позаплановими (призначаються з ініціативи директора або вихователя, і на прохання самих батьків).
Однією з найголовніших тем бесід нашого колективу з батьками є тема виховання провідних властивостей особистості: працелюбності, самостійності, допитливості, самолюбства, розсудливості, організованості, креативності, цілеспрямованості та ін. Батькам надається можливість бути присутніми під час виконання малюками завдань певної складності. Усвідомлення батьками своєї визначальної ролі в становленні самостійної чи залежної поведінки дитини – необхідна умова оптимізації сімейного виховання.
У роботі з батьками використовуються різні форми, що зближують педагога і батьків, наближають сім’ю до дитсадка, допомагають визначити оптимальні шляхи виховного впливу на дитину. Однією з таких форм роботи є дискусія, анкетування батьків.
В процесі дискусії за круглим столом «Здоров’я дитини в наших руках» разом з батьками можна обговорити питання залучення дітей до здорового способу життя, організації спортивного дозвілля, спортивного гуртка в дитячому саду. Варто дати рекомендації по обладнанню спортивного куточка вдома. До уваги батьків представити фрагмент роботи з дітьми.
Анкетування батьків «Чи Знаєте ви свою дитину?», «Які ви батьки?», «Вплив сімейної атмосфери на розвиток дитини» сприятиме отриманню інформації про тих проблемах з якими батьки стикаються в повсякденному житті, виявити їх бажання та сподівання щодо майбутнього дитини.
Дієвою формою педагогічної пропаганди є спеціально підготовлене відвідування дитячого саду батьками.
День відкритих дверей дає можливість познайомити батьків з дошкільним закладом, його правилами, особливостями освітньо-виховної роботи, зацікавити нею й залучити до участі. Проводиться екскурсія по дошкільній установі з відвідуванням , де виховуються діти батьків, які прийшли. Показується фрагмент роботи дошкільної установи (колективна праця дітей, збори на прогулянку й ін.). Після екскурсії й перегляду вихователь розмовляє з батьками, з’ясовують їхнє враження, відповідають на питання, які виникають. Цікавою формою налагодження довірчих відносин і взаєморозуміння ЗДО з сім’єю є виставки спільної творчості дітей, батьків та вихователів на різні теми. Проведення таких виставок, як: «Осінні фантазії», «Зимонька – зима», «Прихід весни», «Ах, літо, літо!» стало стимулом розвитку естетичних почуттів наших вихованців, стимулом до спільної діяльності дітей і батьків.
Систематична організація фотовиставок типу «Добре у нас в садочку» знайомить батьків з життям закладу, діяльністю їх дітей.
Важливою ланкою в системі спільної роботи дитячого садка і сім’ї є залучення батьків до безпосередньої участі у роботі дитячого садка, організації свят і розваг.
Необхідну інформацію з питань виховання і навчання дітей батьки отримують через наочно – інформаційний матеріал: стенди, папки – пересувки.
Також, на сучасному етапі, а особливо під час карантинів,широко використовуються такі форми, як батьківська пошта і телефон, або скринька довіри. Враховуючи зайнятість батьків, будь-який член родини має можливість у короткій записці висловити сумніви з приводу методів виховання своєї дитини, звернутися о допомогу конкретного фахівця тощо. Телефон довіри допомагає батькам анонімно з’ясувати які-небудь значимі для них проблеми, попередити педагогів про помічені незвичайні прояви дітей.
Важливою місією педагогічного колективу дошкільного навчального закладу є допомога сім’ї у відродженні, збереженні, підтримці традицій народної педагогіки.
Отже, використання різноманітних форм роботи з сім’єю дає змогу пробудити почуття прихильності і довіри батьків до дитячого саду.
Співпраця батьків і педагогів дозволяє краще пізнати дитину, подивитися на неї з різних позицій, побачити в різних ситуаціях, а отже допомогти в її розвитку. Зміцнення і розвиток тісного зв’язку і взаємодія дитячого садка і родини забезпечують сприятливі умови для життя і виховання дитини, формування основ повноцінної, гармонійної особистості.
У родинному вихованні батьки і педагоги як партнери взаємодоповнюють одне одного, співпрацюють, намагаються скоригувати недоліки, прорахунки у вихованні. Наша співпраця – це взаємна довіра, повага і доброзичливість. Педагоги допомагають родинам не лише у випадках, коли батьки відчувають труднощі й потребують кваліфікованих порад. Вони підтримують доброзичливі стосунки з дітьми та їхніми батьками при постійному спілкуванні; вихователь дає батькам певні знання з народної педагогіки, народознавства; навчає застосовувати набуті навички у вихованні дітей.
Основні завдання ЗДО
- Налагодити тісний зв’язок закладу з батьками.
- Активізувати роботу батьківського сектора щодо роз’яснення законодавства України з питань освіти.
- Виявити причини байдужого ставлення батьків до виховання та розвитку власних дітей ознайомлювати родину зі специфікою розвитку виховання й навчання дошкільнят;
- Пропагувати педагогічні знання, що зумовлять підвищення педагогічної грамотності батьків.
- Допомагати батькам в оволодінні системою умінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома
- Допомагати батькам усвідомлювати важливість періоду дошкільного дитинства та їх першочергову роль у вихованні дітей;
- Розкрити роль дошкільного навчального закладу у всебічному розвитку;
- Залучати батьків до активної участі у створенні розвиваючого середовища в дошкільному закладі та вдома;
- Формувати у батьків відчуття належності до колективу дитячого садка, як однодумців і спільників
Реформування соціально-економічної та політичної систем розвитку України передбачає перебудову у сфері дошкільної освіти, що потребує змін у створенні належних комфортних умов організації освітньо-виховного процесу та перебування та гармонійного розвитку дошкільників. Тому одним з основних напрямів управлінської діяльності ЗДО є співпраця дошкільного закладу з громадськістю, яка базується на засадах взаємоповаги, взаємодовіри, взаєморозуміння, партнерства й чіткого усвідомлення ролі суспільства та відповідальності в спільній взаємодії, любові до дитини, прийнятті і поваги її як особистості, розумінні її проблем.
Відчутною та систематичною для нашого ЗДО була допомога депутата Верховної ради Володимира Мельниченка ,за допомогою його підтримки в ЗДО бла добудована внутрішня вбиральня. Надійним помічником у вирішенні поточних проблем закладу є батьки малюків ,сільський староста,агрофірма»Промінь Поділля»,які неодноразово надавали благодійну допомогу дошкільному навчальному закладу.
Заклад Успішно співпрацює з:
- Новоушицьким відділом поліції;
- Учнями місцевого ліцею, які допомагають у зміцненні матеріально-технічної бази закладу (проведенні ремонту іграшок, канцтоварів, білизни, подарунків на свята тощо) та організації дозвілля дошкільнят;
Наше партнерство у досягненні позитивних результатів сприяє створенню належних соціально-педагогічних умов для забезпечення гармонійного розвитку вихованців; забезпеченню організаційно-педагогічних, науково-методичних передумов для розвитку дошкільної освіти; підвищенню якості дошкільної освіти, основними характеристиками якої є компетентністна спрямованість освітньо-виховної роботи, зорієнтованість на виховання здорової, інтелектуально та творчо розвиненої, духовно багатої особистості з активною громадянською позицією; підвищенню конкурентоспроможності та оновлення матеріально-технічної бази закладу.
Отже, плідна співдружність та ефективна взаємодія з громадськістю – одне з першочергових завдань дошкільного навчального закладу «Промінчик», який розташований в мальовничому куточку України – біля Дністра.
Авторка Любов Бойко, Песецький ЗДО “Сонечко”
Дошкільна освіта, як перша сходинка в системі безперервного навчання, відіграє вирішальну роль у становленні особистості дитини та її підготовці до майбутнього життя.
Дошкільна освіта є невідємним складником та першим рівнем у системі освіти, стартовою платформою особистісного розвитку дитини.
Удосконалення змісту дошкільної освіти передбачає запровадження принципу педагогіки партнерства, що грунтується на співпраці дитини, вихователя і батьків або осіб, які їх замінюють.
Упровадження зазначеного підходу до організації освітнього процесу передбачає пріоритет щасливого проживання дитиною сьогодення. Це і є передумовою її повноцінного подальшого життя, визначення самоцінності дошкільного дитинства, його особливої ролі в розвитку особистості.
Але розвиток дитини відбувається не лише у стінах ЗДО, сімя є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини.
Відвідування ЗДО не звільняє батьків або осіб, які їх замінюють від розвитку їх дитини.
Це чудово розуміють всі учасники освітнього процесу Песецького закладу дошкільної освіти «Сонечко» Новоушицької ОТГ. У нашому садочку працює пять працівників, троє з яких педагогічні працівники. ЗДО відвідує 17 дітей, функціонує різновікова група. Також діє інклюзивна група, яку відвідує дитина з порушенням аутичного спектру. У нашому закладі велику роль у розвитку дитини, її вихованні, а також навчанні відіграє партнерство, адже партнерство між ЗДО і сімєю – це більші можливості досягти розвитку дитини, її знань, умінь, навичок.
Участь батьків у розвитку компетентностей дитини, залучення сімей до освітнього процесу ЗДО утверджує позиції про те, що кожен з батьків є відповідальним за розвиток дитини, за збереження її життя, зміцнення її здоровя та усвідомленого ставлення до до здорового способу життя, формування почуття людської гідності.
Сімя виступає дієвим, моделюючим, соціальним, комунікабельним, культурним інститутом виховання, навчання і самореалізації особистості.
Зазначене вище збільшує роль партнерської взаємодії педагогічних працівників Песецького закладу лошкільної освіти з родинами вихованців.
Взаємодія ЗДО з родинами дітей як учасниками освітнього прцесу спрямована на формування високого рівня психологічної культури всіх учасників освітнього процесу і на рівні знань та настанов і на рівні повсякденного спілкування.
Задля успішної взаємодії ЗДО «Сонечко» та батьків колектив ініціює різні форми участі батьків в освітньому процесі.
Щоб досягти єдності в поглядах на розвиток дітей ми ознайомлюємо батьків на батьківських зборах зі змістом програми «Українське дошкілля» за якою працює ЗДО, формами освітньої діяльності. Інформацію також батьки отримують на засіданнях круглого столу, індивідуальних консультаціяях.
Головне завдання нашого ЗДО-зруйнувати бар’єр між дитсадком і батьками. Взаємодія повинна будуватися на принципах спільної діяльності.
Гра –прекрасне джерело зміцнення фізичного,духовного та емоційного самопочуття дитини. Спільна гра дитини з дорослим не тільки основний засіб розвитку маленької людини, але й інструмент, який сприяє взаєморозумінню різних поколінь. Грі у нашому садочку приділяється велика увага.Оскільки можливості придбати нові ігри в умовах обмежених ресурсів малі,ми пішли іншим шляхом. Під час проведення зустрічей за круглим столом, колектив ЗДО і батьки виготовили багато дидактичних ігор:
-геометричні фігури;
-знайди колір;
-менше-більше;
-види транспорту;
-свійські та дикі тварини;
-знайди подібне;
-знайди пару ;
-настільні ігри для розвитку мовлення та інші.
Також у садочку було проведено спільне свято з батьками «Розвиваємось разом» до якого був оголошений конкурс на виготовлення гри-розвивалки. Головною умовою було створення гри спільно з дітками.
Щорічно практикується проведення з батьками «Дня Здоровя».
Співпраця батьків і педагогів-запорука успіху у розвитку дошкільнят. Для покращення умов перебування на свіжому повітрі ,що є запорукою фізичного розвитку дітей,колектив спільно з батьками обдаднав ігровий майданчик з підручних матеріалів. Обладнано гойданку для найменших, спортивні східці для підіймання вверх,вниз. Із покришок «ромашку» для стрибків, «класики», пісочницю з накриттям, бігову доріжку.
У груповій кімнаті завдяки батькам створили умови для ігор з піском та водою, елементи гірського водопаду у куточку природи.
У Песецькому ЗДО «Сонечко» працює вихователь з багаторічним стажем роботи, яка знає всі тонкощі підходу до навчання та виховання дітей. Тетяна Василівна залюбки ділиться своїми знаннями із молодими батьками під час індивідуальних консультацій, під час проведення круглих столів.
У нашому садочку практикується залучення батьків до освітнього процесу,а саме:
на початку навчального року та в кінці ми проводимо відкриті заняття, на які запрошуємо батьків, вчителя молодших класів;
протягом року батьки мають змогу відвідувати щоденні заняття, особливо це практикується з батьками ,діти яких мають погану звуковимову.
Також у садочку протягом року проводиться розяснювальна робота з родинами дітей, як учасниками освітнього процесу на такі теми:
– адаптація дітей до садочка;
– любити природу разом з батьками;
– компютерна залежність,як запобігти;
-поради щодо логіко-математичного мислення у дітей та інші.
Уже стало традицією засідання круглого столу «Любити природу разом з батьками» проводити на майданчику, спільно з дітками (висаджуємо квіти, підбілюємо дерева, розповідаємо про користь зелених насаджень)
У закладі дошкільної освіти проводились батьківські збори за темами: «Взаємодія ЗДО та сімї з метою збереження та зміцнення фізичного та психічного здоровя дітей», “Сьогодні ми дошкільники а завтра школярі», “Безпека життєдіяльності вашого малюка” де батьки також могли поділитися інформацією про особливості розвитку своєї дитини що допомагає вихователеві краще зрозуміти сильні та слабкі сторони дітей, що дозволяє зробити більш ефективною програму розвитку дітей.
Для покращення партнерських відносин між батьками і ЗДО, більшого залучення батьків до умов розвитку дітей в закладі освіти, створена сторінка у вайбер групі, де постійно висвітлюється життя садочка. Батьки мають змогу спостерігати за роботою садочка та розвитком своїх дітей.
Важливим субєктом реалізації дошкільної освіти є громада,яка спрямовує зусилля на ефективне функціонування мережі закладів дошкільної освіти.Єдність зусиль державно-громадського та державно-приватного партнерства в організації та керівництві дошкільної освіти забезпечує потреби таких ЗДО, як наш.
На території нашої громади функціонують такі агрофірми, як «Промінь Поділля» та фермерське господарство «Астра Плюс», діяльність яких відіграє дуже велику роль у покращенні доступності освіти, зміцненні матеріально-технічної бази нашого садка. Керівники агроформувань ніколи не стоять осторонь наших проблем. Завдяки старості села, розумінню керівника АФ “Промінь Поділля» для фізичного розвитку дошкільнят, для занять у приміщення було придбано» Дитячий спортивний комплекс». Територіальна громада забезпечила ЗДО “Дитячим майданчиком» для ігор на вулиці.
Для покращення розвивального середовища АФ “Промінь Поділля» придбала дитячі стінки для сюжетно-рольових ігр «Дитяча кухня», «Перукарня».
Харчування дітей також є невідємною складовою повсякденного життя садочка та відіграє велику роль у розвитку дитячого організму. Для дотримання санітарно-гігієнічних вимог під час приготування їжі АФ “Промінь Поділля» закупила столовий посуд,морозильну камеру.
Для комфортного перебування дітей в ЗДО ФГ “Астра Плюс» у 2024 році придбало в ігрову та спальну кімнату вертикальні жалюзі, лавочки в роздягальню.
Ми живемо у час нових компютерних технологій. І дуже важливо навчати і ознайомлювати дітей із цим. АФ “Промінь Поділля» придбала для нас ноутбук і кольоровий принтер, що значно допомагає вихователю у підготовці та проведенні занять, а також веденні ділової документації. Садочок у свою чергу запрошує працівників агроформувань на святкові ранки, вітає їх з професійними святами (день працівника сільського господарства, обжинки)
Під час проведення «Тижня безпеки» вихованці ЗДО відвідують пожежне депо,яке знаходиться на території агрофірми,знайомляться з роботою пожежників і пожежної машини.
Партнерство-це узгоджені, злагоджені дії учасників спільної справи.Це взаємні відносини,основані на рівноправності,співпраці сторін,від якої виграють усі.
Директор Песецького ЗДО «Сонечко» Любов БОЙКО
Авторка: Бровчук Ірина Федорівна – директор ЗДО №6 “Ромашка” Красилівської міської ради
«Партнерство заради розвитку» – щодо успішної взаємодії ЗДО №6 «Ромашка» Красилівської міської ради з батьками, для покращення доступності освіти
презентація
https://docs.google.com/presentation/d/16oMq-Bc_ppSE4m2Hbw3LhNQ21Ku5g8ci/edit?usp=sharing&ouid=112192642781271567691&rtpof=true&sd=true
виступ
https://docs.google.com/document/d/1rzMOOpszvNr4-XWlznmydDhu-rnGSqDO/edit?usp=sharing&ouid=112192642781271567691&rtpof=true&sd=true
Авторка: Бровчук Ірина Федорівна,
директорка ЗДО №6 “Ромашка” Красилівської міської ради
СТАТТЯ
«Партнерство заради розвитку» – щодо успішної взаємодії закладу дошкільної освіти №6 «Ромашка» Красилівської міської ради з батьками, місцевими громадами та бізнесом для покращення доступності освіти
В умовах воєнної агресії в Україні, як ніколи, дітям потрібна стабільність і єдність у підходах до виховання від батьків та педагогів. Дошкільнята мають бачити модель здорових соціальних стосунків, аби не втратити базову довіру до світу. Для цього батьки, педагоги й громадськість мають навчитися вести діалог і будувати співпрацю на основі партнерства.
Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» засадами державної політики та принципами освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти є пріоритет сімейного виховання дитини, педагогічне партнерство сім’ї та закладу дошкільної освіти.
Партнерства досягти не так важко, важливо прагнути стати однодумцями, навчитися поважати думки і прагнення інших, довіряти, при цьому бути самому відповідальним. Прагнути до позитиву, бачити і будувати красиве, створювати навколо себе гармонію.
Змінюється суспільство, змінюється садочок і відповідно змінюються погляди батьків на освіту і виховання дітей. Їх мало цікавить нудні зустрічі, а більше цікавить розвиток їх дітей. Для реалізації цієї потреби педагоги нашого садочка застосовують технологію «включення батьків в освітній процес».
І реалізовується ця технологія завдяки проєкту «Дошкільний заклад – сім’я»
Мета проєкту: підвищити авторитет і роль сім’ї у вихованні і соціалізації дітей дошкільного віку, формувати сучасну педагогічну культуру батьків.
Завдання:
– забезпечити участь батьків у формуванні освітньої політики ЗДО,
– підвищувати рівень професійної компетентності педагогічних працівників із питань організації взаємодії закладу і сім’ї,
– підвищувати рівень педагогічної культури батьків,
– реалізовувати освітню роботу з дітьми на підставі особистісної та соціально орієнтованої моделі спілкування у тріаді «педагог – дитина – батьки».
Пріоритети:
– піднесення на якісно новий рівень роботи педагогічного колективу закладу дошкільної освіти з батьками вихованців.
Очікувані результати:
– піднесена на якісно новий рівень робота педагогічного колективу з батьками вихованців,
– належний рівень педагогічної культури батьків,
– зорієнтованість батьків на виховання і розвиток дитини,
– наявність доброзичливої атмосфери між працівниками закладу дошкільної освіти і батьками.
Заходи з реалізації проєкту:
– «Ефективне спілкування батьків з дітьми» психологічні тренінги,
– участь батьків у святах, розвагах,
– батьківська конференція «Готовність сім’ї та дитини до навчання в школі»,
– акція «Плекаємо сад» оформлення ландшафтного дизайну території закладу,
– «Клуб сімейного дозвілля».
– «Ефективне спілкування батьків з дітьми» спортивні активності,
– діяльність консультативного центру «Світ дитинства»: майстер-класи, круглі столи, практикуми, тренінги, консультації,
– «Батьківські родзинки для кожної дитинки» робота родинної майстерні,
– залучення батьків до створення музею «Українська світлиця»,
– спільні конкурси, виставки, акції.
В умовах сьогодення, головною метою освітнього процесу стало не лише надання освітніх послуг, але і психологічна підтримка дітей і батьків. Щоб допомогти дітям та їхнім батькам знизити рівень стресу, впоратися з емоційним навантаженням ми запропонували батькам осучаснити розвивальне середовище нашого закладу дошкільної освіти завдяки створення фотозон.
Будь-яке свято у садочку супроводжується гарними фотографіями, враженнями і теплими спогадами. І все це може дати одна красива фотозона. Вона занурює в абсолютно новий чудовий світ, народжує політ фантазії і дарує справжній вибух емоцій! Фотозона стає центром тяжіння гостей і задає тон всьому заходу.
Фотозона з доповненою реальністю ‒ це справжній WOW-ефект, порція радості і пам’ятного відео з фотографіями, яке отримують батьки та діти після заходу.
Кожний садочок хоч і працює за програмою, відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти, все ж має своє обличчя, свій внутрішній устрій і, звичайно, свої традиції. Одні досить консервативні, а інші оригінальні і надсучасні. Але будь хто: креативщик, педагог-експериментатор чи постановник скаже, що іноді для нової геніальної ідеї потрібен просто «апгрейд» якоїсь нової концепції.
Останнім часом у моду ввійшло все те, що іменують хенд-мейдом (від англ. hand made – ручна робота), ось цю ідею ми застосовуємо у створенні фотозони, а батьки нам у цьому допомагають.
Більшість фотозон робляться з підручних матеріалів без використання специфічного обладнання. Приклавши неабияке зусилля ми отримуємо прекрасне рішення для створення креативних фотографій на різні свята.
З метою формування позитивного іміджу, який викликає інтерес до всього, що відбувається в стінах садочка, ми створюємо відкриті арт-майданчики, де всі учасники освітнього процесу, гості можуть об’єднатися і створити якісний фотопродукт, який залишиться на пам’ять про той чи інший захід.
Фотозона може бути встановлена у приміщенні або на вулиці, та оформлена за різними темами або ідеями.
Фотозона може мати одну ідею, але змінювати тематику, завдяки елементам (наприклад: дерево прикрашають відповідно до пори року).
Для оформлення фотозони елементи можуть використовуватись кілька разів, але в різних інтерпретаціях (зображення овочів в корзині, овочі в одязі, зміна фону, тощо…)
Фотозони можна створювати за допомогою фотографій, малюнків, які намалювали батьки з дітьми, виробів з природнього матеріалу, квіткових композицій.
Зони для фотографування створюють затишок в нашому садочку. Вони ж слугують свого роду оформленням частини садківської рекреації до важливої події в житті закладу дошкільної освіти.
Наявність таких змінних фотозон робить перебування в закладі більш комфортним. А фотозона, створена власноруч, значно цікавіша і може стати справжньою родзинкою будь-якого заходу.
Ми створюємо фотозони для дітей використовуючи лише свій талант, фантазію і творчість!
БРОВЧУК Ірина Федорівна
директор

Інклюзивний простір ЗДО: створюємо комфортні умови для кожної дитини
Сучасна освітня парадигма ґрунтується на принципах інклюзії, визнаючи право кожної дитини, незалежно від її індивідуальних особливостей та потреб, на якісну та доступну освіту. Особливого значення набуває створення інклюзивного простору в закладах дошкільної освіти (ЗДО), адже саме в ранньому віці закладаються основи соціальної інтеграції, толерантності та взаєморозуміння.
Розділ «Інклюзивний простір ЗДО» присвячений актуальним питанням створення комфортних та сприятливих умов для розвитку і навчання дітей з особливими освітніми потребами. Ми розглянемо ключові аспекти організації інклюзивного середовища, починаючи від архітектурної доступності та адаптації освітнього процесу, і закінчуючи психолого-педагогічним супроводом та налагодженням ефективної взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу: педагогами, батьками та фахівцями.
У цьому розділі буде представлено теоретичні засади інклюзивної освіти, практичний досвід ЗДО щодо створення універсального дизайну навчання, використання спеціальних навчальних матеріалів та обладнання, а також стратегії формування позитивного мікроклімату в колективі, де кожна дитина почувається цінною та прийнятою. Метою цього розділу є надання практичних рекомендацій та натхнення для педагогів та адміністрацій ЗДО у їхній важливій місії – забезпеченні рівних можливостей для розвитку кожної дитини, формуванні інклюзивної культури та побудові дійсно відкритого та доброзичливого освітнього простору.
Відеопрезентація на тему: “Інклюзивний простір ЗДО”, авторка Тетяна Ситар, Дунаєвецький ЗДО №3 “Берізка”.
Салюк Світлана Іванівна, вихователь дошкільного підрозділу Крачанівської гімназії Грицівської селищної ради.
Презентація доступна за покликанням: https://docs.google.com/presentation/d/1plxsCMDhm37ED8_5vs1ZCmE916pmHuvZ/edit?usp=drivesdk&ouid=109852366438940284185&rtpof=true&sd=true
Дунаєвецький Центр розвитку дитини «Пролісок» ДМР вихователь-методист Алла Завальська
«Ресурсна кімната в закладі дошкільної освіти – крок назустріч дитині з особливими потребами»
Презентація доступна за покликанням:
https://docs.google.com/presentation/d/1OtJTl-eklwT42B3oyufm-E3kfYpGeBoF/edit#slide=id.p2
Дунаєвецький Центр розвитку дитини «Пролісок» ДМР вихователь-методист Алла Завальська
СТАТТЯ
Ресурсна кімната в закладі дошкільної освіти – крок назустріч дитині з особливими освітніми потребами
Анотація: у статті розкрито роль ресурсної кімнати в організації корекційно-розвиткового та навчально-виховного процесу для дітей з особливими освітніми потребами.
Ключові слова: інклюзивне навчання, ресурсна кімната
Головна мета інклюзивного навчання – реалізація права дітей з особливими освітніми потребами на отримання освіти у відповідності з їх можливостями і здібностями за місцем проживання, їх соціальна адаптація та інтеграція в суспільство, підвищенні ролі сім’ї у вихованні і розвитку дитини.
Інклюзивне навчання в закладах дошкільної освіти вимагає створення відповідних умов з метою забезпечення виконання корекційно-розвиткового та навчально-виховного процесів дітей з особливими потребами [1].
Батьки чи опікуни дитини мають право обирати дошкільний заклад, який розташований найближче до місця проживання. Рішення про відвідування ЗДО приймають батьки на основі висновку ІРЦ. На підставі заяви, відповідних документів та попереднього погодження з керівником закладу створюється інклюзивна група.
Створення таких груп – це крок назустріч дитині через новий підхід до виховання та навчання. Важливим є те, щоб не дитина підлаштовувалась під систему, а щоб система враховувала її потреби. Перш за все, потрібно правильно облаштувати простір в інклюзивній групі, забезпечити рівні умови перебування для всіх дітей та виконання корекційно-розвиткового та навчально-виховного процесів, організувати психолого-педагогічний супровід.
Тож для якісного впровадження інклюзивної освіти необхідно облаштувати ресурсну кімнату. Ресурсна кімната – це спеціально обладнаний освітній простір, спрямований на гармонійний емоційний, психічний та фізичний розвиток, що дає змогу кожній дитині реалізувати своє право на освіту, максимально розкрити освітній і особистісний потенціал та подолати
бар’єри соціалізації. Це додатковий інструмент для адаптації психологічного та фізичного здоров’я дітей з ООП, що дозволяє емоційно розвантажити дитину, зняти нервове напруження, знизити рівень тривожності, активізувати мозкову діяльність, займатися зі спеціалістом в індивідуальному порядку.
У ресурсній кімнаті мають бути навчально-пізнавальна та побутово-практична зона. В умовах нашого ЗДО, який був побудований раніше, складно було знайти приміщення, яке за розмірами відповідає вимогам Наказу Міністерства освіти і науки України No 414 від 23.04.2018 [2]. То ж, виходячи з наявних приміщень, у ресурсній кімнаті ми облаштували лише навчально-пізнавальну зону, а побутово-практичні навички діти набувають перебуваючи у груповій кімнаті.
У ресурсній кімнаті облаштовано робоче місце педагога, індивідуальні місця для навчання, сенсорний куточок, ігровий осередок, осередок відпочинку.
Робоче місце педагога обладнано демонстраційним оснащенням, меблями, допоміжними засобами та матеріалами.
Індивідуальні місця вихованців – столи, стільці, які регулюються за висотою;
Ігрова зона або зона відпочинку є однією з важливих ланок для збереження психологічного здоров’я. Вона поділена на декілька центрів діяльності: пізнавальний, художньо-творчий, ігровий.
Підбір дидактичних й розвиваючих іграшок та ігор здійснюємо з урахуванням індивідуальних та особливих освітніх потреб дітей.
Місце для ігор обладнується відповідними стелажами, килимком, мольбертами, магнітними дошками. Передбачили умови для пісочної терапії, сухий басейн, пуфи різних розмірів та кольорів.
Сенсорний куточок наповнили матеріалами для розвитку візуального сприймання, формування навичок сортування за кольорами та формами, візуального зіставлення за зразком, формування цілісного зображення з частин (різнокольорові контейнери, ідентичні предмети за формою, кольором, рамки – вкладиші, пазли, розрізані картки із зображенням тощо); матеріали для розвитку збережених аналізаторів, вміння діяти на
полісенсорній основі, формування обстежуваних дій (набори предметів з різною фактурою поверхні, природними матеріалами, тактильними дощечками, звуковими предметами тощо).
Доречними є ігри, які сприяють розвитку дрібної моторики, координації рухів, логічного мислення, мовлення, пам’яті, уваги, посидючості, комунікативних та соціальних навичок, обладнання й атрибути для рольових творчих ігор, моделі предметів навколишнього світу, конструкторсько-будівельні іграшки, іграшковий транспорт, атрибути, м’яконабивні іграшки різного розміру і виду, іграшкові інструменти, обладнання для театралізованої діяльності, демонстраційний та роздатковий матеріал.
Правильна організація простору ресурсної кімнати та її комплектація якісним обладнанням сприяє ефективним заняттям та забезпечує позитивну психологічну атмосферу для дітей і педагогічного колективу [3].
В інклюзивних групах діти з особливими освітніми потребами залучені до навчального процесу. Вони спілкуються з однолітками, знаходять друзів, стають відкритими та почуваються впевненіше. Долучаються до спільних ігор та занять. Діти з типовим розвитком навчаються телерантності, вмінню співчувати, допомагати, підтримувати. Педагоги та фахівці краще розуміють потреби та особливості дітей, отримують новий досвід, оволодівають різними педагогічними методиками.
Список використаних джерел
1. Про дошкільну освіту: Закон України від 11.07.2001 р. No2628-III:
станом на 2 квіт. 2022 р.
2. Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від
23 квітня 2018 року No 414: Наказ МОН України від 16.10.2020 р. No1281.
3. Калінчук А. Б. Ресурсна кімната – крок для пізнання себе і гармонізації
свого “Я”.
Виступ на тему: “Інклюзивний простір ЗДО” Рудковецький ЗДО “Дзвіночок”
Підготувала Любов Вашеняк, директор Рудковецького ЗДО «Дзвіночок»
Сьогодні я хочу поговорити про дуже важливу та актуальну тему, що стосується нашої з вами роботи — інклюзивний простір у закладах дошкільної освіти, або ЗДО. Це не просто модне словосполучення, а реальна потреба, яка стає вагомою складовою сучасної освіти.
Інклюзія — це принцип, котрий передбачає рівний доступ до освіти та можливість навчатися для кожної дитини, незалежно від її фізичних, психічних чи соціальних особливостей. Діти з особливими освітніми потребами мають право на повноцінне включення в освітній процес разом зі своїми однолітками. І завданням нашого дошкільного закладу є створення умов, за яких кожна дитина почуватиметься комфортно та матиме можливість розвиватися нарівні зі своїми ровесниками.
Інклюзивний простір — це не тільки особливі методи навчання, але й фізичне середовище, яке повинно відповідати потребам кожної дитини. Простір повинен бути безпечним, доступним і стимулюючим для розвитку. Для дітей з особливими освітніми потребами важливо мати змогу рухатися, експериментувати, а також перебувати у середовищі, котре сприяє розвитку їхніх індивідуальних здібностей.
Перший аспект інклюзивного простору — це фізичне облаштування групових кімнат та території. Наприклад, для дітей з обмеженими фізичними можливостями важливо, щоб були зручні пандуси, просторі проходи, спеціально обладнані санвузли. Меблі повинні бути адаптовані до різних потреб — для дітей з вадами зору можна використовувати контрастні кольори, а для дітей з вадами слуху — спеціальні візуальні сигнали.
Другий аспект — це адаптація навчальних матеріалів. Вони мають бути доступними та різноманітними. Наприклад, для дітей з вадами зору — тактильні книжки або електронні планшети з великим шрифтом, а для дітей з вадами слуху — відеоматеріали з субтитрами, візуальні допомоги та жестова мова.
Третій аспект — це підготовка педагогів. Щоб створити інклюзивний простір, вихователі мусять володіти навичками роботи з дітьми, котрі мають різні особливості розвитку. Вони повинні бути готові до індивідуальних підходів, враховувати потреби кожної дитини та вміти підтримувати її в процесі навчання.
У нашому Рудковецькому ЗДО «Дзвіночок» організоване інклюзивне навчання. У інклюзивній групі є двоє дітей із розладами аутичного спектра. Для дітей розроблена індивідуальна програма розвитку згідно програми «Розквіт» та врахуванням індивідуальних особливостей дітей. У закладі об лаштований сенсорно – пізнавальний куточок із різними матеріалами та предметами ,які використовуються для корекційно – розвиткових занять з дітьми з ООП.
Інклюзивне середовище — це також взаємодія між дітьми. Діти з особливими потребами мають право на спільну гру з однолітками, що сприяє розвитку емоційної та соціальної компетентності. Важливо, аби діти з нормотиповим розвитком розуміли, що всі мають свої сильні та слабкі сторони, та поважали одне одного.
Одним із важливих аспектів є також підтримка батьків. Вони повинні бути активно залучені в освітній процес, а також мати доступ до інформації та ресурсів, щоб допомогти своїй дитині адаптуватися до нового середовища.
Підсумовуючи, можна сказати, що створення інклюзивного простору в ЗДО — це не лише про фізичні умови, але й про атмосферу, котру ми створюємо для кожної дитини. Це середовище, що сприяє розвитку особистості, підтримує різноманітність і дає можливість кожному розкрити свій потенціал.
Наше завдання — створити такі умови, аби кожна дитина почувалася рівною серед рівних, незалежно від того, які труднощі вона має. Тільки так ми зможемо побудувати справжнє суспільство, яке буде приймати та підтримувати кожного.
Краща практика адаптації дітей ВПО в ЗДО: шлях до успішної інтеграції та підтримки
Війна в Україні спричинила безпрецедентну хвилю внутрішнього переміщення населення. Серед тих, хто вимушено покинув свої домівки, опинилася велика кількість дітей дошкільного віку. Заклади дошкільної освіти стали одним із перших безпечних просторів, де ці діти можуть знайти підтримку, відновити відчуття стабільності та продовжити свій розвиток.
Розділ «Краща практика адаптації дітей ВПО в ЗДО» присвячений висвітленню ефективних підходів, стратегій та методик, які успішно застосовуються в закладах дошкільної освіти для забезпечення плавної інтеграції та всебічної підтримки дітей, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Ми розглянемо ключові аспекти цього процесу, починаючи від створення безпечного та прийнятного середовища і закінчуючи налагодженням емоційного зв’язку, наданням психологічної допомоги та залученням батьків до освітнього процесу.
У цьому розділі буде представлено практичний досвід педагогічних колективів, які проявили особливу чуйність та професіоналізм у роботі з дітьми ВПО, враховуючи їхні травматичні переживання та індивідуальні потреби. Ми проаналізуємо конкретні приклади успішної адаптації, поділимося дієвими інструментами та рекомендаціями, які можуть бути корисними для інших ЗДО, що приймають у свої стіни дітей, які пережили складні життєві обставини. Метою цього розділу є узагальнення кращого досвіду та надання практичного посібника для створення максимально сприятливих умов для розвитку та інтеграції кожної дитини ВПО в освітній простір ЗДО.
«Краща практика адаптації дітей ВПО в ЗДО» – щодо успішної інтеграції та підтримки дітей, які вимушено
переїхали
Ружицька Наталія Андріївна, директор закладу дошкільної освіти №10 “Золота рибка” Красилівської міської ради
Використання парціальної програми “Про себе треба знати, про себе треба дбати” з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку для роботи серед здобувачів освіти з ООП, що постраждали від війни.
З досвіду роботи Ізяславського ЗДО (ясла-садок) № 1 «Струмочок»
-
Директор Альона ШАПОВАЛ та практичний психолог Наталя БАТЮК
Презентація доступна за покликанням:
https://docs.google.com/presentation/d/1sYubfQoDb7CN9KY38WJTTYIFKsCvDQnq/edit#slide=id.p15

Ситуація, яка склалася останнім часом в Україні – анексія Криму, а зараз і повноцінна військова агресія, спричинили появу величезної кількості дітей – вимушених переселенців, біженців із зони бойових дій. Ці діти пережили психотравмуючі події, наслідки яких ще довго будуть відбиватися на їхньому психічному здоров’ї, поведінці, здатності будувати конструктивні соціальні зв’язки.
Особливо вразливими до наслідків війни є діти з особливими освітніми потребами. Їхні реакції на вимушену зміну місця проживання та звичного оточення, на зміни у житті, які пов’язані з війною, вцілому вкрай негативно впливають на життя, здоров’я та розвиток малюка.
Емоційні розлади дітей та дорослих, що психологічно постраждали в наслідок війни, характеризуються такими аномальними емоційними станами, як страх, фобія, тривога, стрес, переживання. Ці стани тісно пов’язані між собою. Вони порушують психоемоційне благополуччя та адаптаційні можливості дитини і, з часом, можуть призводити до емоційної нестабільності, до переживання таких станів, як надмірна тривожність, постійне напруження, дратівливість, агресивність, нав’язливість, депресія та ін.
Актуальність використання програми з безпеки життєдіяльності у роботі з дітьми ООП та ВПО
Найважливіше завдання дошкільної освіти сьогодні – це визнання пріоритету охорони життя, збереження, зміцнення і формування фізичного, психічного, соціального та духовного здоров’я, стимулювання виникнення адекватних реакцій на різноманітні чинники ризику.
Актуальність програми «Про себе треба знати, про себе треба дбати» у роботі з дітьми, що постраждали від війни та її наслідків полягає в тому, що вона розглядає здоров’я людини як запоруку її активної життєдіяльності, самореалізації, розвитку власного творчого потенціалу. Тому формування, збереження, зміцнення та відновлення здоров’я молодого покоління, убезпечення його життєдіяльності – одне з основних завдань держави.
Основними напрямами роботи з програмою “Про себе треба знати, про себе треба дбати” є:
-
оздоровчо-профілактична робота;
-
інтеграція завдань валеологічного виховання і безпеки життєдіяльності в педагогічний процес;
-
формування спільно з родиною цілісності здоров’я особистості в дошкільному віці.

Мета створення програми – формування у дітей знань про основи здоров’я та безпеку життєдіяльності, вмінь і навичок раціональної поведінки щодо збереження здоров’я, життя та безпеку особистості в середовищі проживання.

Дана програма визначає складники комплексного поняття “здоров’я” та “безпека”:
Поняття “здоров’я”:
- Фізичне здоров’я.
- Психічне здоров’я.
- Психологічне здоров’я.
- Моральне здоров’я.
- Соціальне здоров’я.
Поняття “безпека”:
- Безпека життєдіяльності.
- Фізична безпека.
- Соціальна безпека.
- Психологічна безпека.
Заходи безпеки для збереження здоров’я дітей (матеріально-технічне забезпечення, оздоровче обладнання, осередки в ігрових кімнатах) :
-
Обладнання в групі розміщуємо так, щоб діти могли вільно переміщатися і не ушкоджуватися.
-
Меблі, іграшки, матеріали не мають гострих країв. Діти не користуються зламаними іграшками.
-
Діти не мають доступу до небезпечних для їхнього здоров’я матеріалів, у тому числі й до медичних препаратів.
-
Електропроводка – полагоджена.
-
Вихователі та помічники вихователів вміють надавати першу медичну допомогу.
-
У кожній груповій кімнаті є аптечка для надання першої медичної допомоги (вата, бинт, зеленка, пінцет і т. ін.).
-
В груповій кімнаті та на майданчику відсутні отруйні ягоди, гриби, рослини.
Відповідно до розділів програми діти отримують нові знання:
-
Про своє тіло;
-
Про особисту та соціальну гігієну;
-
Про збереження та зміцнення фізичного здоров’я;
-
Про збереження та зміцнення ментального здоров’я та психологічного благополуччя;
-
Про особисту безпечну поведінку та соціально сприятливу, безпечну поведінку у соціумі.

Розділи програми “Про себе треба знати, про себе треба дбати”:
-
Власне тіло я вивчаю і його оберігаю.
-
З чистотою назавжди буду я рости.
-
Хворобам запобігаю і здоров’я маю.
-
Сонце, повітря, вода – мої супутники життя.
-
Здоров’я плекати допомагають мама й тато.
-
Вдома і в садку за розпорядком я живу.
-
Я в гармонії зростаю й небезпеки уникаю.
«Фізичні та емоційні стани людини взаємопов’язані і тому здатні взаємовпливати один на одного. Під час напружених емоційних станів у дитини змінюється міміка, темп мовлення, з’являється метушливість, змінюється дихання, пульс, колір обличчя, можуть з’явитися сльози тощо.
В жорстоких реаліях воєнного стану в Україні перед освітянами стоїть важливе завдання – об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури. Відповідно до Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи виховання є невід’ємною складовою освітнього процесу, є наскрізним процесом, охоплює усі сфери шкільного життя і має ґрунтуватися на цінностях».
Згідно додатку 1 до листа Міністерства освіти і науки України від 10.08.2022 №9105-22 Інформаційні матеріали щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році
Програма “Про себе треба знати, про себе треба дбати” повністю відповідає викликам, які ставить перед сучасною освітою війна, є актуальною для ефективної роботи педагога з дітьми ООП та ВПО в умовах війни.


Основні засади та дидактичні принципи роботи за програмою:
-
Основними засадами роботи за програмою є такі: гуманізація, інтегративність, динамічність, неперервність та практична цілеспрямованість.
-
Освітній процес з формування у дошкільників основ здоров’я та безпеки життєдіяльності будується на таких дидактичних принципах:
-
науковості;
-
доступності;
-
наочності;
-
системності;
-
урахування індивідуальних особливостей дітей;
-
активності особистості.
Основні завдання, які реалізує Програма:
- Забезпечення охорони життя і зміцнення та збереження здоров’я дітей.
- Формування у дошкільників уявлення про будову тіла, основне призначення, функції та дію органів, потребу збереження власного здоров’я.
- Виховання навичок громадської та особистої гігієни.
- Формування уявлень про ознаки здоров’я і хвороби та шляхи запобігання їй.
- Культивування бажання до загартовування вдома та в дошкільному навчальному закладі.
- Підвищення рівня опірності дитячого організму до впливу несприятливих чинників навколишнього середовища.
- Ознайомлення з правилами безпечної поведінки у довкіллі та в екстрених ситуаціях, розвиток усвідомлення їх дотримання.
- Пояснення закономірностей вікових змін в організмі, його розвитку, впливу різних чинників на тривалість і якість життя.
- Формування навичок життєдіяльності за природними ритмами (режимом дня) та основ культури поведінки.
- Ознайомлення з помічниками і друзями здоров’я – природними і соціальними чинниками, які допомагають, а які можуть і зашкодити життю та здоров’ю.
- Виховання позитивного ставлення до антропометрії, медичних обстежень, профілактичних щеплень.
- Забезпечення стабільності особистісного зростання дітей, їхніх соціальних та індивідуальних потреб, комфортних умов.
- Розвиток доброзичливих взаємин з однолітками у процесі спільної діяльності.
- Формування позитивних емоцій, почуттів, моральних і вольових рис характеру.
- Ознайомлення зі значенням здорового способу життя та формування поведінкових реакцій, спрямованих на безпечне поводження у навколишньому.



У сучасній освітній практиці парціальна програма “Про себе треба знати, про себе треба дбати” з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку є однією з найбільш актуальних для практичного використання у роботі з дітьми, що постраждали від наслідків війни.
У європейському просторі саме українські психологи та педагоги мають найбільший досвід з використання інноваційних освітніх програм з лікувальною, корекційною та розвиваючою метою для психологічного відновлення та профілактики проблем ментального, фізичного та соціального здоров’я.

Шановні колеги! Тема мого виступу — «Адаптація внутрішньо переміщених дітей до умов закладу дошкільної освіти». У теперішніх умовах війни тисячі родин були змушені покинути домівки. Діти втрачають знайоме оточення, друзів, звичний ритм життя. Саме заклади дошкільної освіти можуть стати для таких дітей простором безпеки, розвитку та відновлення. Наше завдання — створити умови для м’якої адаптації кожної дитини до нових обставин.
Актуальність теми
– Велика кількість ВПО в Україні
– Важливість стабільного середовища для дитини
– Роль ЗДО у формуванні безпеки та довіри
Кількість внутрішньо переміщених дітей постійно зростає. Більшість із них мають досвід втрати, розлуки, травм. ЗДО — це перше соціальне середовище після родини, яке може стати для дитини стабільною опорою. Педагоги мають бути готовими до нових викликів і працювати в тісному контакті з родиною та психологами.
Мета та завдання
-Мета: створити умови для успішної адаптації дітей ВПО до ЗДО
Забезпечення емоційного комфорту
– Соціалізація дітей у новому колективі
– Робота з батьками
– Підготовка педагогів
Мета нашої роботи — створення психологічно комфортного, доброзичливого середовища, що сприятиме адаптації дитини. Серед основних завдань: забезпечення емоційної підтримки, соціалізація, адаптація до режиму, співпраця з батьками та професійний розвиток педагогів.
Етапи адаптації
– Попередній: знайомство з дитиною та родиною
– Початковий: перші тижні в ЗДО
– Активний: поступова інтеграція в колектив
– Стабілізація: повноцінна участь у житті садочка
Адаптація відбувається у кілька етапів. Спершу — знайомство з дитиною і родиною. Далі — перші дні перебування в новому колективі. Активна фаза включає залучення до ігор, спілкування. На етапі стабілізації дитина почувається впевнено, розкриває свої інтереси та таланти.
Психологічні особливості дітей ВПО
– Тривожність, страх розлуки
– Можливі порушення сну, поведінки
– Гіперактивність або замкненість
– Потреба у підвищеній увазі
– Проблеми пов’язані зі спілкуванням
– Порушення взаємовідносин у сім’ї
ВПО-діти можуть бути дуже різними: дехто — замкнутий і тривожний, інші — навпаки, збуджені, непосидючі. Часто вони пережили стрес або втрати. Тому важливо з розумінням ставитися до будь-яких проявів емоцій і не змушувати їх швидко пристосовуватись.
Проблеми дезаптації дітей переселенців
– Психологічна інкапсуляція
– Сімейна групова ізоляція
– Соціальна дезорієнтація
Практичні методи підтримки
– Арт-терапія (малювання, ліплення)
– Казкотерапія
– Ігри на довіру
– Сталі ритуали, режим дня
Практика показує: арттерапія, казкотерапія, пісочна терапія — дієві засоби налагодження контакту з дитиною. Також добре працюють ігри на знайомство, колективні завдання, ритуали привітання, сталий режим дня.
Роль педагога
– Джерело стабільності для дитини
– Позитивне емоційне тло
– Спостереження за станом дитини
– Співпраця з родиною
Педагог — це приклад для дитини. Спокій, відкритість, щирість вихователя допомагають дитині розслабитися. Потрібно вміти аналізувати поведінку дитини, помічати її потреби, створювати атмосферу довіри. Важливо не забувати про власний емоційний ресурс.
Співпраця з родиною
– Зустрічі та бесіди з батьками
– Анкетування та спільні заходи
– Поради для адаптації вдома
– Створення довіри
Батьки — наші союзники. Вони теж пережили стрес, тому потребують підтримки й порад. Анкетування, індивідуальні консультації, спільні свята та зустрічі — усе це допомагає сформувати довіру та спільно працювати на користь дитини.
Висновки та рекомендації
– Адаптація — процес тривалий і тонкий
– Терпіння, розуміння, підтримка
– Спільна робота педагогів і батьків — ключ до успіху
Адаптація — це процес, що вимагає часу. Ми не можемо змусити дитину адаптуватися, але можемо створити умови для цього. Терпіння, розуміння, системна робота з родиною — ось запорука успіху. Дякую за увагу!











Наталя БАТЮК
практичний психолог Ізяславського ЗДО
(ясла-садок) № 1 «Струмочок»
Профілактика і корекція дезадаптації, попередження формування дитячих страхів та фобій у дітей ВПО в ЗДО в умовах воєнного часу
Анотація: у статті висвітлюється питання профілактики та корекції дезадаптації, попередження формування дитячих страхів та фобій у дошкільників як одного з основних напрямків психолого-педагогічної роботи з дитиною, що пережила/переживає психотравмуючі події в умовах воєнного часу.
Ключові слова: діти ВПО, дезадаптація, психотравмуючі події, стрес, посттравматичні стресові розлади, корекція, профілактична робота, дитячі страхи, фобії, військова агресія, психолого-педагогічна робота в умовах воєнного часу.
Надходження дитини до ясельної групи дитячого освітнього закладу зазвичай викликає у молодих батьків і членів родини малюка певну стурбованість. Для малюка починається період перших складнощів у житті: період звикання, пристосування до нових життєвих умов, тобто, адаптація. Потрібно врахувати, що маленька дитина повинна звикнути і пристосуватись одразу до багатьох змін:
- до необхідності довгий час перебувати у дитячому садочку без батьків;
- до нових дорослих людей у своєму житті та необхідності побудувати з ними близькі, приязні стосунки;
- до великої кількості однолітків навколо себе та все тієї ж необхідності порозумітись з ними, взаємодіяти, поладнати.
Навіть однієї з цих складових, у мирний час, вже багато для дитини 2-4 років, яка до цього дня перебувала у родинному колі. Ситуація, яка склалася останнім часом в Україні – анексія Криму, а зараз і повноцінна військова агресія, спричинили появу величезної кількості дітей – вимушених переселенців (ВПО), біженців із зони бойових дій. Ці діти пережили психотравмуючі події, наслідки яких ще довго будуть відбиватися на їхньому психічному здоров’ї, поведінці, здатності будувати конструктивні соціальні зв’язки. Також збільшилась кількість дітей, які виховуються у сім’ях, де чоловіки приймають участь у захисті рідної держави від воєнних дій, довгий час перебуваючи за межами родини.
Змінюється сам формат розуміння терміну «неповна сім’я». Теоретично така сім’я вважається повною, але фактично – мати виховує малюка самостійно, ще й перебуваючи у стані пролонгованого стресу, у тривозі за життя та здоров’я свого чоловіка. Маленька дитина завжди дуже чутливо реагує на усі процеси, які відбуваються у родині, особливо на ті, що пов’язані з мамою і татом. Тому багато малюків потребують особливого піклування, допомоги з боку дорослих, розуміння однолітків. Завдання із забезпечення комфортного перебування таких дітей в умовах дитячого садочка покладається в першу чергу на вихователя та практичного психолога.
Слід відзначити, що посттравматичні стресові розлади зустрічаються у дітей і в благополучні мирні часи: є і завжди були діти, у яких процес звикання до відвідування дитячого садочка довший і складніший, ніж у інших. Це може бути викликано цією низкою причин. Але загальна картина адаптації дитини до відвідування дитячого освітнього закладу значно ускладнюється якщо до усього вище переліченого додаються проблеми сім’ї, яка змушена була покинути своє звичне рідне місто чи село: сім’ї переселенців із зони проведення активних бойових дій, біженців, або якщо малюк зовсім недавно втратив одного з близьких членів родини, чи коли мама або тато дитини отримали серйозну шкоду для здоров’я і вже не можуть фізично приділяти їй стільки ж уваги та догляду як приділяли раніше. Діти переживають психологічну травму через смерть близьких, розлучення батьків, аварії, пожежі, землетруси та інші природні й соціальні катаклізми. Однак тільки війна, бойові дії травмують таку велику кількість дітей, які потребують допомоги широкого кола спеціалістів.
У сучасній психологічній науці питання страхів та фобій розглядається у контексті проблеми емоційних явищ (В. Вілюнас, Б. Додонов, К. Ізард, Н. Кряжева, Л. Куліков та ін.); у руслі емоційних розладів особистості (І. Дубровіна, В. Гарбузов, О. Захаров, О. Ковальова, Ф. Березін та ін.); як певні психічні стани особистості: тривожність, страх, фобія, стрес, переживання (Г. Сельє, О. Новікова, О. Кочубей, І. Фурманов та ін.); як прояв індивідуальних відмінностей у поведінці (Л. Собчик, Є. Ільїн та ін.). Дошкільна педагогіка у питаннях профілактики дитячих страхів і фобій ґрунтується на положеннях науковців, які їх розглядають: у контексті поведінки, яка має відхилення від загальноприйнятих норм (І. Кон, О. Захаров, О. Змановська, В. Лебєдінський, О. Головко, В. Котирло та ін.); як наслідок дії соціальних, генетичних та біосоціальних факторів у розвитку дитини (А. Валлон, З. Ніколаєва, М. Раттер, А. Співаковская та ін.); як вікове явище у розвитку дитини, яке необхідно своєчасно діагностувати та здійснювати відповідну психопрофілактику (О. Захаров, С. Тищенко, О. Бодальов, Р. Беляускайте та ін.); як результат прийняття-неприйняття вимог навколишньої дійсності у період дошкільного віку (Н. Татенко, О. Долинна, Н. Толстих та ін.).
Важливим завданням сучасного закладу освіти є формування гармонійно розвиненої, фізично та психічно здорової особистості. Проте на успішність розв’язання цього завдання сьогодні негативно впливають ряд чинників: проблеми нестабільного соціально-економічного становлення держави, складність соціальної ситуації розвитку дитини, внутрішньо сімейна атмосфера та особливості взаємин батьків, відсутність спеціалізованих програм навчання для батьків, щоб вчасно реагувати на зміну емоційного та психічного стану дитини, відсутність уваги батьків щодо дозвілля дитини, рівень професійності та психологічної освіченості педагогів, складність адаптації дитини в суспільстві, різноманітні соціальні впливи, емоційні нестабільність та вразливість дітей, вікові, індивідуально-типологічні властивості тощо. Окремі з цих чинників зумовлюють появу у дітей дошкільного віку психоемоційного стресу, який, при відсутності належної психологічної корекції, адекватних змін умов навчання та виховання, може формуватись у стійкі властивості особистості та деформувати її подальший розвиток, стати причиною погіршення успішності навчальної діяльності, поведінки, зумовити порушення взаємин з учнями, стати причиною серйозних порушень здоров’я.
Захист прав та інтересів дітей, надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки всім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань системи освіти у воєнний час — мета, заради якої об’єднано зусилля освітян. В непередбачуваних умовах, які поширює Україною воєнна агресія ворожої держави, психопрофілактика як педагогічне, соціально-психологічне явище має бути реалізована педагогом та психологом, перш за все, у створенні максимального комфорту для дитини. Вихованці, насамперед, повинні відчути всебічну підтримку з боку дорослих. Зрозуміло, що діти з сімей, що вимушено покинули свої домівки і рідний край через небезпеки та загрози війни, потребують особливо посиленої уваги і турботи. Саме ці діти багато втратили у зв’язку з війною, і наше завдання потурбуватись про полегшення адаптаційного періоду для них, зміцнення і відновлення ментального здоров’я дітей ВПО.
Питанням створення позитивної психологічної атмосфери навколо дитини мають бути охоплені насамперед найближчі до дитини люди: батьки, педагог та психолог. Не менш важливим для створення комфортного, психологічно безпечного простору є співчуття та толерантне ставлення однолітків, інших учасників дитячої групи. І цей аспект виховної роботи дитячого колективу повністю залежить від педагога. Одним зі складових цього напрямку профілактичної роботи з турбота, іншими словами створення умов підтримки психологічного здоров’я підростаючої особистості. Цій меті відповідає супровід (підтримка) дітей, які мають проблеми емоційного характеру, зокрема і з тими, що пов’язані з воєнними діями в Україні. На сьогодні така ціль реалізується за допомогою цілої науки відповідних технологій [5, с.59-64 ].
В основу корекційних програм практичного психолога покладено прогнозований результат: попередити прояви тривожності, стресу та формування фобій у дошкільників за умови своєчасної діагностики та їх профілактики/корекції у дітей протягом періоду перебування малюків у ясла-садку за допомогою різноманітних адаптаційних вправ.
Запропоновані МОН України програми занять цікаві не тільки у ракурсі оптимізації особистісної взаємодії та результативності освітнього процесу, заняття за цією програмою сплановані за принципом багатопланової роботи, із залученням різних сфер діяльності заради розвитку дитини у різних напрямках і одночасної корекції її внутрішніх станів, позбавлення від внутрішньої напруги під час переживання дитиною стресової ситуації – будь-то зміна звичних умов домашнього виховання на нові умови перебування та виховання у дитячому ясла-садку, або більш широкого спектру негативного стресового впливу на малюка: якщо до усього вище переліченого додаються проблеми сім’ї, яка змушена була покинути своє звичне рідне місто чи село.
Представлений також діагностичний інструментарій на оцінку рівня розвитку дитячих страхів та тривожності: анкети для батьків та вихователів, проективні, малюнкові методики для дітей (як для індивідуальної, так і для групової роботи), які дозволяють зрозуміти відносини між дитиною та навколишніми людьми в найбільш складних чи психотравмуючих для дитини життєвих ситуаціях.
Висвітлені найбільш ефективні методи психокорекційної роботи з дитячими страхами, зокрема метод казкотерапії, використання нетрадиційних технік малювання, основні завдання яких – зменшення дитячої тривожності, загальної боязливості, усунення страхів, профілактика формування фобій, підвищення впевненості в собі. Їх основу становлять різні прийоми, які дозволяють організувати ефективну та доцільну діяльність, розвивати необхідні здібності малюків, позитивні шляхи спілкування, комунікації.
Натомість у інших дослідженнях акцентується увага на необхідності здійснювати профілактику проявів афективного явища. Профілактична робота працівників психологічної служби – це система заходів, спрямованих на охорону психічного здоров’я; попередження неблагополуччя у розвитку людини, групи, суспільства; створення психологічних умов, сприятливих для розвитку особистості. Профілактична робота працівників психологічної служби спрямована на створення у закладі освіти таких умов навчання та виховання, які сприятимуть гармонійному психічному та особистісному розвитку здобувачів освіти.
У своїй діяльності практичні психологи ЗДО застосовують значну кількість просвітницько-профілактичних програм, а саме: «Дорослішай на здоров’я», «Корисні звички», «Цікаво про корисне», «Безпечне середовище: як навчити дитину захищатись», «Вчимося жити разом», «Я вдосконалююсь, я розвиваюсь», «Розквіт», «Україна – моя Батьківщина», «Зерно любові», тощо [1]. Профілактична робота психолога має носити також комплексний характер [6] [7]. Питанням створення системи співпраці та взаємодії роботи фахівців освітнього закладу з цих питань має займатись, у першу чергу, психолог. Він розробляє заходи дій власне для дітей, для представників їх родини, а також для педагогічних працівників. Діяльність фахівця має бути урізноманітнено різними формами і методами, які несуть у собі психопрофілактичний потенціал, найбільш ефективний для певного контингенту учасників. Першочергові цілі, які мають бути досягнені – зняття напруженості та озброєння малюків ефективними тактиками дій у тих нестандартних ситуаціях, які вони переживають у період воєнного стану.
О. Кононко орієнтує нас на формування у дітей особливого особистісного ресурсу, призначення якого полягає у реалізації на рівні практичної діяльності (поведінки) ефективних тактик і стратегії у плані боротьби зі емоційними негараздами [8, ст.24-25]. Ці можливості малюків містять у собі: пізнавальні аспекти, дозволяючи диференціювати потенційну та реальну небезпеку стосовно себе, чітко розрізняти обставини ситуації, розуміти їх, прогнозувати розгортання; морально- вольові процеси та властивості, уможливлює високу міру довільної регуляції, оптимальну працездатність, прийняття ефективних рішень, підтримання афективної сфери у балансі, найбільш доцільному [3, с.28;]; [4]. Формування означених можливостей, на її думку, стає можливим за рахунок проведення профілактичної дій щодо створення особливих умов у дошкільній установі. Передбачувані заходи мають активізувати та удосконалити механізми самосвідомості підростаючої особистості й оптимізувати на рівні практичних дій активність малюка, надаючи йому емоційну підтримку [4].
Основною метою психолого-педагогічної роботи з профілактики та корекції дезадаптації попередження формування дитячих страхів та фобій у дошкільників в умовах воєнного часу, перш за все полягає у вихованні в дитини таких якостей: оптимізм, впевненість у собі, самостійність. Воєнний період, який переживає наша держава, крім загальних знань, які мають формуватись в дитини відповідно до вікових параметрів розвитку її особистості, вимагає від неї додаткових знань про реальні небезпеки і загрози, які є для кожного у період активних військових дій, і ставитись до цього адекватно. Відповідно, мету роботи можна рахувати досягнутою, якщо результатом психолого-педагогічної профілактики страхів у дошкільників є їх зменшення, а не знищення, і для цього потрібно виробити у дитини засоби саморегуляції. Дитина повинна адекватно сприймати реальні небезпеки, які несе у собі військовий період, та мати напрацьовані навички саморегуляції внутрішніх станів та знання про реагування на небезпечні для неї події/явища.
Профілактична психолого-педагогічна робота з дитячими страхами може проводитись як з підгрупами дітей, так і індивідуально. Система ігрової психолого-педагогічної профілактики дитячих страхів включає:
- релаксаційні ігри з елементами медитації;
- народні ігри;
- сюжетно-рольові ігри;
- дидактичні ігри;
- ігри-драматизації, театралізації, етюди (арт-терапевтична профілактика);
- музично-ритмічні ігри (музикотерапія);
- рухливі ігри (афектносенсомоторна профілактика);
- спортивні ігри (сенсомоторна терапія) [2, ст. 77].
Реалізація психолого-педагогічної профілактики дитячих страхів та попередження формування фобій у здобувачів дошкільної освіти передбачає системну взаємодію практичного психолога, дитячого соціального педагога, вихователя і батьків (сім’ї, в якій дитина зростає), спрямовану на підвищення інформаційної компетентності усіх дорослих суб’єктів цього процесу та привертання уваги до найактуальніших питань у цій сфері. Психолого-педагогічна корекція мікросередовища дитини у період воєнного часу передбачає:
- підвищення фахової компетентності як психолога, так і вихователя у сфері діагностики як природних, так штучно створених несприятливим соціальним середовищем, дитячих страхів і стратегій подолання цих страхів дітьми;
- підвищення інформаційно-просвітницької компетентності вихователів, фахових носіїв знань для батьків щодо природи і джерел дитячих страхів;
- підвищення інформаційно-просвітницької компетентності батьків, усвідомлення ними значення природних вікових страхів та страхів, пов’язаних з періодом активних військових дій на території України у житті старшого дошкільника та усвідомлення ними власних можливостей із надання належної підтримки дитині, яка не здатна впоратися з власним страхом перед тим чи іншим явищем або життєвою ситуацією, у якій вона опинилась[2, ст. 78-79].
Українська освіта сьогодні переживає складні часи, пов’язані з багатьма чинниками. Найбільш руйнівною обставиною як для держави в цілому, так і для освітньої галузі є збройний конфлікт в Україні. У зв’язку з цим проблеми різного ступеню важкості мають і дорослі, і діти. Вони переживають і розв’язують їх по-різному. Справляються чи не справляються з ними. Але однаково потребують професійної допомоги психолога. Важливим складником роботи спеціаліста з дітьми, які пережили травматичні події, з внутрішньо переміщеними особами, які на собі відчули збройний конфлікт та його наслідки, є формування життєстійкості, інформаційної компетентності та командна робота психолога і педагога щодо профілактики і корекції дезадаптації, попередження формування дитячих страхів та фобій у дошкільників в умовах воєнного часу. Така робота має великий потенціал в сучасній складній ситуації в країні, та має бути спрямована і вже спрямовується на надання відповідей тим викликам, які ставить перед психологічною службою освітнього закладу суспільство і сьогодення.
Список використаних джерел та літератури:
- Лист Міністерства освіти і науки України від 02.08.2022 № 1/8794-22.
- Кононенко Л., Підберезня Я. «Соціально-педагогічна профілактика дитячих страхів у дошкільному віці»: навч. посібн. Полтава, 2018
- Кононко О.Л, Навчаємо старших дошкільників відрізняти реальні страхи від уявних. Вихователь-методист дошкільного закладу. 2016. №7. С. 25-31.
- Кононко О.Л. Соціально-емоційний розвиток особистості в дошкільному дитинстві: навч.посібн. Київ: Освіта, 1998. 255 с.
- Пауль В.С. Психолого-педагогічна підтримка дітей, які пережили психотравматичні події: рекомендації для педагогів. Київ: Освіта, 1998. 251 с.
- Томчук С.М. Генеза негативних психічних етапів молодших школярів та їх корекція: автореф. дис. канд. психол. наук. Нац. пед.у-т ім. М.П. Драгоманова. Київ, 2006. 20 с. 7.Томчук С.М., Томчук М.І. Психологія тривоги, страху та агресії особистості в освітньому процесі: монографія. Вінниця: КВНС «ВАНО», 2018. 200 с.
- Храпова О.О. Дитячі страхи та їх профілактика в сім’ї та дошкільному закладі автореф. дис. канд. психол. наук. Нац. пед.у-т ім. М.П. Драгоманова. Київ, 2006. 28 с.

Психологічна допомога учасникам освітнього процесу у профілактиці та подоланні депривіаційні кризи (кризових ситуацій)за допомогою копінг-стратегій.
З досвіду роботи практичного психолога Ізяславського ЗДО (ясла-садка) № 1 «Струмочок» Наталії БАТЮК
Презентація доступна за покликанням: https://docs.google.com/presentation/d/1LI0BfL9PDcN2l_qSrXTFdkQO9uDDcVi0/edit#slide=id.p2
У хвилини всепоглинаючого страху людина здатна полюбити кожного, хто розділить з нею цей страх.
Досить бути поруч. Хто б це не був.
(Януш Леон Вишневський)
Поняття «криза» та «критичний період»
Криза (від грецького kreses – рішення, поворотний пункт, результат) у психології визначається як важкий стан, викликаний будь-якою причиною або як різка зміна статусів персонального життя.
Синоніми поняття «криза» в психологічній літературі є «критичний період» (Т. Шибутані), «перелом», «перехід» (Г. Шихі), «поворотний етап життєвого шляху» (С. Рубінштейн), «розрив» (Л. Виготський), «критична ситуація » (Ф. Василюк).
Основні кризи, з якими стикається практично кожна людина протягом життя:
• кризи розвитку (вікові кризи);
• деприваційні кризи (кризи втрати і розлуки);
• травматичні кризи;
• кризи відносин;
• кризи сенсу життя;
• морально-етичні кризи.
Війна
Це той фактор, який викликає не просто стрес, а пролонгований стан постійного стресу, як свідомого, так і підсвідомого напруження не тільки для дорослих, які розуміють ситуацію, що склалася в державі, але й для дітей.
Відчуття небезпеки, тривоги, переривання звичних рутин, постійні зміни та рух — усе це може злякати дитину, викликати нерозуміння і дискомфорт. Адже діти сприймають небезпеку і світ через призму найближчих та найбільш значущих для них дорослих. А це для них, насамперед, батьки і у другу чергу — вихователі.
Перша психологічна допомога
Це сукупність заходів загальнолюдської підтримки та практичної допомоги ближнім, які відчувають емоційне напруження та страждання. Таку допомогу може надати не лише практичний психолог, а також вчитель(педагог), знайомий з правилами надання першої психологічної допомоги. Її надання не передбачає значної професійної підготовки, достатньо педагогічних знань, отриманих в межах загальноосвітнього психологічного інформування, і природної здатності проявляти співчуття, людяність.
(Лист МОН України від 19.08.2022 №1/9530-22 «Про інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році» ( Додаток 1).
Тривога
– це реакція центральної нервової системи, яку людина не може контролювати самостійно. Ця психічна реакція є свого роду сигнальною системою, яка спрацьовує, коли мозок та нервова система реагують на загрозу чи небезпеку. Тривога це стан нерозуміння свого майбутнього, неможливості його спрогнозувати, зокрема, під час війни.
Особливо складними та найбільш поширеними у військовий період є депривіаційні кризи (кризи втрати і розлуки).
Депривація
(від лат. deprivatio – втрата, позбавлення) – психічний стан, який виникає у людей, які тривалий час відчувають недостатнє задоволення своїх потреб.
Прикладами деприваційної кризи є розлучення, нещасний випадок, втрата близької людини, домівки (звичного місця проживання та оточення).
П’ять стадій горювання (переживання людиною кризової ситуації) виділено Е.Кюблер-Росс (1969, 2005): заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття.
Травматичні кризи (психотравма)
Це реакція психіки людини на ситуацію, в якій є загроза її життю або здоров’ю. Психологічні травми порушують нормативну організацію психіки і можуть зумовити межові (тимчасове відчуття дискомфорту) або клінічні стани (зниження імунітету, втрата працездатності, порушення когнітивних процесів).
Найчастіші причини психотравми:
• фізична травма, що призвела до інвалідизації;
• хронічна невиліковна хвороба, раптова смерть близької людини;
• розрив значущих стосунків;
• приниження або глибоке розчарування в людях.
Психологічні симптоми психотравми: шок, заперечення, невіра, гнів, дратівливість, перепади настрою, почуття провини, сорому, самозвинувачення, сум, відчуття безнадійності, труднощі із концентрацією уваги, занепокоєння, страх, відокремлення від інших.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
Він виникає як відстрочена або тривала відповідь на стресову подію (коротку або тривалу) виключно загрозливого або катастрофічного характеру, яке може викликати глибокий стрес майже у кожної людини. Типові ознаки включають епізоди повторюваних переживань травмуючої події в нав’язливих спогадах («кадрах»), думках або жахах, що з’являються на стійкому тлі почуття заціпеніння, емоційної загальмованості, відчуженості від інших людей, уникнення дій і ситуацій, що нагадують про травму.
Копінг
(від англ. coping — справлятися) — те, що робить людина, щоб справитися (англ. to cope with) зі стресом. Поняття об’єднує когнітивні, емоційні та поведінкові стратегії, які використовуються, щоб впоратися із запитами буденного життя.
У психології копінг можна розуміти як розширення (збільшення) свідомого зусилля задля вирішення особистих та міжособистісних проблем і намагання опанувати, мінімізувати або переносити стрес або конфлікт.
Ефективність копінгових зусиль (копінгу) залежить від типу стресу і/або конфлікту, від індивідуальних особливостей кожної окремої людини, а також від обставин.
Удосконалена К. Glanz транзакційна модель стресу та копінгу Р.Лазаруса:
Поняття моделі
Визначення
Первинна оцінка
Оцінка значущості стресу чи проблемної ситуації.
Вторинна оцінка
Оцінка керованості стресу і ресурсів особистості, необхідних для подолання труднощів.
Копінги
Актуальні стратегії, які використовуються в якості посередника у первинному і вторинному оцінюванні.
Управління проблемами (копінги, фокусовані на проблемі)
Стратегії, спрямовані на зміну стресової ситуації.
Копінг, сфокусований на змісті
Стратегії копінгу, що зумовлюють виникнення позитивних емоцій навіть у найскладніших життєвих ситуаціях та полягають у тому, що попри проблеми, людина знаходить сенс свого існування, ставить перед собою нові життєві
цілі.
Результат копінгу
Емоційне благополуччя, гарний фізичний стан, здоровий спосіб життя.
Диспозиційні копінгові стилі
Узагальнені способи поведінки, які можуть вплинути емоційні та функціональні реакції людини на стресор, відносно стабільні у часі і ситуаціях.
Оптимізм
Схильність очікувати на позитивний перебіг різних ситуацій.
Пошук інформації
Уважність, активне втручання у ситуацію на противагу її уникненню і втечі від проблем.
R. H. Moos, J. A. Schaefer (1986) виділяють три стратегії:
• сфокусована на оцінці (встановлення для себе значення ситуації);
• сфокусована на проблемі (прийняття рішень та здійснення конкретних дій для подолання стресу);
• сфокусована на емоціях (управління почуттями і підтримку емоційної рівноваги).
L.I.Pearlin, C. Schooler (1976) пропонують аналогічну до запропонованої Р.Моосом і Дж. Шеффер класифікацію, виділяючи в ній три наступні стратегії:
• стратегія зміни способу бачення проблеми;
• стратегія зміни проблеми;
• стратегія управління емоційним дистресом.
«Коли світ на межі змін: стратегії адаптації. Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни» – посібник для педагогів, розроблений Громадською організацією «GoGlobal» спільно з Центром «Розвиток КСВ» та експертною платформою Career Hub у рамках програми «Мріємо та діємо».
Це зручний і доступний ресурс для допомоги педагогам в опануванні інструментами психологічної підтримки та адаптації до нових умов у воєнний час.
Він стане у нагоді для використання в роботі педагога та практичного психолога як загальної, так і дошкільної освіти, зокрема у роботі з дітьми старшого дошкільного віку, вихователями та батьківською аудиторією.
ЗМІСТ
Частина 1.
Управління стресом та складними ситуаціями
Стрес в роботі вчителя
Розуміння дитячого стресу
Інструменти комунікації вчителів та дітей у стресових ситуаціях
Безпечні та відновлюючі форми роботи з дітьми
Менеджмент складних ситуацій: булінг
Менеджмент складних ситуацій: суїцидальна поведінка
Менеджмент складних ситуацій: сексуальне насилля
Частина 2
Вправи для саморегуляції, заземлення та пошуку ресурсу
8. Вправи для саморегуляції та заземлення
Вправи для пошуку ресурсу
Окремим компонентом посібника є Додаток, у якому розміщено інтерактивні ресурси, розроблені експертами ГО «GoGlobal» для таборової програми обміну UKRAINE is the CAPITAL of GREAT PEOPLE.
У розділах ви знайдете:
Правила стресостійкості та протидії емоційному вигоранню вчителів;
Розуміння дитячого стресу (реакція дитини на стрес під час війни);
Особливості переживання стресу війни (дорослим та дитиною);
Правила стресостійкості та протидії емоційному вигоранню вчителів (педагогів);
Iнструменти комунікації педагогів та дітей у стресових ситуаціях, зокрема, спричинених війною;
Алгоритм надання розвивального зворотного зв’язку (фідбек) та шерінгу дитині у проблемній ситуації;
Взнати більше про безпечні та відновлюючі форми роботи з дітьми;
Менеджмент складних ситуацій: булінг, суїцидальну поведінку, сексуальне насилля;
Вправи для саморегуляції, заземлення та пошуку ресурсу.
Мар’яна МАЛІНОВСЬКА
вихователь
Ізяславський ЗДО (ясла-садок)
№ 1 «Струмочок»
Ізяславська ТГ
Адаптація дітей внутрішньо переміщених осіб до закладу дошкільної освіти
Війна на території нашої країни змусила мільйони українців покинути свої домівки. За даними інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 4,9 мільйона внутрішньо переміщених осіб. З них майже 22% – це діти віком до 18 років. Саме у дітей виникають значні труднощі соціального і психоемоційного характеру, пов`язаних зі зміною середовища проживання та звичного кола спілкування. Особливо страждають діти віком від 3-х до 15років, оскільки діти до 3-х років легко розлучаються з попереднім місцем проживання, а людина старше 15 років здатна сприйняти переїзд на нове місце більш раціонально.
Проблема адаптації внутрішньо переміщених дітей дошкільного віку стала надзвичайно актуальною. Тому що дитинство – це період, коли формується особистість і будь-які травматичні події можуть залишити глибокий слід. Тому саме ми, працівники дошкільної освіти, повинні зробити все можливе, щоб забезпечити таким дітям безпечне, стабільне і підтримувальне середовище.
Внутрішньо переміщені діти стикаються з великою кількістю труднощів: зміна життєвого укладу,втрата друзів, іноді – розлука з батьками. Адаптація до нового закладу освіти – це важливий і водночас складний етап. Успішна адаптація допомагає дитині відновити відчуття безпеки, стабільності, довіри до дорослих та навколишнього світу.
Мета нашої роботи – створити умови для комфортної, м`якої адаптації дітей до умов ЗДО. І тому ми, педагоги, ставимо перед собою такі завдання:
– забезпечення емоційного комфорту та підтримки;
– соціалізація дітей у новому колективі;
– робота з батьками;
– підготовка педагогів до взаємодії з дітьми, які пережили психологічну травму.
Успішність цієї роботи починаєтьсяч з того, як дитина представлена в новому колективі. Спроба вихователя підкреслити складний досвід, що його пережила дитина, може стати причиною несприйняття новачка. Діти, звісно, повинні знати дещо про нову дитину, але насамперед треба зосередится на включенні дитини у дитячий колектив. На успішність адаптації переселенця впливає й те, як дитина добирається до закладу, в яких умовах проживає, її матеріальний добробут. Підсумовуючи, виділимо такі етапи адаптації:
– попередній етап ( знайомство з родиною, діагностика психологічного стану дитини );
– початковий ( перші тижні перебування в ЗДО, спостереження за поведінкою дитини, встановлення довіри );
– активний етап ( поступова інтеграція в групу, участь у спільних іграх,заходах;
– стабілізація ( дитина відчуває себе частинкою колективу, вільно висловлює свої думки ).
Перехід до нового закладу може викликати у дитини почуття страху та розгубленості. Дитина спочатку може почувати себе самотньою. Але поступово варто допомагати їй інтегруватися в дитячий колектив. Залучення до активного життя групи дасть можливість швидше адаптуватися та знайти друзів. Педагог є головним джерелом підтримки для дітей. Важливо не залишати дитину без допомоги. Будь-яка інформація повинна бути подана дитині у відповідності до її віку, індивідуальних особливостей та рівня розвитку.
Психологічні особливості дітей ВПО:
– порушення когнітивних процесів ( погіршення пам`яті, труднощі концентрації уваги, розлади мислення);
– невротичні реакції ( стресове виснаження, фобічні реакції, порушення сну й апетиту);
– функціональні розлади ( регрес поведінки );
– емоційні та поведінкові порушення ( реакції протесту, підвищена плаксивість, часті зміни настрою );
– проблеми пов`язані зі спілкуванням: страх і недовіра або агресія і дратівливість стосовно оточення, можлива надмірна залежність від думок оточуючих ;
– порушення взаємовідносин в сім`ї ( коли зміна соціальної ситуації та обов`язків у сім`ї часто змушує дітей «включатися» у дорослі проблеми, до яких вони ще не готові ).
Важливо: не карати, не критикувати, а проявляти терпіння.
Проблеми дезаптації дітей-переселенців:
- психологічна інкапсуляція (дитина повністю замикається в собі);
- сімейна, групова ізоляція (замикання в сім`ї або у групі однолітків);
- соціальна дезорієнтація (намагається включитися в життя колективу, але через неадекватне сприйняття соціальних норм не в змозі це зробити).
Очевидно, що дезаптація призводить до порушень психічного та соматичного здоров`я дітей. Тому проблеми таких дітей потрібно розв`язувати комплексно, звертаючись до психологів, а іноді і до психіатрів.
Практичні методи підтримки:
- дихальні техніки;
- вправи на зняття психоемоційного, м`язового напруження;
- методи арт-терапії, зокрема терапія творчим самовираженням, танцювальна терапія;
- казкотерапія;
- рухливі ігри, релаксаційні вправи;
- рольові ігри, командні завдання;
- сталий режим: розпорядок дня, повторювані дії, ритуали.
Педагог – ключова фігура в процесі адаптації. Наше завдання створити емоційне тло, спостерігати за станом дитини та вчасно реагувати, бути доброзичливим, терплячим, підтримувати не лише дитину, а родину.
Батьки також пережиють кризу. Тому важливо проводити з ними бесіди, консультації, надавати поради щодо режиму, ігор, взаємодії вдома, запрошувати до участі в різних заходах, створювати відчуття спільноти.
Приклади з практики:
Хлопчик, який перший тиждень не розмовляв, через два тижні почав активно включатися в ігри завдяки малюванню. Дівчинка боялася відпустити маму, почала самостійно гратися після знайомства з новою подругою. Ці випадки доводять: правильна підтримка – ключ до успіху.
Рекомендації: Неспокійний стан дитини можна змінити на кращий шляхом введення таких дітей у спеціально змодельовану ситуацію успіху, а саме:
- стимулювати дитячу ініціативу, творчість, прагнення до самостійності;
- надавати дитині право вибору, уникати практики примусу;
- дозволяти відмовлятися від дискомфортної для неї діяльності;
- надавати час для самостійної вільної діяльності;
- давати змогу завершити розпочату справу і побачити кінцевий результат;
- зіставляти успіхи дитини з її попередніми досягненнями, а не з досягненнями інших;
- задовольняти потребу у визнанні шляхом заохочення, схвалення, позитивної оцінки дій та результатів діяльності дитини.
Дотримуючись таких рекомендацій, дитина швидше інтегрується до нового соціального оточення.
Адаптація – це процес, який вимагає часу, зусиль і великого серця. Педагог має бути поруч із дитиною на кожному кроці, підтримувати, спрямовувати, не квапити. Спільна праця колективу, батьків і громади – основа здорового розвитку дитини в нових умовах. Разом ми можемо зробити багато, головне не бути байдужими.
Ольга СТАВНІЙЧУК, директор Струзького ЗДО «Малятко» Новоушицької селищної ради
Краща практика адаптації дітей внутрішньо переміщених осіб
в Струзькому закладі дошкільної освіти «Малятко»
Наша країна сьогодні переживає кризовий період, пов’язаний з воєнними діями. Фактично збройний конфлікт триває вже десять років і не можливо передбачити його завершення. З початком повномасштабного вторгнення велика кількість сімей вимушена була терміново змінити місце проживання з метою захисту, посилилися тривожні настрої в суспільстві, страх, розчарування, невпевненість в завтрашньому дні. Переміщеними виявилися дорослі, діти молодшого шкільного віку, підлітки та діти дошкільного віку.
Процес адаптації дітей переселенців в Струзькому ЗДО «Малятко» проходить в контексті розвитку особистості в цілому і розглядається з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей. Надаємо дітям змогу усвідомити ,осмислити та засвоїти загально людські цінності, такі як любов, дружба, прощення, толерантність. У процесі реабілітаційної роботи створюється безпечна атмосфера яка сприяє кращому самовираженню дітей та дає можливість ефективно реалізувати намічені завдання. Для забезпечення комфортного психологічного клімату у групі, ми використовуємо такі прийоми:
– виокремлюємо системи правил в іграх, у праці, в спілкуванні та інших видах діяльності, дотримуючись яких дитина вчиться відрізняти себе від інших, у неї формується почуття індивідуальності, самостійності, впевненості, власної повноцінності, що в сукупності зміцнює «Я» дитини;
– в режим дня вводимо «час тиші» та «час можна», що сприяє психологічному розвантаженню дітей;
– використовуємо «Ранкове коло», що дає змогу відчути єдність групи дітей і свою причетність до неї;
– ізольовуємо дитину від групи під час конфліктної ситуації. При
цьому дитину не виводять з групи, а пропонують побути наодинці, посидіти і поспостерігати за іншими дітьми.
У перші дні перебування дітей – переселенців в дитячому садку ми
помітили як їм важко адаптуватися, вони постійно намагаються усамітнитися. Тривалий час не проявляють інтересу до спільної діяльності, колективних ігор,намагаються уникнути контактів з однолітками та вихователем. Тому залучаємо їх до спільної діяльності не примусово бо це стає великою перешкодою у встановленні довірливих стосунків. Привертаємо увагу дитини до чеснот, умінь, моральних якостей однолітків, щоб вона сама захотіла спілкуватися з ними. Щоб визначити соціалізованості дітей ВПО, ми звернулися до ігор, казок і дидактичних вправ, бо саме через гру можна вияснити міру соціалізації дітей, засвоєння ними відповідної системи цінностей.
У грі діти набувають соціального досвіду та оволодівають такими вміннями:
– контактувати з однолітками;
– висловлювати свою думку (оцінювати);
– висловлювати згоду (незгоду);
– відповідати на поставлене запитання;
– брати участь у спільній грі з іншими згідно домовленості дітей таку модель поведінки яка б не руйнувала ні навколишній світ, ні душу самої дитини. Свої переживання, емоції і почуття, які не вміють або не можуть розкрити в повсякденному житті , діти висловлюють за допомогою гри.
Гра вільна від тиску та нагляду дорослих. Під час гри діти не лише отримують задоволення, а й мають можливість подолати негативні емоції, засвоїти нові знання та навички.
Отже наш заклад дошкільної освіти забезпечує педагогічно виважену адаптацію дітей, формує моделі поведінки, її цінності систему стосунків із соціальним довкіллям. Тому ми надаємо кожній дитині ВПО можливості для активного і творчого прояву себе у соціальному довкіллі, створюємо умови для реалізації її потреб, прояву активності, ініціативності та відповідальності.
Виділяємо кілька аспектів у переживанні ситуації вимушених переселенців:
– переживання негативних життєвих подій – втрат, поневірянь, змін, що
відбуваються до і під час переселення;
– переживання змін і культурних відмінностей. Події, які стали причиною вимушеного переселення, а також факт переїзду, ворожості, невизначеності ситуації, всі ці чинники впливають на перебіг та тривалість адаптації до нових умов. Інша культура змушує переселенця змінити звичний ритм життя, прийняти інші соціальні норми,
правила і способи поведінки. Цей процес має назву соціокультурна адаптація.
Ознайомлюємо переселенців з особливостями нової культури,
допомогаємо виробити відповідні моделі поведінки, все це потрібно для
подолання та попередження виникнення тривожності, апатії. Робота нашого закладу дошкільної освіти з сім`ями вимушених переселенців полягає у встановленні позитивних стосунків між усіма учасниками освітнього процесу, наданні допомоги батькам у відновленні психічного здоров`я дітей та власного здоров`я, пошуку ефективних шляхів вирішення щоденних проблем , залучення батьків до активної участі в процесі адаптації дітей.
Впроваджуємо різні форми роботи ЗДО із сім`ями ВПО:
– індивідуальні консультації за запитом;
– тренінгові заняття;
– розробка пам`яток та рекомендацій;
– залучення батьків до участі в спільних заходах.
Таким чином, щоб забезпечуючи дитині стабільне та підтримуюче
оточення, яке є необхідним для її нормального розвитку та успішної
адаптації, ми повинні активно співпрацювати з батьками. Адже, навіть
якщо родина переїхала на нове місце в повному складі, дорослі не можуть
приділяти вихованню і проблемам дітей стільки ж уваги, скільки раніше.
Дорослі самі переживають тяжкий стрес та кризу ідентичності, не в
повному обсязі здатні виконувати звичні сімейні ролі. Вони часто не мають
сил щоб допомогти не те що дітям, а навіть самим собі.
Важливо розуміти основні проблеми, з якими стикаються вимушені переселенці, принципи, цілі та завдання допомоги. Це дає змогу обрати відповідні методи та форми роботи, які будуть сприяти адаптації цих вихованців. Для ефективної роботи потрібні уміння вихователя:
– створювати сприятливу психологічну атмосферу в групі;
– встановлювати доброзичливе емоційне спілкування між дітьми та
оточуючими їх людьми;
– прихильно ставитися до дитини, щоб вона відчувала любов, турботу, і
захищеність;
– спрямовувати дітей на спільну діяльність, культивувати партнерство;
– бачити можливість і здібності дитини, створювати ситуації, де б вона
могла їх виявити.
Для визначення рівня готовності педагогічних працівників до супроводу
адаптації дітей – переселенців, ми провели опитування вихователів. Щоб визначити соціалізованості дітей ВПО, ми звернулися до ігор і дидактичних вправ, бо саме через гру можна вияснити міру соціалізації дітей, засвоєння ними відповідної системи цінностей.
У грі діти набувають соціального досвіду та оволодівають такими вміннями:
– контактувати з однолітками;
– висловлювати свою думку (оцінювати);
– висловлювати згоду (незгоду);
– відповідати на поставлене запитання;
– брати участь у спільній грі з іншими згідно домовленості.
На нашу думку, адаптація дітей дошкільного віку має важливе
значення. Адже, це насамперед, найбільш важкий період розвитку, тому такі несприятливі фактори середовища спричиняють більш згубний вплив на дитину, що розвивається, ніж у будь-які інші періоди життя.
Вступ до розділу: «Цифрові рішення для управління доступністю»: відкриваючи нові горизонти дошкільної освіти
У сучасному світі цифрові технології стрімко проникають у всі сфери нашого життя, не оминаючи й освітню галузь. Особливого значення набуває їхнє застосування для покращення доступності дошкільної освіти – першої та надзвичайно важливої ланки в системі безперервного навчання. Впровадження інноваційних цифрових інструментів відкриває нові можливості для ефективного управління процесами, оптимізації комунікації та забезпечення рівних можливостей для кожної дитини, незалежно від її місця проживання, фізичних особливостей чи соціального статусу.
Розділ «Цифрові рішення для управління доступністю» присвячений дослідженню та аналізу потенціалу цифрових технологій у розширенні доступу до якісної дошкільної освіти. Ми розглянемо широкий спектр цифрових інструментів та платформ, які можуть бути використані для оптимізації адміністративних процесів у закладах дошкільної освіти (ЗДО), покращення комунікації між педагогами, батьками та громадою, а також для надання освітніх послуг у дистанційному або комбінованому форматах.
У цьому розділі буде представлено приклади успішного впровадження цифрових рішень, які сприяють:
- Покращенню обліку та адміністрування: електронні черги, системи реєстрації та управління даними про дітей.
- Розширенню інформаційної доступності: веб-сайти ЗДО, онлайн-платформи для батьків, мобільні додатки.
- Забезпеченню інклюзивності: спеціалізоване програмне забезпечення, адаптивні навчальні матеріали, засоби комунікації для дітей з особливими освітніми потребами.
- Оптимізації логістики та ресурсів: системи навігації, платформи для обміну інформацією про наявність місць та можливості підвезення.
Метою цього розділу є не лише демонстрація існуючих цифрових інструментів, але й надання практичних рекомендацій щодо їхнього впровадження та ефективного використання для створення більш доступної, гнучкої та орієнтованої на потреби кожної дитини системи дошкільної освіти. Ми віримо, що розумне застосування цифрових технологій є ключем до подолання географічних, соціальних та фізичних бар’єрів на шляху до якісної дошкільної освіти для всіх.
Використання інтернет-платформ у роботі ЗДО для забезпечення доступності дошкільної освіти у період війни та під час дистанційного навчання
Директор Ізяславського ЗДО (ясла-садка) № 1 «Струмочок» Альона Шаповал,
практичний психолог Ізяславського ЗДО (ясла-садка)
№ 1 « Струмочок» Наталя БАТЮК
Презентація доступна за покликанням:
https://docs.google.com/presentation/d/1_tm6D5lKXwQ75pU8F9fTxdDLN5q-CStc/edit#slide=id.p1
Актуальність питання забезпечення доступності освіти
Сьогодні Україна перебуває в умовах війни. Багато сімей змушені покинути свої домівки та рятувати своє життя,змінити місце та умови проживання в Україні, або взагалі покинути все, виїхати за кордони нашої держави.
Також актуальними залишаються питання навчання та виховання дітей в умовах карантинних обмежень. Необхідність надавати маленьким українцям державну освіту вимагає від педагогів пошуку нових форм роботи зі здобувачами освіти.
Законодавство – про забезпечення доступності освіти в Україні (зокрема онлайн):
-
Відповідно до статті 3 Закону України «Про дошкільну освіту» Держава надає всебічну допомогу сім’ї у розвитку, вихованні та навчанні дитини; забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних закладах дошкільної освіти у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти (Базового компонента дошкільної освіти) та обов’язкову дошкільну освіту дітей старшого дошкільного віку.
-
Статєю 11 Закону України «Про освіту» визначено, що «метою дошкільної освіти є забезпечення цілісного розвитку дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок».
-
У статті 9 Закону України «Про освіту» відмічено, що однією з форм здобуття освіти є дистанційна форма здобуття освіти. Вона визначається, як «індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій».
Використання учасниками освітнього процесу новітніх технологій інтернет-простору та інтернет-платформ у воєнний період – єдина можливість забезпечити належний рівень навчання та виховання.
У листах МОНУ від 11.10.2017 № 1/9-546 «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» та від 27.09.2010 № 1/9-666 «Про організацію роботи з дітьми п’ятирічного віку» зазначено, що «оперативно обмінюватися інформацією з батьками найзручніше в Інтернеті. У пригоді стануть сторінки сайтів закладів дошкільної освіти, електронне листування, онлайн-спілкування у закритій групі в соціальних мережах тощо» та відмічена важливість «розроблення та запровадження медіа-освіти, створення інформаційних дошкільних програм, зокрема “Електронної пошти для батьків” з питань розвитку дітей п’ятирічного віку». Це все стосується взаємодії з батьками та дає змогу навчити їх проводити час з дитиною з користю.
Реакція на кризову ситуацію у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку
-
тривожність;
-
перезбудження, або навпаки – емоційний ступор;
-
недовіра до оточення;
-
болісні реагування на критичні зауваження;
-
емоційна байдужість (як захисна реакція);
-
негативізм, спалахи гніву, агресії;
-
уникання спілкування, місць, людей та навіть предметів, що нагадують про травмуючи подію;
-
зниження уваги та концентрації;
-
підвищена активність;
-
роздратованість, скарги на самопочуття.
Побудова комплексного підходу до питання психолого-педагогічної допомоги та соціальної підтримки дитини у воєнний період:
-
Здійснення патронажу
-
Проведення психодіагностичної роботи
-
Організація психологічної просвіти та профілактичної роботи, щоб у доступній і зрозумілій формі надавати дітям інформацію та знання, необхідні для них у воєнний період:
-
з питань профілактики тривожності,
-
з профілактики формування та подолання стресових станів
Співпраця ЗДО з батьками
(онлайн-комунікація):
-
Сторінки сайту закладу дошкільної освіти;
-
Електронне листування;
-
Онлайн-спілкування у закритій групі в соціальних мережах;
-
Проведення психологічної просвіти та профілактичної роботи у онлайн-форматі (лекції, бесіди, тренінги тощо);
-
Проведення онлайн-консультацій (групових та індивідувальних);
-
Проведення онлайн-занять, розваг тощо;
-
Електронна пошта для батьків (з питань розвитку та психолого-педагогічного супроводу дітей).
Інструменти спілкування при дистанційному навчанні:
Електронна пошта – це стандартний сервіс Інтернету, що забезпечує передавання повідомлень, як у формі звичайних текстів, які в інших формах у відкритому чи зашифрованому вигляді.
Форум – найпоширеніша форма спілкування. Програмне забезпечення форумів дозволяє приєднати різні файли певного розміру. Кілька форумів можна об’єднати в один великий.
Чат – спілкування користувачів мережі в режимі реального часу, засіб оперативного спілкування людей через Інтернет. Є кілька різновидів чатів: текстовий, голосовий, аудіо-, відеочат. Найбільш поширений текстовий чат. Голосовий чат дозволяє спілкуватися за допомогою голосу, що під час за дистанційною формою є важливим моментом
Відеоконференція – це конференція реального часу в on-line режимі. Відеоконференція – один із сучасних способів зв’язку, що дозволяє проводити заняття у «віддалених групах», коли вихованці та вихователь знаходяться на відстані. Отже, обговорення відбувається у режимі реального часу. Вихователь і діти можуть бачити один одного.
Блог. Це форма спілкування, яка нагадує форум, де право на публікацію належить одній особі чи групі людей.
Соціальні мережі Telegram та Viber дозволяють створювати закриті та відкриті канали, групи, чати, обговорення тем, завдань, проблем, інформації.
Дистанційне навчання:
- Найпоширенішою практикою є створення в соціальної мережі Viber групи для батьків та надання рекомендацій щодо здійснення освітньої роботи за окремими темами (фото-, аудіо-, відео-, письмово тощо) та отримання фотозвітів,
- Надсилання посилань на сторінки з розвиваючими завданнями, аудиоказками, піснями, поробками, фізичними вправами в мережі Інтернет,
- Надсилання відео-роликів за темами занять,
- Проведення конкурсів, марафонів, флешмобів,
- Он-лайн спілкування з дітьми,
- Відео-конференції з групою дітей,
- Створення та використання Ютуб-каналів.
- Освітню роботу в умовах дистанційного навчання здійснюють не лише вихователі. До цієї роботи долучаються вчителі-логопеди, інструктори з фізкультури, музичні керівники, практичні психологи тощо.
Онлайн-платформи для роботи освітян на період військових дій:
- Google Classroom
- Moodl
- Edmodo
- Мій клас
- Classdojo
Лист МОН №1/3737-22 від 29.03.22 року «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні»
Використання інтернет-платформ «Google Meet» та «Zoom», дозволяє педагогу не тільки проводити роботу з групою дітей дистанційно у вигляді он-лайн занять, зустрічей та відеоконференцій, але і залучати до їх проведення інших спеціалістів, що проводять роботу з дітьми: працівники бібліотек, будинків творчості та соціальних служб, що на період карантинних обмежень, або обмежень, пов’язаних з військовими діями на території України.
Алгоритм організації дистанційного навчання за допомогою інтернет-платформ:
1. Сплануйте роботу. Визначте навчальний кінцевий результат, якого хочете отримати від здобувачів освіти.
2. Створіть навчальні матеріали. У дитини повинні бути навчальні матеріали та завдання, посильні для його вікової групи. До навчальних матеріалів додавайте інструкції з використання, зазначайте час на виконання, рекомендації та підказки.
3. Розміщуйте мультимедійні матеріали – презентації, відеоролики, посилання, які допоможуть у вивченні зазначеної теми.
4. Надавайтє батькам перелік інтернет-джерел, які сприятимуть легшому засвоєнню матеріалу.
5. Враховуйте, що не всі вихованці однаково активно можуть бути залучені до освітньої діяльності. Потрібен індивідуальний підхід, це спрощує етап підготовки завдань й дозволяє розкрити творчий потенціал малюків.
6. Продумайте отримання зворотнього зв’язку. Для отримання зворотнього зв’язку радимо використовувати електронну пошту, онлайн-сервіси (наприклад освітню платформу Youtube, Viber, Skype, Whats App, Теlegram , ZOOM, тощо).
Зустрічі в режимі реального часу за допомогою гаджетів:
Особливого значення для психологічного розвантаження та отримання нових знань дитиною, набувають зустрічі в режимі реального часу за допомогою гаджетів. Такі зустрічі доречно проводити 2 рази на тиждень у групах передшкільного віку, а саме:
- з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку (у разі згоди батьків) – не більше 10 хвилин,
- з дітьми старшого дошкільного віку – до 15 хвилин.
Пропонуємо проводити заняття в режимі он-лайн конференції за таким графіком:
- молодший дошкільний вік – понеділок, середа з 10.00,
- середній дошкільний вік – вівторок, п’ятниця з 10.00,
- старший дошкільний вік – вівторок, четвер з 10.30.
Published: Apr 16, 2025
Latest Revision: Apr 16, 2025
Ourboox Unique Identifier: OB-1661354
Copyright © 2025
