14 лютого
День комп’ютерника
День комп’ютерника:
історія та традиції всесвітнього свята
День комп’ютерника та програміста – міжнародне професійне свято працівників сфери IT-технологій. Це відносно нове свято поки що і відзначається в Україні неофіційно та суворо прив’язане до дати – 14 лютого.
Чому «профдень» комп’ютерників усього світу поєднали раптом із католицьким днем Святого Валентина, а також про деякі інші цікаві особливості свята, читайте у нашому фліпбуці.
Коли відзначається
Як це зазвичай буває з багатьма святковими календарними датами, 14 лютого пов’язано з важливою історичною подією. У цей день, в 1946 році, в Америці був вперше презентований ENIAC I – перший електронний комп’ютер, що реально працює на практичних завданнях.
Зрозуміло, були й більш ранні обчислювальні машини, але все — експериментальні варіанти, що не приносять практичної користі. А ось ENIAC I став прабатьком нинішнього сучасного комп’ютера, яким сьогодні користується майже кожен житель планети. Принципово якісна зміна ЕОМ відбулася буквально на наших очах за якихось півстоліття! Було зроблено шлях від громіздких, багатотонних машин, покликаних на секретну службу
військовому відомству, до невагомих ноутбуків і планшетів, з якими зараз легко управляються навіть малі діти.
Різноманітні розумні машини щільно увійшли до нашого життя, і тепер жодна сфера діяльності без них немислима. Тож комп’ютерники, безперечно, заслужили право на своє професійне свято!
Історія
ENIAC був розроблений для вирішення серйозних і необхідних армійських завдань – обчислення балістичних таблиць для артилеристів та авіації, прогнозування погоди, моделювання термоядерного вибуху та інших інженерних розрахунків. До того часу люди у відповідних відділах Пентагону працювали, щоб отримати потрібні дані, цілодобово, а створеній машині знадобилося для розрахунку якихось 30 секунд. Щоправда, Electrical
Numerical Integrator And Calculator займав площу 135 кв. метрів і був обплутаний безліччю дротів, важив цілих 27 тон, у нього не було звичних монітора і клавіатури, а пам’ять при цьому становила всього 4 ГБ, що за нинішніми мірками — «абсолютний мінімум», але, як кажуть, лиха біда почала.
“ЕНІК” пропрацював до початку жовтня 1955 року – вдячними американськими військовими було точно зафіксовано, коли зупинилося електронне серце машини: 2.10.1955 о 23 годині 45 хвилин. Згодом першого «з могікан» розібрали та відправили до музею.
А комп’ютерна сфера тим часом активно розвивалася.
Традиції
З кожним роком День комп’ютерника стає все актуальнішим і відзначається величезною кількістю поціновувачів ПК. Його святкують комп’ютерні інженери та програмісти, системні адміністратори та наборщики текстів, веб-дизайнери та викладачі профільних навчальних закладів. Це «іменини» не лише технічних геніїв цифрового світу, а й представників багатьох творчих професій — блогерів, фотографів, спеціалістів прес-служб та просто вільних художників. Адже кожен з нас проводить по кілька годин на день за комп’ютером, отже, ми всі теж маємо відношення до цього свята.
А от із традиціями цього дня у нас поки що не так багато: дається взнаки, мабуть, що в Україні вже є інші — зафіксовані в календарі — аналогічні дати, наприклад, День програміста — 256-го дня року, 12 або 13 вересня. Або
День системного адміністратора, який відзначається в останню п’ятницю липня. Звання «комп’ютерник» належить їм право… Є ще Всесвітній день електрозв’язку та інформаційної спільноти.
І поки в країнах Заходу День комп’ютерника відзначають із широким розмахом, українці переважно організовують корпоративні заходи — фуршети, походи в кафе, вшанування співробітників у колективах. Ну а якщо у вас є знайомий з числа просунутих айтішників, не забудьте привітати його 14 лютого. Адже без його знань і праці ваш комп’ютер був би купою нікчемних залізяк — не більше!
Цікаві факти
-
Перша комп’ютерна миша виготовлена із дерева. Вона була дещо більшою за сучасну, але в руку все ж таки поміщалася. Своїм ім’ям вона зобов’язана дроту, що нагадав її творцю, американському винахіднику Дугласу Карлу Енгельбарту, хвіст справжньої миші.
-
Протягом цілих 15 років, у період з 1984 по 1999 рр., у США продаж персональних комп’ютерів значно перевищував продаж автомобілів.
-
У 1982 році за версією американського журналу Time комп’ютер був визнаний «Людиною року».
-
Кожен восьмий шлюб у США в даний час полягає завдяки сайтам знайомств.
-
Кіберфобія – так називається страх комп’ютерів і обчислювальної техніки в цілому.
-
Багато видатних фахівців у галузі комп’ютерних технологій не мають спеціальної освіти.
Перегляньте відео і виконайте вправи. Надішліть результати виконаних вправ щоб отримати бонуси
Став на паузу і виконуй завдання, а потім знову продовжуй дивитися відео
Published: Feb 13, 2023
Latest Revision: Feb 14, 2023
Ourboox Unique Identifier: OB-1417959
Copyright © 2023