ПОДГОТВИТЕЛЕН ЕТАП
Проучване нагласите на представителите на семейната общност за участие в Педагогическа практика
“Утринна приказка”;
Подписване на споразумение;
Проектиране на образователното пространство според целите на проекта;
В началото на учебната година се проведе родителска среща в групата, участник в проекта.
На родителската среща се представиха:
Главни цели на екипа на група;
Програмна система;
Мисия и визия на екипа;
Представяне на ПП “Утринна приказка”;
Представителите на семейната общност проявиха готовност да сътрудничат на учителите;
Изготвихме табло в гардеробната на децата, където ежедневно се слагат снимки;
Създадохме “чашки на благодарност”, в които слагаме по едно сърчице всеки ден на дете, чийто родител е чел;
Направихме и медальон с “Благодаря” за всеки гост;
В края на всеки месец публикувахме снимки от гостуването на представителите на семейната общност;
Задавахме въпроси по съдържанието на текста, които изискват кратки отговори;
Светът на приказките е красив и завладяващ за децата; те са пленени от интересния сюжет, необичайната атмосфера, смелите, милите, силните герои. Приказните образи допринасят за активизирането на функцията на въображението (пресъздаващо и творческо).
Приказките имат огромно и непринудено влияние и по отношение на моралното възпитание на децата. Запознавайки се със сюжета на приказката и преживявайки всички събития с героя, детето изгражда представи и за възможни житейски ситуации, формирайки, „възпитавайки“ в себе си умения за решаването и преодоляването им.
При постъпването в детската градина, децата изпитваха тревога и недоверие съпровождаха децата и в голяма.Тези емоции и чувства бяха по-силно изразени при деца, които до момента не са посещавали детска ясла.С времето децата станаха по-спокойни, очакваха родителите с нетърпение , радваха се на присъствието им. Все по-дълго успяват да задържат вниманието си, заслушват се в текста на приказките. Налице е сигурност и емоционална адаптация на децата.
В поредицата от приказки за героя “Франклин”, се забеляза отегчение от продължителността на приказките и загуба на интерес от страна на децата. Затова решихме да го сменим с по-кратки приказки с поуки на издателство Пан.
Реализираме подходяща връзка с образователното съдържание за деня.
Невъзможността на родителите да отсъстват често сутрин от работа затруднява включването им в практиката. Смятаме, че периодът за участие на родителите трябва да бъде по кратък или да приключи, когато се постигне адаптацията на децата .
След смяната на приказките от поредицата за костенурката Франклин, с кратки приказки с поука, се забеляза по – голяма ефективност от четенето. Децата станаха активни участници в отговарянето върху съдържанието на приказките. Поради малкия брой деца в групата през месец януари се наложи по-голямо участие на колеги, вместо на представителите на семейната общност.
Детските приказки не са просто начин да забавляваме децата. Те могат да ни помогнат да им предадем важни житейски уроци и да ги научим на ценни качества- честност, мъдрост, доброта, уважение. Винаги когато четем приказките с поуките, не забравяме да разясним поуката и това какво се крие зад поведението на добрите и лошите герои в нея.
Приказките имат важна роля за развитието и възпитанието на децата. Подбраните правилно приказки са добър помощник във възпитанието. Приказките са разбираеми за детето, така то получава информация и лесно я възприема. Без излишна сложност детето се учи обич, състрадателност, взаимопомощ, справедливост и как да печели приятели. Приказките са универсален детски език.
В детска градина „Знаме не мира” гр. Враца, приключи педагогическа практика “Утринна приказка” – адаптационен психолого-педагогически и методически практико-приложен модел за съвместна работа на учители и представители на семейната общност в периода на постъпване на 3-годишните деца за първи път в детската градина. Целта на „Утринна приказка“ беше да отговори на три въпроса: доколко предучилищната институция е подготвена да приема деца, които за първи път се отделят от семейната среда, и да предлага варианти за това; доколко представителите на семейната общност са готови да сътрудничат на учителите, които ще приемат, обучават и възпитават децата на тригодишна възраст и да предложат варианти за активно участие в този процес; как в процеса на адаптация детето трябва да „преживее“ трансформацията на преживяванията си в прехода от семейната среда към нова социално-педагогическа среда и да изпита удоволствие от преживяното и радост от играта. Подготвителният етап за изпълнение на дейностите по проекта включваше приемане на заявления от родителите на децата: предварително проучване за формиране на първоначална представа за семейната общност, чиито деца ще бъдат приети в детската градина; създаване на портфолио на групата с необходимата информация, която да се използва при бъдещи съвместни форми на работа; създаване на образователна среда – подкрепяща, приемна, безопасна, мултикултурна, интерактивна. Първата родителска среща имаше за цел запознаване с „Утринна приказка“ като важно дидактично средство за адаптация на детската личност – четенето на приказки влияе на децата както в когнитивен и социален, така и в емоционален аспект. Приказката ангажира емоционално детето и стимулира неговите когнитивни процеси – мислене и въображение. Основните дейности бяха изграждане на възпитателно-образователно пространство в занималните с цел създаване на учеща среда, оформяне на „Кът за семейството“, където се провеждаха срещите, участие на семейната общност в ежедневието на групата, за да подпомогнат учителя в извършване на определени дейности, инструктаж на членовете на семейната общност. След системно и ежедневно участие на членовете на семейната общност в ПП „Утринна приказка“ с цел иновативна и ефективна адаптация на децата в детската градина се стигна до успешен заключителен етап. Екипът на групата реши да организира и проведе съвместен празник с участието на деца, учители и членовете на семействата. Преди финала на проекта в група „Мечо Пух“ деца, учители и членове на семейната общност се потопиха в царството на приказния свят. Децата от групата поздравиха всички присъстващи със песента „Вълкът от приказките“. Представиха се няколко приказки, като в първата – „ Житената питка“, герои бяха членове на семейната общност. Празникът в група „Мечо Пух“ премина с драматизация „Дядо и ряпа“, представена от децата. Празникът премина под надслов „От приказка в приказка“.
В крайна сметка семейната общност взе системно участие в дейностите на детската градина и се създаде учеща среда, която се изгради постепенно и допълваше ежедневно, за да бъде подкрепяща, приемна, безопасна, мултикултурна и интерактивна, достъпна за всяко дете. Постигнат бе плавен преход от семейната среда към детската градина чрез ефективно сътрудничество и комуникация с представителите на семейната общност. Адаптацията на децата беше успешна в една нова социално-педагогическа среда и се достигна до удовлетвореност от преживяното и радост от играта.
„Постигнаха се по-добра комуникация и партньорски взаимоотношения за възпитанието и обучението на децата в детската градина. Станаха по-отговорни и съпричастни към проблемите в групата. Родителите промениха нагласата си и от пасивни участници станаха активни и по този начин се възпитаваха в отговорно родителство. Предварителната подготовка на педагогическата практика включваше изготвянето на тематичен план, който обвързваше последващите дейности от дневната организация. Изгради се самочувствие у децата, че родителят е част от общността в детската градина. Изградиха се умения за слушане на монологична реч и съсредоточено внимание. Прибирайки се в къщи, децата разказват на своите родители прочетената приказка през. Изработена е онлайн книга от ПП „Утринна приказка“.
Published: Dec 21, 2023
Latest Revision: Jun 11, 2024
Ourboox Unique Identifier: OB-1530471
Copyright © 2023