Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. Підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти в Україні.
Законодавство України, яке дає можливість зберегти квіти
Закони України
“Про Червону книгу України»
«Про рослинний світ»
«Про охорону навколишнього середовища України»
Легенди про проліски
Давно це було. Українська дівчина Катря втекла з турецької неволі, отруївши варту відваром болиголови. Ховалася, боялась: знала, якщо її зловлять, чекає на неї страшна розправа.
Повернувся султан з походу і, дізнавшись про все, розлютився: звелів живою чи мертвою повернути втікачку. Багато днів тривала погоня, і все ж наздогнали яничари дівчину, нікуди їй діватися. Обняла Катря кущик сухої торішньої трави і почала благати: “Матінка моя земля! Не дай загинути! Не дай басурманам знову повернути мене в полон. Краще розступися, земля, і навічно прийми мене до себе! Миліша смерть на батьківщині, ніж підневільне життя на чужині!” Почула матінка-земля ті благання. Раптом голі кущі покрилися зеленим листям і виросли квіти синього кольору, як у Катрі очі, нагадуючи нащадкам про хоробру українську дівчину, про її невгамовне прагнення до свободи. Назвали їх у народі синьоокими підсніжниками.
Давним-давно Пирятин захищав Київ, на який часто набігали половці і татари, тому поселенці жили в замку, оточеному з усіх боків водами і болотами річки Удай. В поле орати, сіяти, снопи в’язати виходили всі озброєні.
Жила в місті красуня, яка славилася вмінням шити на полотні дивні візерунки. А ще вона мала сині очі, як небо весною. І звалася вона Проліс.
Якось раз пішла дівчина з подругами на острів рястом помилуватися, пташок послухати. Захопившись, не помітила, як половці підійшли до міста. Негайно вона послала подруг сповістити про небезпеку, а сама побігла вглиб. Вороги за нею. Довго водила Проліс переслідувачів по нетрях, знемоглася. Ось-ось її наздоженуть. Тоді хоробра дівчина підійшла до болота і закричала:
– Прощайте, мої рідні! Нехай згинуть вороги!
І кинулася в болото, а половці за нею. Так і зникли всі нападники. А на ранок весь острів, як килим, був покритий небаченими досі квіточками синього кольору, як у Проліс очі. І назвали їх пролісками.
Легенда про ряст
1. Напровесні летіли над лісом жайворонки, посварились між собою і почали битися. Змагалися так, що аж свої шпорці та пір’я розгубили. Попадали вони на родючий лісовий грунт і попроростали весіннім цвітом.
2. Розповідають, що в одному пралісі жила відьма. Цілими ночами вона літала на мітлі, а вдосвіта верталася до своєї хатинки на курячих ніжках, щоб відпочити. Ляже і тільки задрімає, як тут півень закукурікає. Розсердилась відьма на птаха, що спати не дає, й перетворила його в квітку. Квітка рясту й справді дещо скидається на голову півня.
Легенда про підсніжник
Існує думка, що підсніжник — це перша квітка, що виросла на Землі. За легендою, коли Адама і Єву вигнали з раю, вся земля була покрита снігом. Єві було так холодно, що вона навіть заплакала. Тоді кілька сніжинок перетворилися на ніжні білі підсніжники. Відтоді ця квітка є символом надії та світлого майбутнього.
Шафран (крокус)
Легенда розповідає, що якось бог Гермес метав диск — у Греції це було популярне заняття. Та під час останнього кидка він помилився – і диск випадково вдарив його найліпшого друга Крокуса. Гермесу було настільки важко з цим змиритися, що він благав богів зберегти пам’ять про друга. Тоді ж на місці загибелі Крокуса виросли квіти, такі ж красиві, як і воїн.
Морозник кавказький
У часи Середньовіччя люди вірили, що морозник береже від злих духів та поганих чарів. У Англії навіть існував звичай висаджувати морозник біля порогу, щоб він захищав будинок від нечисті та заклинань.
Зозулині черевички справжні
Легенда розповідає, що під час татарських набігів жила в одному селі дівчина Зозуля, яка зналася на рослинах. Одного разу ворожа стріла потрапила в серце її коханого. Чим тільки дівчина не намагалася його вилікувати, та все було марним. Але, на щастя, натрапила якось Зозуля на незвичайну рослину з чудернацькими квітами. Саме вона і повернула сили молодому парубкові. От і назвали ті квіти зозулиними.
Цибуля ведмежа (черемша)
З цією квіткою пов’язана цікава й кумедна легенда. Вирішили якось мисливець і ведмідь жити в мирі та й почали в гості один до одного ходити. І дуже вже подобалися мисливцю страви ведмедиці, але ведмідь запевняв, що ніякого секрету немає. Вирішив мисливець піти на хитрість і відправив дружину до ведмедиці, а та й розвідала таємницю. Виявилося, що страви були такі смачні, бо ведмедиця додавала до них черемшу. Ведмідь образився на мисливця, і вони знову почали ворогувати.
Published: Mar 10, 2023
Latest Revision: Mar 10, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1427593
Copyright © 2023