КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА

by

Artwork: Рома Сарган

  • Joined May 2023
  • Published Books 1

Роки незалежності стали переламними в розвитку української культури.

Для цього періоду характерні:

  • ліквідація перепон на шляху національної культури; -скасування цензурних заборон;
  • звільнення від ідеологічних догм соціалістичного реалізму;
  • вільний доступ до здобутків світової культурної скарбниці.

Найпомітнішими є позитивні зрушення в галузі відродження історичної пам’яті, повернення забутої або забороненої культурної та мистецької спадщи-ни, активізація культурного життя в регіонах, піднесення народної творчості тощо.
Творчий процес в українському мистецтві набув динаміки та нової якості. Сучасна українська культура вражає стильовим розмаїттям і багатством форм. Зросли можливості для розкриття й розвитку здібностей молоді.

2
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

1. Мовна політика
Конституція України визнає одну державну мову – українську. Перепис 2001 р. показав, що вона є рідною для 67,5 % населення України. Суперечливість розв’язання мовного питання в Україні полягає не в тому, що для третини населення рідною є російська мова. Задля гармонізації мовної ситуації держава повинна створити сприятливі умови для розвитку саме української мови, зважаючи на високий ступінь русифікованості українців, який штучно формувався впродовж багатьох десятиліть. Наслідком мовної політики попередніх історичних періодів стала неповнофункціональність національної мови, тобто стан, коли національна мова функціонує не в усіх сферах суспільного життя. Тому 25 квітня 2019 р. Верхов на Рада ухвалила Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

4
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

2. Розвиток науки
На початку 90-х рр. минулого століття Україна мала потужний науковий потенціал. У сфері науки й наукового обслуговування працювало 450 тис. осіб, налічувалося майже 1300 різноманітних наукових установ: науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів, архівів тощо. Досягнення української науки пов’язані передусім із результатами діяльності Академії наук, яка в 1994 р. одержала статус національної. Згідно з класифікацією ЮНЕСКО за науковим потенціалом Україна в середині 90-х рр. 20 ст. посідала сьоме місце у світі. Науковий потенціал фінансувавсяя з джерел, призначених на розвиток ВПК. Тому після розпаду СРСР, скорочення бюджету позначилося на загальному стані науки, спричинивши масовий відтік наукових кадрів.

6
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

Упродовж багатьох десятиліть провідні позиції у світовому електрозварюванні посідає Інститут електрозварювання ім. Є. Патона. Наукові розробки його колективу використовують в усіх сферах технічної діяльності людини – у відкритому космосі, на землі та під водою. Одна з останніх новацій – зварювання живих м’яких клітин під час проведення хірургічних операцій. Уже виконано близько 50 тис. таких операцій.

8
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

Україна належить до п’ятірки країн, які забезпечують повний цикл у виготовленні літаків – від проектування до пуску. За 25 років незалежності створено 7 нових типів літаків, а 12 типів літаків модернізовано. На сьогодні літаки сімейства Ан експлуатуються у 78 країнах світу, авіаційні двигуни використовують на літальних апаратах у 105 країнах.
У травні 2018 р. Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію відродження українського авіабудування на період до 2022 року.
Мета Стратегії – відновити стабільний розвиток галузі авіабудування та забезпечити рентабельність високотехнологічного виробництва авіаційної техніки в Україні.

– https://youtu.be/93D-HhE5cQs

Літак АН-225 ” Мрія”

 

10
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

Рішеня, які пропонує Стратегія відродження українського авіабудування:
● оптимізація та модернізація виробництва літаків Ан;
● модернізація і виробництво вертольотів Мі;
● імпортозаміщення комплектуючих з РФ;
● структурне реформування підприємств галузі авіабудування.

13

Унаслідок реалізації Стратегії очікується:
● розроблення нових зразків транспортних літаків, вертольотів, безпілотних літальних апаратів, а також модернізація вже наявних моделей пасажирських і транспортних літаків і вертольотів;

●підвищення якості виробництва авіаційної техніки до рівня найкращих світових аналогів, а також упровадження міжнародних систем сертифікації продукції;
● розширення взаємодії між державним і приватним секторами, створення сприятливих умов для залучення інвестицій в авіабудування.

14
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

У грудні 1997 р. на космодромі імені Джона Кеннеді (штат Флорида, США) приземлився шатл «Колумбія». У складі інтернаціонального екіпажу був і представник України – космонавт Леонід Каденюк. Він здійснив космічний політ, який тривав 15 діб, та провів 10 наукових експериментів з космічної ботаніки, що їх підготували вчені Національної академії наук України.

16
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

3.Реформи освіти
У вересні 2017 р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про освіту». Новий закон є базовим – він розблоковує можливості для подальшого реформування сфери освіти, ухвалення законів «Про загальну середню освіту», «Про професійну освіту», «Про освіту дорослих», а також унесення змін до Закону України «Про вищу освіту». Закон «Про освіту» впроваджує трирівневу систему середньої освіти: початкова освіта – 4 роки, базова освіта – 5 років, профільна – 3 роки. Усього – 12 років. Основна мета запровадження 12-річної освіти – зменшити навантаження на учня, надати йому право обирати предмети у старшій школі та запровадити профільну старшу школу.Навчальний 2018/2019 рік став визначальним для освіти України, оскільки розпочав перехід загальної середньої освіти на 12-річне навчання – стартувала НУШ.

18
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

Новий Закон України«Про освіту» передбачає такі ключові компетентності:
●вільне володіння державною мовою;
●здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
●математична компетентність;
●компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
●інноваційність;
●екологічна компетентність;
●інформаційно-комунікаційна компетентність;
●навчання впродовж життя;
●громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
●культурна компетентність;
●підприємливість і фінансова грамотність;
●інші компетентності, передбачені стандартом освіти

21

4.Література та мистецтво
Справжньою легендою української культури кінця 80-х – початку 90-х рр. минулого століття, як визнають літературознавці, стала різнопланова творча діяльність літературного гурту «Бу-Ба-Бу», створеного у Львові 1985 р.поетами Ю. Андруховичем, В. Небораком та О. Ірванцем. Поява «Бу-Ба-Бу» засвідчила радикальне оновлення літературно-мистецького процесу в Україні, його демократизацію, свободу творчої самореалізації, звільнення від цензури. У 90-ті рр. виникло чимало літературних об’єднань, гуртів, які об’єднувалися навколо певних філософських настанов та естетичних принципів, засвідчуючи жанрове й стилістичне розмаїття: «Червона Фіра» (С. Жадан, І. Пилипчук, Р. Мельників), «Нова дегенерація» (І. Андрусяк, С. Процюк, І. Ципердюк) тощо.

22

До читачів повернулися заборонені або замовчувані в попередні роки твори В. Винниченка, М. Зерова, М. Куліша, Є. Маланюка, Олександра Олеся, Є. Плужника, В. Стуса. Українське суспільство вперше отримало можливість ознайомитися з творчістю літераторів української діаспори: Івана Багряного, Василя Барки, Олега Ольжича, Уласа Самчука, Олени Теліги та ін.

23

Найтиражнішими художніми творами стали романи В. Шкляра «Чорний ворон» (2009), у якому відтворено одну зі сторінок нашої історії – боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х рр.; С. Жадана «Ворошиловград» (2010), екранізований 2018 р. (фільм «Дике поле»); перший прозовий твір Ліни Костенко – роман «Записки українського самашедшого» (2011).

24
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com

Збільшується кількість театрів, переважно завдяки появі популярних нині театрів-студій. Творча самостійність художніх колективів сприяє збагаченню тематики театрального мистецтва. Попри жорстку конкуренцію з телебаченням, театр не втрачає популярності.

26

Популяризації української естрадної музики, авторської пісні сприяло проведення у вересні 1989 р. в Чернівцях фестивалю «Червона рута». У змаганнях брали участь відомі тоді гурти «ВВ» (соліст О. Скрипка), «Брати Гадюкіни» (соліст С. Кузьмінський), «Зимовий сад» (соліст А. Тищенко), «Комувниз» (соліст А. Середа), «Сестричка Віка» тощо. Події Революції Гідності, війна на Сході України докорінно змінили український телевізійний та радіопростір.У 2016 р. Верховна Рада ухвалила закон, що встановлює мовні квоти і регулює контент радіо в Україні. З листопада 2017 р. у радіоефірі має бути не менше 30 % пісень українською мовою.

27

Представники поп-музики з 2003 р. гідно представляють Україну на конкурсі «Євробачення». За цей періодукраїнці двічі здобули перемогу. Під час пісенного конкурсу 2016 р., який відбувся у шведській столиці Стокгольмі, українська співачка кримськотатарського походження Джамала із піснею «1944», присвяченою депортації кримськотатарського народу сталінським режимом у 1944 р., здобула перемогу. А вперше Україна перемогла на «Євробаченні» у 2004 р. у Стамбулі (Туреччина). Тоді перше місце виборола Руслана Лижичко з піснею «Wild dances» («Дикі танці»).

– https://youtu.be/B85VuNbiKZE   Виступ Руслани Лежичко на Євробаченні в 2004 році

– https://youtu.be/B-rnM-MwRHY   Виступ Джамали на Євробаченні в 2016 році

28
КУЛЬТУРА, ОСВІТА І НАУКА by Roma Sargan - Illustrated by Рома Сарган - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content