Тема програми: Машини та механізми для обробки овочів.
Тема уроку: Машини для обчищання бульб і коренеплодів
Мета уроку:
Освітня: сформувати знання про призначення, будову, принцип роботи та правила експлуатації картоплеочисних машин типу МОК;
Розвиваюча: розвивати навички технічного мислення, пізнавальну активність;
уміння використовувати свої знання у практичній діяльності.
Виховна: сприяти формуванню уважності і відповідальності при експлуатації машин.
Обладнання: підручники «Устаткування підприємств харчування» Н.П. Саєнко, Т.Д.Волошенко; Устаткування підприємств громадського харчування: Лабораторний практикум / Л.Я. Старовойт, О.П. Шинкаренко; відеоролик https://youtu.be/LzWGMvnyZ5A на тему «Машини для обчищання овочів», інтерактивний аркуш Liveworksheets «Машини для обчищання картоплі» https://www.liveworksheets.com/ig3388779sv , інтерактивна вправа Learningapps: «Машина для обчищання картоплі типу МОК» https://learningapps.org/watch?v=p71gpxw8a23, інтерактивна електронна книга, ресурси Інтернету
Опорні та базові поняття: основи електротехніки та їх практичне застосування; загальні відомості про машини і механізми; загальні правила технічної безпеки експлуатації устаткування та основи санітарії і гігієни.
Міжпредметні зв’язки: технологія приготування їжі (обробка овочів), організація виробництва (організація роботи овочевого цеху);
охорона праці (безпечні умови праці);
санітарія (санітарні вимоги до експлуатації обладнання)
Тип уроку: засвоєння нових знань
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, предметна, технічна, інформаційно-цифрова, уміння вчитися впродовж життя; соціально-громадянська
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Виявлення присутності учнів, готовності до уроку.
Мотивація навчання: У закладах ресторанного господарства використовується велика кількість овочів. Всі операції технологічного процесу їх обробки, за винятком, доочищання, виконують машини і механізми, що дозволяє не тільки в десятки разів підвищити продуктивність, але й зменшити кількість відходів при обробці, поліпшити якість овочевих напівфабрикатів.
Для безпечної та ефективної експлуатації машин і механізмів необхідно знати їх будову, принцип дії, правила експлуатації та безпеки праці.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Бесіда.
- З яких основних механізмів складається машина?
- Що є основними вузлами машини?
- Що є джерелом механічної енергії в машині?
- Що таке заземлення?
- Що уявляє собою передавальний механізм (передача)?
- Які функції виконують апаратура та механізми керування?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо розглядати машини для здійснення операції технологічного процесу обробки овочів: обчищання.
Тож, тема уроку: Машини для обчищання бульб і коренеплодів.
План:
- Способи обчищання овочів
- Будова картоплеочисних машин типу МОК
- Принцип дії
- Правила експлуатації
Пропоную переглянути відеоролик, де висвітлено питання плану.
ОАО Торгмаш Барановичи. Відео YouTube: Картофелечистки МОК-150У, МОК-300У, МОК-150М, МОК-300М, МОК-400. URL:https://youtu.be/Zf5zGOuitRI
Продивиться обзор та роботу картоплечисток.
Більш конкретніше також представляю навчальну інформацію в текстовому форматі.
- Способи обчищання овочів.
Очищувати овочі можна тепловим і механічним способами. Тепловий спосіб здійснюється у спеціальних термоагрегатах, де овочі піддаються тепловій обробці при температурі 1200-1300ºС. При такій температурі верхній шар бульб проварюється на глибину 0,6-1,5 мм і за наступного миття овочі легко очищуються від шкірки. Тепловий спосіб в основному використовується в поточних лініях переробки овочів.
Найпоширенішим є механічний спосіб очищення овочів. Він здійснюється в спеціальних машинах, які називаються картоплечистками. Обчищення овочів у картоплечистках здійснюється механічним тертям овочів об жорстку поверхню рухомих і нерухомих абразивів. Шорстка поверхня абразивів виконується із абразивної маси, яка складається із дрібнозернистого чорного карбіду кремнію або електрокорунду і бакелітової смоли, яка є сполучним матеріалом.
Найбільше розповсюдження має механічний спосіб очищення у машинах періодичної і неперервної дії. До машин періодичної дії відносяться: КА – 150М, КА- 350, типу МОК: МОК-150, МОК- 125, МОК- 250, МОК- 400. Їх використовують на малих і середніх ПГХ.
До машин неперервної дії відноситься КБА – 600М, МОК-1200, що працюють на великих підприємствах громадського харчування та на плодоовочевих базах в поточних лініях обробки коренеплодів.
Робочу камеру машини становить циліндричний корпус, у нижній частині якого є збірник відходів. На внутрішній поверхні корпусу встановлені абразивні сегменти. На бічній поверхні камери розміщене вікно з направляючим лотком для вивантаження картоплі після очищення. На внутрішній поверхні дверцят є хвиля, яка сприяє переміщуванню картоплі під час очищення. Дверцята мають ущільнюючу прокладку і закриваються ексцентриковим затвором.
Робочий орган машини – обертовий зрізаний конус, виготовлений у вигляді литого алюмінієвого корпусу з закріпленою на ньому чашею із абразивного матеріалу. Дно конуса має три радіальні хвилі для переміщування картоплин. Середня частина корпусу має конусний отвір і шпонкові пази. В отвір встановлюється хвостовик валу, а в шпонкові пази штифт, за допомогою, якого рух від валу 11 передається робочому органу. Зверху робоча камера закрита кришкою із нержавіючої сталі. В кришці зроблено вікно для завантаження продуктів в робочу камеру. Для запобігання розбризкування води і викидання коренеплодів під час завантажувальне вікно закривається відкидною кришкою. Вода в камеру надходить із штуцера. Рух робочому органу передається від електродвигуна, встановленого вертикально в нижній частині машини. Передавальним механізмом є клинопасова передача.
Верхня частина корпусу робочої камери має фланець, який встановлюється на 4-х стойках, що закріплені на опорній плиті на чотирьох ніжках. Простір між стойками закріплено облицюванням, у якому зроблені жалюзі для надходження і викидання охолоджуваного двигуном повітря. Для стоку брудної води передбачено обладнання трапу. Вода і відходи із змивного патрубка машини за допомогою гумового шлангу спрямовується в трап.
Для запобігання розтіканню води по цеху місця встановлення машини обгороджують не високими бортиком. Електропускове обладнання встановлюється як правило, на стіні на невеликій відстані від машини в легкодоступному місці.
- Принцип дії
Натисканням на кнопку ввімкнення магнітного пускача вмикають двигун, після чого відкривають вентиль на водопроводі. Овочі під дією власної маси падають у камеру обробки на тертковий диск. У процесі зіткнення овочів з шорстким диском у місці контакту шкірка здирається. Клубні, одержуючи від диска обертальний рух, відцентровими силами притискаються до нерухомої стінки камери обробки. Сила тертя між стінками камери та бульбами зменшує їх швидкість, і клубні починають ковзати по поверхні камери та диска, безперервно перемішуючись. У результаті тертя продукту об абразивні поверхні шкірка здирається та змивається водою.
- Правила експлуатації машини МОК- 250.
Перед початком роботи необхідно перевірити надійність заземлення (занулення) машини та наявність гумового килимка, чистоту зливного патрубка і трапа, надійність кріплення робочих дисків, справність корпусу і пульта управління, відсутність у робочій камері побічних предметів.
Перевіряємо машину на холостому ходу. Вмикаємо машину. Подаємо в штуцер воду.
Засипаємо через люк у кришці порцію помитої картоплі, дотримуючись норми. Непромиті овочі прискорюють зношення абразивної поверхні.
Перед завантаженням картоплю сортують, калібрують, миють. Калібрування дає можливість знизити кількість відходів.
Переповнення камери овочами погіршує якість обчищання та може вивести електродвигун із ладу.
Тривалість обробки залежить від сорту, якості овочів і в середньому становить 2 – 4 хвилини.
Під час роботи:
неможна діставати бульбоплоди, які застрягли, оскільки можна отримати травму рук. Клубні, що заклинило, виймають після повної зупинки машини;
не відкривати кришку завантажувальної воронки, тому що можна травмувати обличчя; не прочищати зливний патрубок, тому що можна травмувати руки;
не залишати без нагляду машину, тому ще це може призвести до аварійної ситуації;
не намагатися вручну прискорити розвантаження бульбоплодів.
Перед розвантажуванням зупиняють воду.
По закінченню роботи машину промивають на холостому ходу, а корпус протирають. Забороняється мити зовнішній корпус, його слід протирати вологою тканиною, щоб вода не потрапила на двигун і провідники струму.
Машину слід повністю від’єднати від електричної мережі (кнопкову станцію, апарати захисту, рубильник)
IV. Закріплення нового матеріалу.
Перегляньте навчальний матеріал уроку та виконайте завдання інтерактивного аркушу Liveworksheets «Картоплечистки».
https://www.liveworksheets.com/aq3204943bd
В одних завданнях треба бути написати в клітинки пропущені слова, в других – указати одну вірну відповідь, в третіх – за допомогою інтерактивного олівця вказати пари, в четвертих – перетягнути числа у відповідні місця і т. д.
В прямокутнику вставлене відео , яке допоможе вам справиться з усіма завданнями. Після натискання наприкінці на «Фініш» ви одразу побачите результати вашої роботи. А для того, щоб побачив його викладач, вкажіть в вікні, що відкрилося, своє прізвище, ім’я, предмет (устаткування підприємств харчування), email викладача (ekoshlyakova), відправити.
Тож, почнемо! Успіху!!!
liveworksheets.com
loadliveworksheet(3388779,’cluynpeo’,2826,’www’,4294352);
Рефлексія:
- Чи сподобалася вам така форма проведення уроку?
- Які були труднощі при виконанні завдань?
- Вам допомогла відеоінформація?
- Чи допоможе вирішення завдань уроку у подальшому застосовувати уміння та знання на практиці?
V. Підведення підсумків уроку
VI. Домашнє завдання
- Опрацювати с. 53-60 підручника та навчальний матеріал уроку.
- Дати відповіді на питання:
- Заходи раціональної експлуатації картоплеочисних машин;
- Несправності, які можуть виникнути під час експлуатації картоплеочисних машин, їх причини та способи усунення.
- 3. Виконати вправу в Learningapps: Машина для обчищання картоплі типу МОК за посиланням https://learningapps.org/watch?v=p71gpxw8a23
Використана література:
- Саєнко Н.П., Волошенко Т.Д. Устаткування підприємствгромадського харчування: підручник для учнів проф.-техн. навч. закл. – К.: ТОВ “ЛДЛ”, 2005. – 320 с.
- Старовойт Л.Я., Шинкаренко О.П. Устаткування підприємств громадського харчування: Лабораторний практикум / – Л.: Вид-во «ОріянаНова», 2001
- ОАО Торгмаш Барановичи. Відео: Картофелечистки МОК-150У, МОК-300У, МОК-150М, МОК-300М, МОК-400 https://youtu.be/Zf5zGOuitRI
- Ресурси Інтернета
Published: Apr 1, 2023
Latest Revision: Apr 3, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1436837
Copyright © 2023