Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього

by Iryna Severyn

This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього

  • Joined Sep 2023
  • Published Books 2

Розділ І.

Тема: Механічна кулінарна обробка м’яса яловичини, приготування напівфабрикаті

Хімічний склад і харчова цінність м’яса.

М’ясо і м’ясні продукти – важливі продукти харчування, оскільки містять усі необхідні для організму людини речовини: білки – 16-21 %, жири – 0,5-37, вуглеводи – 0,4-0,8, екстрактивні речовини – 2,5-3 %, мінеральні речовини – 0,7-1,3, ферменти, вітаміни А, D, Е, групи В (В1, В2, В6, В12).

Сировиною для виробництва м’яса і м’ясних продуктів є велика рогата худоба, свині, вівці, кози, дикі тварини, кролі, коні.

М’ясо – це оброблені цілі туші або частини туш забійних тварин, до складу яких входять різні тканини організму тварин (м’язова, сполучна, кісткова, жирова) і залишкова кількість крові.

Хімічний склад й анатомічна будова різних тварин неоднакова, тому властивості і харчова цінність м’яса залежать від їх кількісного співвідношення в туші, що, в свою чергу, залежить від типу і породи тварин, їх статі, віку і вгодованості. Середній вміст в туші тканин, %’. м’язової – 50-60, жирової – 5-30, сполучної – 10-16, кісткової – 9-32.

Харчова цінність м’яса залежить від кількості і співвідношення білків, жирів, вітамінів, мінеральних речовин, а також ступеня засвоюваності їх організмом людини. Білки м’язової тканини засвоюються на 96 %, тваринні жири – на 92,4-97,5 %. Енергетична цінність м’яса залежно від виду, вгодованості і віку тварини становить в середньому 377-2046 кДж.

2

Класифікація м’яса
М’ясо класифікують за видом, статтю, віком, вгодованістю тварин і термічним станом.

Залежно від виду забійної худоби м’ясо поділяють на яловичину, баранину, козлятину, свинину, оленину, конину, м’ясо кроликів тощо.

М’ясо великої рогатої худоби залежно від віку і статі тварин поділяють на яловичину дорослої худоби (м’ясо волів, корів, биків) – від тварин віком від 3-х років і більше; яловичим молодняка – від 3-х міс. до 3-х років і телятину – від 14 днів до 3 міс.

М’ясо старих тварин має темне забарвлення м’язів, грубу, щільну, великозернисту будову, внутрішній жир жовтого кольору.

М’ясо волів і корів яскраво-червоного кольору, з великою кількістю підшкірного жиру від білого до жовтуватого кольору. Будова м’язів щільна, ніжна, тонкозерниста, з прошарками жиру.

М’ясо яловичини молодняка рожево-червоного кольору,

м’язи тонкозернисті, жир білий, щільний, легко кришиться, прошарків жиру майже немає.

Телятина — м’ясо від світло-рожевого до сірувато-рожевого кольору, ніжної консистенції. Підшкірний жир майже відсутній, внутрішній жир щільний, білого або біло-рожевого кольору, сполучна тканина ніжна.

Залежно від вгодованості (ступеня розвитку жирової, м’язової і кісткової тканин) туші забійних тварин поділяють на категорії.

Яловичину ділять на І і II категорії.

Яловичина І категорії від дорослої худоби має задовільно розвинені м’язи. Підшкірний жир вкриває тушу від восьмого ребра до сідничного горба, а на шиї, лопатках, ребрах, у тазовій частині і в ділянці паху є невеликі відкладення жиру. Сідничні горби, маклаки, остисті відростки хребців трохи виступають.

Яловичина від молодих тварин має добре розвинені м’язи. Підшкірні жирові відкладення чітко видно біля основи хвоста і на верхній частині внутрішнього боку стегон.

Яловичина II категорії т.д., дорослої худоби має не дуже добре розвинені м’язи. Підшкірний жир є в ділянці крижів, останніх ребер і сідничних горбів. Остисті відростки хребців, сідничні горби і маклаки виступають чітко, стегна із западинами.

У яловичини від молодих тварин м’язи розвинені погано (стегна мають западини). Жирові відкладення можуть бути відсутні. Остисті відростки хребців, сідничні горби і маклаки виступають чітко.

М’ясо, яке за вгодованістю має показники нижчі від вимог І і II категорій, належить до худого.

Категорії вгодованості м’яса позначаються клеймом. Яловичина І категорії повинна мати кругле фіолетове клеймо в п’яти місцях — на лопатковій, спинній, крижовій, стегновій і грудній частинах; яловичина II категорії — квадратне фіолетове у двох місцях — на лопатковій і стегновій частинах.

На яловичині від молодих тварин І і II категорій справа від клейма має бути літера “М”.

На худій яловичині ставлять клеймо червоного кольору у вигляді трикутників на лопатковій і стегновій частинах. Таке м’ясо використовують для промислової переробки.

3

 

Розбирання і обвалювання передньої четвертини
Кулінарне розбирання м’яса здійснюють з метою раціонального використання окремих частин туші, які мають різне кулінарне призначення. З кожної частини туші можна приготувати різноманітні кулінарні вироби. Вихід окремих частин залежить від породи, віку, вгодованості тварин.

Кулінарне розбирання півтуші яловичини передбачає такі операції: розділення на відруби, обвалювання відрубів (відокремлення м’яса від кісток), жилкування і зачищання, виділення напівфабрикатів великими шматками.

Розбирати м’ясо треба швидко при температурі повітря в приміщенні не вищій за 18°С, щоб не допустити його нагрівання. Якщо в підприємство яловичина надходить півтушами без внутрішнього м’яза (вирізки), її розділяють на передню і задню четвертини. За умови, що яловичі півтуші надходять з вирізкою, перед тим як їх розбирати, у них відокремлюють вирізку.

Лінія розділення пів туші на передню і задню четвертини проходить через останнє ребро і між 13-м і 14-м хребцями. При цьому ребра відносять до передньої четвертини. Навпроти останнього ребра розрізують черевну частину, а потім по лінії цього ребра м’якоті до хребта і розділяють між 13-м і 14-м хребцями.

Розбирання і обвалювання передньої четвертини.

Передня четвертина туші складається з лопатки, шиї, спиннореберної частини.

Четвертину кладуть на стіл внутрішнім боком донизу, лівою рукою трохи піднімають лопатку, знаходять контур, розрізають м’язи, які з’єднують лопатку з грудною частиною, і відокремлюють її. Після цього по останньому шийному хребцю відокремлюють шию. Спинно-реберна частина, яка залишилась, складається з товстого краю підлопаткової частини, пружка і грудинки.

Грудинку відрізають по лінії, яка проходить від кінця першого ребра до кінця останнього (на місці з’єднання хрящів з ребрами).

Товстий край і підлопаткову частину зрізають разом. Для цього надрізають м’якоть по лінії, яка сполучає товстий край з пружком, починаючи від останнього ребра до третього ребра. Потім під прямим кутом надрізають м’якоть на 1/3 довжини ребер, після чого її зрізають уздовж до першого ребра і відрізають товстий край разом з підлопатковою частиною з частини ребер і спинних хребців.

З товстого краю відокремлюють всі м’язи, що прилягають, а також сухожилки, в тому числі поверхневі блискучі. Зачищений товстий край являє собою шар м’яса неправильної прямокутної форми, а підлопаткова частина квадратної.

При обвалюванні м’якоть відокремлюють від кісток. Цю операцію здійснюють дуже ретельно, щоб на кістках не залишалось м’яса, а на шматках не було глибоких надрізів (до 100 мм).

При зачищанні і жилкуванні з м’яса видаляють сухожилки, грубі поверхневі плівки, хрящі, зайвий жир, з країв обрізають тонкі закраїни. Міжм’язові сполучні тканини і тонкі поверхневі плівки залишають. М’ясо зачищають, щоб воно не деформувалось. З такого м’яса зручніше нарізати порційні та інші напівфабрикати.

Для обвалювання лопатку кладуть зовнішнім боком на стіл, щоб променева кістка була направлена в бік робітника. М’ясо відокремлюють з лівого боку плечової кістки і правого боку променевої і ліктьової кісток, а потім від зчленування цих кісток у напрямі зап’ястя. Потім зрізають м’якоть з виступу ліктьової кістки, розрізають між ними плівку від плечової. Повертають лопатку плечовою кісткою від себе, розрізають м’якоть біля плечової і лопаткової частин з правого боку і відокремлюють лопаткову кістку від плечової. З лівого боку лопаткової кістки зрізають м’якоть, зачищають дзьобоподібний відросток лопаткової кістки і видаляють її. З правого боку плечової кістки зрізають м’якоть, відокремлюють її від плечової кістки. З м’якоті відрізають жилаву частину, яку зняли з променевої і ліктьової кісток. М’ясо, яке залишилось, розрізають на два великих шматки плечову і заплічну частини.

З шиї, пружка, грудинки зрізають м’якоть цілим шаром, щоб повністю відокремити його від шийних хребців реберних кісток. Зачищений край – це тонкий м’язовий шар прямокутної форми.

4

Розбирання і обвалювання задньої четвертини

Якщо в підприємства масового харчування яловичина надходить з вирізкою, її спочатку відокремлюють, щоб не розрізати при обробці. Після

цього четвертину розділяють на поперекову і тазостегнову частини за виступом задньої ноги. При цьому розчленовують останній поперечний і перший крижовий хребці. У поперековій частині підрізають м’якоть вздовж поперекових хребців і зрізають її цілим шаром. М’якоть розділяють на тонкий край і пахвину. Відокремлені великошматкові напівфабрикати жилкують. З тонкого краю відокремлюють м’язи і сухожилки, що прилягають. Зачищений тонкий край являє собою прямокутний шар м’яса, пахвина м’язовий шар, що знаходиться в нижній черевній частині туші.

При обвалюванні тазостегнової частини вирізають клубову (тазову) кістку і крижові хребці. Зрізають м’якоть внутрішньої частини, що лежить на стегновій кістці, зрізають гомілку, вирізають стегнову кістку. М’якоть, що залишилась, розділяють на частини верхню, бокову і зовнішню. Шматки м’якоті, після того як відокремлять кістки, зачищають від сухожилків, зайвого жиру, зрізають закраїни.

При розбиранні, обвалюванні і жилкуванні яловичих півтуш виділяють такі великошматкові напівфабрикати: лопатку (плечову і заплічну), м’якоть грудинки, спинну частину (товстий край), підлопаткову частину, пружок, вирізку, поперекову частину (тонкий край), верхній, внутрішній, зовнішній і боковий шматки тазостегнової частини, гомілку, пахвину.

5
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com

Частини м’яса

Спосіб теплової обробки

Велико-шматкові

Порційні

Дрібно-

шматкові

Вирізка

Для смаження великим, натуральними порційними і дрібними шматочками

Ростбіф

Полядвиця

Біфштекс

Філе

Лангет

Бефстроганов

Шашлик

Товстий і тонкий край

Для смаження великим, натуральними порційними і

Ростбіф

Полядвиця

Біфштекс Філе

Лангет

Антрекот

Бефстроганов

Піджарка

панірованими, дрібними шматочками

Ромштекс

Внутрішня і верхня частина задньої ноги

Тушкують великими і порційними шматочками, смажать порційними панірованими і дрібними шматочками

Для смаження

Ромштекс

Зрази відбивні

Бефстроганов

Піджарка

Зовнішня і бокова частини

Варять, тушкують великими, порційними і дрібними шматочками

Для тушкування, м’ясо шпиговане

Яловичина духова, крученики волинські,

зрази відбивні

Печеня по- домашньому, азу, печеня київська

Лопаткова і підлопаткова частини

Варять, тушкують дрібними шматочками

Для варіння

Теж саме

Гуляш

Грудинка

Варять, тушкують дрібними шматочками

Для варіння

Теж саме

Гуляш, баранина тушкована з

грибами

Пружок

Варять, тушкують дрібними шматочками

Для

варіння

Теж саме

Гуляш

Котлетне м’ясо це м’якоть шийної частини, пахвина і обрізки, які дістають при обвалюванні туші і зачищанні великошматкових напівфабрикатів, а також пружок з туш II категорії. В котлетному м’ясі з яловичини вміст жирової і сполучної тканини не повинен перевищувати 10%. Кістки і сухожилки при обробці м’яса становлять у яловичини І категорії 25,4%, II категорії 28,5%, втрати 1%.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ УРОКІВ 1-2

Опрацювати теорію і зробити конспект даних тем.

2. Пройти тестування та відповісти на поставлені питання.

7

Розбирання яловичої туші.

8
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com

11

 

Зачищене м’ясо сортують залежно від кулінарного
призначення.
Вирізка — найніжніша частина м’яса. Її використовують для
смаження великим шматком, натуральними порціонними і
дрібними шматочками.
Товстий і тонкий краї призначені для смаження великими
шматками, порціонними натуральними, панірованими і дрібними шматочками.

Внутрішню і верхню задньої ноги частини тушкують великими і порціонними шматками, смажать порціонними панірованими і дрібними шматочками.
Зовнішню і бокову частини задньої ноги варять, тушкують великими, порціонними і дрібними шматочками.
Лопаткову і підлопаткову частини, грудинку, пружок
(м’ясо І категорії) використовують для варіння і тушкування
дрібними шматочками.
Котлетне м’ясо — це м’якоть шийної частини, пахвини й
обрізки, які дістають при обвалюванні туші і зачищанні
напівфабрикатів великим шматком, а також пружок з туш II
категорії. В котлетному м’ясі з яловичини вміст жирової і
сполучної тканин не повинен перевищувати 10 %.
Кістки і сухожилки при обробці м’яса становлять,%: у
яловичини І категорії — 25,4, II категорії — 28,5, втрати — 1.

12

Приготування стейків

13

14

Розділ ІІ.

Кулінарне розбирання і обвалювання свинячої, баранячої і телячої туш

Розбирання свинячих, баранячих і телячих туш складається з таких самих операцій, як і розбирання яловичих туш. У свинині шар підшкірного жиру не повинен перевищувати 1 см, зайвий жир перед обвалюванням зрізають. Перед розбиранням телятини і свинини у них відокремлюють вирізку.

Свинячі, баранячі, козлячі, телячі туші або свинячі півтуші розрізають упоперек на дві частини передню і задню (заздалегідь відокремлюють вирізку). Лінія розрубування проходить по контуру задньої ноги, тазової кістки, між крижовим і поперековим хребцями.

Розбирання передньої половини туші

Передню половину розрубують на такі відруби: лопаткову і шийну частини, грудинку, корейку.

Лопаткову частину відокремлюють так, як і у яловичої туші. У баранини і телятини після відокремлення лопатки відрубують шийну частину між останнім шийним і першим спинним хребцями, по лінії виступу грудної кістки, яка підходить до першого остистого відростка хребта.

Частина, що залишилась після відокремлення лопатки і шиї, називається корейкою. Щоб відокремити корейку, потрібно вздовж спинних і поперекових хребців з обох боків поперечних відростків прорізати м’якоть до основи ребра, вирубати хребет, перерубуючи його поперечні відростки і ребра біля основи спочатку з одного боку хребта, а потім з другого. Кожну половинку розрубують на дві частини корейку і грудинку. Лінія розрізу проходить упоперек ребра паралельно хребту. Довжина ребер корейки не повинна бути більшою за 8 см. З свинячої корейки відрізають шийну частину між четвертим і п’ятим ребрами.

3.Розбирання задньої половини туші

Задню половину туші розділяють на два окости. Для цього кістки тазу і крижові хрящі розпилюють або розрубують у поздовжньому напрямі. При розбиранні й обвалюванні баранини, свинини, телятини дістають лопатку,

шию, корейку, грудинку і тазостегнову частину.

Кістки і сухожилки при обробці баранини І категорії становлять 27,5%; II категорії 32,8%; втрати для обох категорій 1 %, свинини м’ясної 14%, обрізної 15,8%, жирної 12%, втрати 0,8%.

Обвалювання і жилкування лопаткової і тазостегнової частин свинини, баранини, козлятини і телятини здійснюють так само, як і яловичини. Оброблену м’якоть лопаткової і тазостегнової частин масою не більше як 5 кг залишають цілою. Тазостегнову частину використовують для смаження цілою, порційними шматками (свинина і баранина духова), в панірованому вигляді (шніцель), малими шматками (плов, піджарка, шашлик, гуляш), виробів з січеної маси.

Корейку обвалюють не повністю, а лише з поперекової частини зрізають поперечні відростки хребта, ребра не вирізають. Зрізають закраїни, з зовнішнього боку корейки знімають сухожилки. З корейки баранини відрізають частину з першого по четверте ребро, оскільки це є тонкий шар м’язів, непридатних для нарізання порційними шматками.

Великошматковий напівфабрикат корейка це спинна (реберна) і поперекова (ниркова) частини з реберними кістками не більш як 8 см завдовжки, з м’ясом і жиром, без спинних і поперекових хребців і поперечних відростків. Корейку використовують для смаження цілою, порційними шматками, в натуральному (котлети натуральні, ескалоп, шашлик покарському), панірованому вигляді (котлети відбивні, битки по-київському, шніцель) і дрібними шматками (шашлики).

Грудинку також повністю не обвалюють. Великошматковий напівфабрикат грудинка це частина туші з реберними кістками, яка залишається після відокремлення корейки без грудної кістки, її використовують для смаження, фарширування, варіння, тушкування малими шматками (рагу, гуляш).

Шийну частину баранини, козлятини і телятини обвалюють так само, як і шийну частину яловичини. З шийної частини свинини, до якої крім шийних

хребців входять чотири спинні хребці з реберними кістками, зрізають м’якоть цілим шаром. Шийну частину використовують для смаження цілою, тушкування (порційними свинина духова і малими шматками гуляш).

У баранини, козлятини, телятини для котлетного м’яса використовують м’якоть шийної частини і обрізки, у свинини — обрізки. Шматки м’якоті зачищають від сухожилків і грубої сполучної тканини. В котлетному м’ясі з свинини вміст жиру повинен становити не більш як 30%, а сполучної тканини 5%.

15
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com

Сортування і кулінарне використання частин м’яса

Отримані частини після обвалювання і зачищення сортують залежно від їх кулінарного використання.

Корейку використовують для смаження цілою, порціонними шматками, в натуральному, панірованому вигляді і дрібними шматочками.

Тазостегнову частину — для смаження цілою, панірованими порціонними і дрібними шматочками.

Грудинку — для смаження фаршированою, для варіння, тушкування дрібними шматочками.

Шийну частину свинини використовують для смаження цілою, тушкування порціонними і дрібними шматочками.

Шийну частину й обрізки баранини, козлятини, телятини, а свинини тільки обрізки використовують як котлетне м’ясо. М’якоть зачищають від сухожилків і грубої сполучної тканини. В котлетному м’ясі з свинини вміст жиру повинен становити не більше 30 %, а сполучної тканини — 5 %.

Лопаткову частину — для смаження і варіння цілою (рулетом), тушкування порціонними і дрібними шматочками.

18

Великошматкові напівфабрикати із баранини, свинини.

 Грудинка фарширована . У грудинки від пахвини прорізують плівки між зовнішнім шаром м’якоті і м’якоттю на реберних кістках так, щоб утворилася “кишеня”. З внутрішнього боку грудинки надрізують плівки вздовж ребер. Утворений отвір заповнюють начинкою, розріз закріпляють шпажкою або зашивають. Для начинки використовують гречану (рисову) кашу, м’ясо з рисом або печінку з рисом і вареними яйцями. Гречану або рисову кашу з’єднують з пасерованою цибулею, вареними подрібненими яйцями, меленим перцем, зеленню петрушки або кропу і добре перемішують. Сире м’ясо подрібнюють, додають воду, сіль, мелений перець, пасеровану ріпчасту цибулю, відварений рис і перемішують. Розсипчасту рисову кашу з’єднують з пасерованою цибулею, подрібненою смаженою печінкою, посіченими яйцями, подрібненою зеленню петрушки або кропу.

 

Шпиговане м’ясо. Тазостегнову частину свинини, баранини шпигують часником і цибулею, кладуть у посуд, який не окислюється, збризкують оцтом, додають лавровий лист, чорний перець горошком, суху м’яту і витримують на холоді 6-8 год. М’ясо солять і смажать.

Свинина (баранина) смажена

Для приготування цієї страви використовують великі шматки масою 1,5-2 кг з корейки, тазостегнової частини, грудинки, лопаткової частини (у туші свині — з шийної частини). Лопаткову частину загортають рулетом і перев’язують шпагатом. Грудинку смажать з реберними кістками. З внутрішнього боку ребер підрізують плівки, щоб легше було відокремити кістки після теплової обробки.

 

Тушковане м’ясо.

Для тушкування використовують м’якоть грудинки, лопаткової і шийної частини баранини, телятини, свинини.

Молода баранина краще придатна для смаження, стара — для тушкування.

Відварне м’ясо можна приготувати з м’якоті лопатки і грудинки, їх підготовляють для варіння так само, як і для смаження.

 

19

Частини м’яса

Спосіб теплової обробки

Велико-шматкові

Порційні

Дрібно-

шматкові

Корейка

Для смаження великим, натуральними порційними і дрібними шматочками

Для смаження цілою

Котлета відбивна

Котлета натуральна

Ескалоп

Шашлик

Тазостегнова частина

Для смаження великим, натуральними порційними і панірованими, дрібними шматочками

Для

смаження

цілою

Шніцель

Шашлик

Лопаткова частина

Для смаження і варіння цілими (рулетом), тушкування порційними і дрібними шматочками

Рулет

Баранина духова

Свинина духова

Плов

Пилав

Гуляш

Грудинка

Для смаження фаршированою, для варіння і тушкування дрібними шматочками

Для смаження у фаршированому вигляді, для варіння у цілому вигляді

Баранина духова

Свинина духова

Рагу

Плов

Шийна частина

Для смаження цілою, тушкування цілими і дрібними шматочками

Для смаження цілою

Свинина духова

Гуляш

20
Механічна кулінарна обробка м’яса та приготування напівфабрикатів з нього by Iryna Severyn - Ourboox.com

22

 

23
24
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content