Явища змочування і капілярності часто трапляються в повсякденному житті. Наприклад, рушник «збирає» воду з рук та обличчя тому, що тканина змочується водою. На відміну від синтетичних тканин, натуральні мають кращу здатність до змочування, тому радять носити одяг, виготовлений з природних тканин для забезпечення гігроскопічності. Ви, напевно, помічали, що замащений посуд складно вимити холодною водою, оскільки він практично не змочується. Тому для миття посуду використовують гарячу воду або мильний розчин.
Змочування відіграє важливу роль у промисловості. Наприклад, для фарбування, паяння потрібно забезпечити якомога повніше змочування. А в будівництві, навпаки, застосовують спеціальні покриття, які запобігають змочуванню тих чи інших частин будівель тощо.
У природі, техніці і побуті також надзвичайно поширене явище капілярності. Завдяки цьому явищу поживні речовини потрапляють із ґрунту в рослини. Підняття вологи з глибоких шарів ґрунту так само забезпечує капілярність. Капілярними каналами піднімається ґрунтова вода в стінах будівель, капілярами фітіля – змащувальні речовини; на явищу капілярності засновано використання фільтрувального паперу, марлі, рушників.
Published: Mar 15, 2023
Latest Revision: Mar 15, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1429749
Copyright © 2023