Екоблог – засіб самовираження і прояв екоцентричності
Практична частина. Знайомство з екоблогерами, екоспільнотами та екосторінками у соціальних мережах. Обираємо концепт власного блога. Дискусія «Екоблогерство: чи можливо змінити світ власним прикладом?»
Мета заняття:
- удосконалювати компетентності:
– комунікативну (спілкування рідною мовою),
– інформаційно-цифрову (пошук інформації, створення та ведення сайтів, блогів),
– соціальну та громадянську (відповідальність за вчинки перед суспільством),
– екологічну грамотність і здорове життя (вивчення екологічних проблем та шляхів їх подолання).
- розвивати навички:
– уміння висловлювати думку усно і письмо,
– критичне мислення,
– здатність логічно обґрунтовувати думки,
– уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення.
Повторимо основні поняття!
Блог (інтернет-щоденник, онлайн-щоденник) – веб-сайт, основний вміст якого – це записи (пости), що регулярно додаються, і містять текст, зображення або мультимедіа. Відмінності блогу від традиційного щоденника обумовлюються середовищем: блоги зазвичай публічні і передбачають сторонніх читачів, які можуть вступити в публічну полеміку з автором (у коментарі до блогозапису або своїх блогах).
Людей, які ведуть блог, називають блогерами. А сукупність усіх блогів мережі називають блогосферою.
Для блогів характерна можливість публікації відгуків (коментарів) відвідувачами. Вона робить блоги середовищем мережевого спілкування, що має ряд переваг перед електронною поштою, групами новин, веб-форумами і чатами.
ЕКО-блогери світу, або Як змінити світ особистим прикладом
Знайомимось з екоблогерами, екоспільнотами та екосторінками у соціальних мережах
Найпопулярніший у світі екоблогер — Беа Джонсон (Bea Johnson), автор концепції Zero Waste (нульових відходів). Вона почала вести блог @zerowastehome, написала книгу «Будинок з нульовими відходами», яку вже переклали 25 мовами; стала подорожувати світом і читати лекції про те, як приборкати свій споживчий інстинкт, щоб популяризувати екорух, надихнути людей на прийняття безвідходного життя, відкриття оптових магазинів і створення продуктів багаторазового використання.
Термін Zero Waste ( «Нуль відходів») донедавна використовували тільки на виробництвах і в міських комунальних службах. Беа Джонсон ввела його в ужиток простого споживача.
Вона розробила концепцію «П’ять R»: «Refuse, Reduce, Reuse, Recycle and Rot» — «відмова, скорочення, повторне використання, переробка та компостування».
Насамперед сім’я Джонсон відмовилася від пластику. Вони почали купувати продукти на вагу, розливаючи молоко, вино, масло в скляні бутлі, насипаючи крупу, чай, макарони та інші товари в скляні слоїки.
Беа Джонсон закликає всіх своїх послідовників відмовитися від зайвого споживання. Масова відмова покупців від непотрібних товарів дозволить стримати апетити виробників, а отже, зберегти природні ресурси та зменшити витрати на утилізацію відходів.
«Робіть осмислені кроки кожен день! — закликає Беа. — Не купуйте друковані журнали, книги (всі вони є в електронній версії), відмовтеся від фастфуду, соків і кави в одноразових упаковках, не беріть у промоутерів рекламні флаєри, а в магазинах — пластикові пакети. Нехай вашим гаслом стане мінімалізм: менше непотрібних речей — більше вільного простору в будинку. До того ж зникнуть турботи про те, як складувати, мити, чистити, упаковувати для зберігання або утилізувати ці зайві речі».
Megean Weldon (Меган Уелдон) — еко-блогер з Канзас-Сіті, за фахом програміст.
Переосмислення способу життя почалося у Меган в День Землі 2015 року, коли вона з друзями вирішила зібрати вуличне сміття в своєму районі і була вражена величезною купою сміттєвих пакетів, яка показала масштаб проблеми. Після цього випадку Меган почала аналізувати причини появи домашнього сміття і шукати способи усунення шкідливих звичок.
Зараз Меган Уелдон веде інстаграм-канал @zerowastenerd, де регулярно звітує передплатникам про свої будні: ділиться рецептами корисних страв, показує, як вносить добрива на грядки і під дерева в своєму садку, як майструє підстилку для котика з клаптиків або робить для птахів годівниці, пече домашнє печиво, настоює на травах лосьйони. Також Меган пише статті на тему «нульових відходів» та прогресивної свідомості і викладає в блозі відео-інструкції, що навчають людей екологічному веденню домашнього господарства.
І ОДИН У ПОЛІ ВОЇН
ПРИКЛАД ЕКОБЛОГУ
Спеціалісти компанії “ВТОРМА” (Україна), що спеціалізується на прийомі та переробці вторсировини, наголошують, що кожного дня збільшується кількість відходів, які продукують українці. І чи можна малими силами змінити світ? Наскільки суттєва робота блогерів-одинаків у світовому масштабі?
У наші дні блогери, які ратують за оздоровлення екології, є широко популярними. Їх акаунти відвідують мільйони передплатників. Коли захоплення ідеєю «нульових відходів» стає масовим, запускається ланцюгова реакція, з’являється модний рух. А рух — це протилежність інерції розуму, антитеза бездіяльності. «Зелені» тренди сьогодні особливо популярні у молоді, яка хоче жити в чистому довкіллі й залишити після себе здорове потомство. За молодими підтягуються люди середнього віку. Ідея роздільного збору і правильної утилізації сміття поширюється в усіх країнах світу.
Недалеко той день, коли спосіб життя еко-блогерів стане нормою для всіх прогресивних і розсудливих людей планети.
ЗНАЙОМТЕСЬ: центр екологічних ініціатив “Екодія” – це громадська організація, яка об’єднує експертів та активістів навколо ідеї збереження довкілля через вплив на прийняття рішень. “Екодія” веде боротьбу за енергоефективність, відновлювану енергетику, протидію зміні клімату, за чисте повітря для всіх, розвиток сталого транспорту і сільського господарства України.
-
Відновлення України
-
Енергетика
# Енергоефективність
# Відновлювана енергетика
# Атомна енергетика
# Добудова ХАЕС
# Добудова ТГАЕС
# Вугільні регіони
-
Транспорт
#ЗвільниСмугу
-
Сільське господарство
# Land Matrix Initiative
-
Активні громади
-
Чисте повітря
-
Зміна клімату
# Кліматична політика
# Наслідки зміни клімату
# Адаптація до зміни клімату
# Кліматичне мережування
Дискусія
«Екоблогерство: чи можливо змінити світ власним прикладом?»
Правила дискусії:
-
Підготуйтесь до свого виступу, продумайте план.
-
Висловлюйте свою думку відкрито.
-
Поважайте точки зору інших учасників.
-
Кожне висловлювання має підкріплюватись фактами.
-
Водночас може говорити лише одна особа.
-
Кожен учасник дискусії має можливість висловитися.
-
Кожна позиція має бути уважно розглянута.
-
Під час суперечки потрібно переконувати, а не перекрикувати чи висміювати.
Пропонуємо обрати питання для обговорення
(метод «Мікрофон»):
-
Як екоблоги можуть позитивно впливати на життя планети?
-
Чи можуть бути екоблоги лише модою без реального внеску в охорону природи?
-
Чи можна вважати екоблоги важливим інструментом для популяризації екологічних питань?
-
Чи важливо, щоб екоблогери самі дотримувалися екологічних принципів у своєму житті?
Екоблогінг
З чого розпочати?
Ви бажаєте висловлювати Ваші думки стосовно екологічної ситуації у країні та світі? Прагнете бути почутим та поширювати екологічні цінності у суспільстві? Змінити поточну ситуацію та зробити власний внесок у вирішення екологічних проблем? Проте не знаєте з чого почати… У такій ситуації можна стартувати з ведення авторського екоблогу та ділитися Вашим досвідом формування екологічних звичок, переходу до екологічного стилю життя, пропонувати шляхи вирішення актуальних екологічних проблем. Будь-який блог має певний тематичний напрям. А про що хочете писати Ви? Які питання будуть висвітлюватися у Вашому майбутньому екоблозі?
Звісно, тематичні напрями екологічного блогу можуть бути дуже різноманітними, стосуватися локальних чи глобальних проблем, містити різний контент (фото, відео, тексти). Проте усі ці блоги об’єднує спільна ідея – поширення принципів свідомого споживання, екологічно орієнтованого розвитку, екологічно дружньої поведінки та мислення. Ви можете обрати один тематичний напрям або створювати екоблоги різного тематичного спрямування одночасно. Яку б тематику екоблогу Ви б не обрати, найголовніше – створювати його від душі, займатися екоблогінгом із задоволенням та усвідомленням важливості справи, не втрачати натхнення та пам’ятати про те, що Вас читають, дивляться та поділяють із Вами екологічні цінності.
Спробуйте…
Завдання: опрацюйте матеріал та напишіть пост до соціальних мереж про повітряні кульки, які стають справжнім екологічним лихом.
Що не так з повітряними кульками?
Доки світ відзначає Міжнародний день повітряних кульок, ми розповідаємо про те, чому ці дитячі забавки є руйнівними для довкілля.
Коли ви плануєте святкування дня народження, кульки – це перше, що спадає на думку. Як би дітлахи їх не любили, слід пам’ятати про наслідки для екосистеми. Звичайні повітряні кульки виготовлені з латексу. Так, природній латекс є біорозкладним, однак під час виготовлення кульок до латексу додають пластифікатори та низку інших компонентів, що слугують консерваторами проти бактеріального розкладання, тим самим нівелюючи екологічність такого продукту.
Так званий біорозклад латексних куль може тривати від шести місяців до чотирьох років. Зрештою такий латекс можна прирівняти до пластику, який після тривалого процесу “розкладання” перетворюється у мікрочасточки, що у свою чергу потрапляють в атмосферу та водойми.
Птахи, черепахи та інші тварини зазвичай приймають повітряні кульки за їжу, що може нашкодити або навіть убити їх. Крім того, багато тварин можуть заплутатися в нитках повітряних куль.
ЗАПРОПОНУЙТЕ альтернативу повітряним кулькам, приверніть своїм постом увагу мешканців вашого міста до цієї проблеми, щоб не було катастофи…
Учні 7-Б класу Запорізької гімназії “Основа” активно долучились до спроб зробити власний внесок у вирішення екологічних проблем і створили свій екоблог. В ньому діти виражають свої думки з приводу екологічних проблем міста Запоріжжя та всієї планети в цілому. До цього ніхто екоблогерством не займався, але вони спробували…
Переглянути екоблог учнів 7-Б класу можна, відсканувавши
QR-код
ДОЛУЧАЙТЕСЬ до захисту планети своїми активним діями, не будьте байдужими…
Віртуальний ресурс: електронна книга «Екоблогінг – модний напрям діяльності чи крок до порятунку планети?», – створений для використання на заняттях екологічного гуртка. Також ресурс може використовуватися на уроках екології, біології, основ здоров’я, екології рідного краю.
Розробка розрахована на дитячу аудиторію (12-16 років), частково може використовуватися для дітей молодшого шкільного віку.
Автори розробки:
– Баєва Тетяна Олександрівна, вчитель інформатики;
– Литвиненко Ольга Вікторівна, вчитель української мови та літератури;
– Яковенко Тетяна Василівна, вчитель зарубіжної літератури
Запорізької гімназії “Основа” Запорізької міської ради
Published: Oct 20, 2024
Latest Revision: Oct 28, 2024
Ourboox Unique Identifier: OB-1620653
Copyright © 2024