by Victor
Copyright © 2023
Одним із пріоритетних завдань сучасної освіти є активне впровадження STEM-підходу в освітній процес – використання трансдисциплінарного підходу до навчання, що базується на практичному застосуванні наукових, математичних, технічних та інженерних знань і вмінь щодо подальшого використання їх у професійній діяльності.
Розвиток STEM-освіти регламентовано Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, Концепцією розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти), відповідного Плану заходів щодо її реалізації, методичних рекомендацій щодо розвитку STEM-освіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2021/2022 навчальному році, що визначають комплекс заходів, пов’язаних з формуванням і розвитком навичок науково-дослідницької та інженерної діяльності, винахідництва, підприємництва, ранньої професійної самовизначеності, популяризацією науково-технічних та інженерних професій.
Для успішної реалізації Концепції розвитку STEM-освіти перед педагогами нашого закладу стоять наступні завдання:
для адміністрації:
реалізація варіативної складової навчального плану на вивчення природничо-математичних дисциплін та діяльність секцій МАН; пошук фінансового ресурсу та кадрового потенціалу для запровадження вивчення робототехніки; організація обміну досвідом з питань STEM-освіти з іншими закладами; встановлення нових предметних кабінетів (фізики, лінгвістичний); встановлення STEM-лабораторії
для педагогів:
підвищення кваліфікації з питань STEM-освіти; формування ключових компетентностей учнів через проєктні технології; участь у заходах з популяризації STEM-освіти; поповнення та систематизація електронного контенту кабінетів; впровадження інноваційних підходів до навчання; використання в навчальному процесі освітніх платформ, віртуальних лабораторій
Підвищення кваліфікації педагогів з питань STEM-освіти відповідає розвитку професійних компетентностей (знання навчального предмета, фахових методик, технологій), використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі.
Дієвим, доступним, безкоштовним рішенням щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників є навчання на дистанційних сесіях проєкту «STEM-школа», який проходить у лютому і в серпні. Проєкт реалізовує ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти». За результатами навчання слухачі отримують сертифікат затвердженого зразка з нарахуванням 15 академічних годин (0,5 ЄКТС). Усі матеріали попередніх сесій систематизовані на сайті установи. Тому педагоги можуть в будь-який час опрацювати матеріали спікерів, які були представлені під час сесій.
Крім курсів підвищення кваліфікації, семінарів, тренінгів, для навчання наших педагогів плануємо очно відвідати STEM-лабораторію ВІППО, яка була встановлена у червні 2021 року (Ягенська Галина проводить навчання для вчителів-предметників).
З 1 березня по 31 травня проходитиме V Всеукраїнський фестиваль «STEM-весна – 2022», в рамках якого відбудуться: Всеукраїнська науково-практична конференція «STEM – світ інноваційних можливостей» (березень), Всеукраїнська конференція «Освітня робототехніка» (березень – квітень), Всеукраїнська науково-практична конференція «STEM-освіта: науково-теоретичні аспекти, досвід впровадження, перспективи розвитку» (травень). У рамках фестивалю «STEM-весна – 2022» з 25 по 29 квітня 2022 року відділом STEM-освіти буде проведено захід «STEM-тиждень – 2022», який є альтернативою традиційним предметним тижням.
У 2022 році один день буде присвячено дослідницький діяльності, планується провести «День дослідника».
З метою підвищення фахової ерудованості, суспільного визнання, підвищення професійної майстерності педагоги можуть взяти участь у конкурсах/змаганнях: «Кращий STEM-урок», «Наука на сцені», конкурс на здобуття премії «Global Teacher Prize Ukraine» .
Важливого значення набуває проблема широкого висвітлення досвіду роботи науково-педагогічних працівників різних регіонів України. Творчим змаганням у цьому плані є Всеукраїнський захід «Краща STEM-публікація».
Педагогічні працівники можуть використовувати електронну версію анотованого каталогу «STEM-освіта: проблеми та перспективи», який уміщує перелік науково-практичних публікацій, що висвітлюють результати теоретичних й експериментальних досліджень з питань STEM-освіти, глосарій термінів STEM, а також каталог інтернет-ресурсів зі STEM-освіти, який можна використати для організації дистанційної роботи.
Формування індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти і надалі плануємо здійснювати через ті форми роботи, які себе добре зарекомендували.
Зацікавити здобувачів освіти наукою і дати їм поштовх до розвитку власного інженерного потенціалу допоможе участь у проєкті «Інженерний тиждень – 2022», який традиційно проходить в січні.
Інтернет-турнір «Відкрита природнича демонстрація» (жовтень-грудень 2021) 3 етапи
STEM-день («РУХ», «КОЛО», «МЕД») – день наскрізного навчання
STEM-проєкти («Вода», STEM-привітання)
STEM-конференція («Формула кохання», COVID-19: виклики сьогодення)
Всеукраїнський проєкт «Дівчата-STEM» (Акції «День дівчат в технологіях», наукова конференція «Жінки в науці»)
Літня школа «ЕРУДИТ»
Дні науки
Наукові пікніки
STEAM CAMP
Published: Mar 15, 2023
Latest Revision: Mar 15, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1429707
Copyright © 2023