Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді

by

Artwork: Оксана Бродовенко

вихователь Благодатнівського ЗДО я/с "Берізка" Золотоніської міської ради
  • Joined Feb 2023
  • Published Books 1
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com

«Словесна творчість – це могутній засіб розумового розвитку людини, перед якою відкривається світ. З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову сходинку бачення світу, досягає якісно нового етапу у своєму, духовному розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу».

В. Сухомлинський

Завдяки використанню технології  сторітелінгу, у формі розповіді з допомогою кубиків, в дошкільників покращується розвиток власної уяви, мислення та мовлення, збагачується культурно-освітній рівень, покращуються  навички розповідного та описового мовлення.

Видів сторітелінгу для використання в дошкільному закладі є безліч, кожен з них може існувати, як окремий вид подання інформації, а можна об’єднати  і створити захоплюючу історію, яку зможе розповісти власне дитина, використовуючи кубики, виходячи з власного досвіду.

Досить цікавим є поєднання та застосування символів,  сюжетно-рольової гри  із кубиками, під час виховного та навчального процесу. Також можна застосувати дружній та культурний  види сторітелінгу для того, щоб виховати в дітей елементарні культурно-гігієнічні правила поведінки за столом, а також пояснити, що таке дружба, як потрібно товаришувати та підтримувати дружні відносини один з одним.

 

3

Застосування  сторітелінгу з використанням символів   під час різних дидактичних вправ  та ігор.

              “ Що потрібно для роботи в саду?

Мета: вдосконалювати знання дітей про професії дорослих; вчити знаходити предмети, які потрібні для певної професії; розвивати пам’ять, кмітливість.

  Які зміни відбуваються з птахами  та тваринами в різні пори року?

Мета:  розвивати та збагачувати знання дітей про тваринний світ та світ птахів. Які зміни відбуваються в їхньому житті за різних пір року?. Чим живляться, де мешкають? Розвивати розповідне та описове мовлення,збагачувати словниковий запас.

            “ Овочі”. “ Фрукти та ягоди” 

Мета:  навчити дітей розрізняти овочі та фрукти, правильно називати їх; розвивати мислення ,увагу, пам’ять, мовлення дітей; виховувати самостійність, спостережливість.

Назва овочу, місце зростання, розмір, колір,форма.            – Зростає:

-На землі

-Під землею

Який на дотик,смак?

Спосіб уживання: варять, смажать,уживають сирим.

(Можна використати інші дидактичні вправи на розсуд  педагогів)

4
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com

Сторітелінг –як календар спостережень за природою, а також календар погоди.

Після прогулянки дитина, з допомогою кубиків-історій,  зможе  не просто описати погодні умови, а створити  та розповісти цікаву історію, яка з нею відбулася під час прогулянки . Використання сторітелінгу, як календаря спостережень за природою, дає дітям можливість формувати описове та розповідне  мовлення.

 Мета: розвивати увагу, пам’ять, спостережливість, зорове сприйняття, мислення, мовлення, дрібну моторику рук; закріплювати знання дітей про особливості пір року: явища, об’єкти та предмети, що відповідають певному сезону; виховувати любов до природи; пов’язувати причинно-наслідкові зв’язки.

Дитина, серед запропонованих кубиків, самостійно може обрати собі пору року, та розповісти цікаву історію про її особливості, а також доповнити, на її думку, можливим іншим розвитком подій.

6
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com

Цікаві історії  Сторітелінгу (за Василем Сухомлинським)

                               Лялька під дощем

Зіна вклалася спати. А на дворі почалася гроза. Гримів грім,з-за Дніпра насувалися чорні хмари. По залізному даху зашумів дощ.

Блиснула блискавка. На мить стало ясно,як у день. Зіна побачила: на подвір’ї стоять калюжі води ,йде дощ,і – ой горе,що ж таке? – На лавці,під дощем,лежить її лялька Зоя. Вона забула Зою на лавці. Як же це трапилося? Як же вона не згадала про зою,лягаючи спати, як же вона не подумала про неї, коли почалася гроза?

Від цих думок Зіні стало важко, і вона заплакала. А ще важче було від думки про те, що на лавці під холодним дощем лежить її Зоя… Зіна встала з ліжка, тихо відчинила двері, побігла на подвір’я. Дощ миттю змочив її сорочечку. Вона підбігла до лавки,взяла Зою,пригорнула її до грудей. Коли Зіна відчинила двері, мама ввімкнула світло і широко розплющеними від страху очима дивилася на порожнє ліжко. Побачивши Зіну з притуленою до дитячих грудей лялькою,мама перевела дух. Вона взяла рушник,витерла Зіну,переодягла в суху сорочечку. Давши рушник,сказала:

– Витри ж Зою…Як же це ти її забула на лавці?

– Ніколи більше такого не буде матусю…

                   Я вирощу внучку дідусю

У садочку росте стара вишня. Маленький хлопчик  Олесь побачив недалеко від неї маленьку вишеньку та й питає дідуся:

– Дідусю, де взялася ця маленька вишенька?

– З кісточки виросла,- відповів дідусь.

– То це донька старої вишні?

– Так ,донька.

– А внучка у старої вишні буде?

– Буде, Олесю,- відповів дідусь,- якщо ти викохаєш оцю      маленьку вишеньку, діждешся її ягідок, посадиш                кісточку,то з кісточки її виросте внучка старої вишні.

Олесь задумався.

– Я вирощу внучку старої вишні,- сказав Олесь.

 

Вихователь або діти можуть слідувати, як чітко спланованому тексту, так і використати вільне поле, щоб вигадати  свою версію розвитку подій чи кінцівку. Також можна використати будь-яку казку, але тоді варто обмежитися лише зображеннями, щоб діти самостійно розвинули сюжет.

 

8
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com

 Сторітелінг як  ознайомлення із сюжетно-рольовою грою.                     

Перед початком діяльності  діти знайомляться із правилами гри з допомогою кубиків.  Ознайомлюються про послідовність дій лікаря, які атрибути використовуються в його роботі, для чого вони потрібні, як вони називаються. По завершенню гри в нагоді стануть кубики, які  дадуть дітям змогу більш чітко сформулювати свою розповідь.

                           “ Перукарня

Мета: Розширити у дітей уявлення про роботу працівників перукарні; формувати вміння застосовувати в грі отримані раніше знання про навколишнє середовище. Збагачувати знання дітей пропрофесію перукар. Виховувати повагу, розвивати інтерес до праці перукаря. Формувати дружні взаємини дітей у грі. Дати знання про те, що перукарем може бути не лише жінка, а й чоловік.

                                “Лікарня

Мета : Формувати у дітей уміння приймати на себе роль і виконувати ігрові дії,  розвивати сюжет гри, використовувати під час гри медичні  інструменти та вміння їх називати. Сприяти виникненню рольового діалогу, формувати чуйне ставлення до хворих і проявляти до них співчуття. Збагачувати словниковий запас дітей новими словами.

                                 “Сімя

Мета:  Закріпити уявлення дітей про сім’ю,про обов’язки членів родини . Вчити дітей розподіляти ролі, діяти відповідно прийнятої на себе ролі. За допомогою гри збагачувати ігровий досвід дітей, розширювати сюжет гри, підводити дітей до створення власних ігрових задумів; спонукати дітей творчо відтворювати в іграх побут сім’ї; вчити дітей готувати обстановку для гри, підбирати предмети-заступники та атрибути; формувати позитивні взаємини між дітьми.

10
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com

Використання символів Сторітелінгу під час руханок

 

                        Руханка Руки вгору!

Руки вгору-ру! Руки вгору-ру!

Руки вгору! Плескаєм бадьоро!

Потупцюєм , разом покрокуєм!

Руки вгору! Плескаєм бадьоро!

Потупцюєм, разом покрокуєм!

Руки, руки догори підіймаєм я і ти!

Починаєм під музон, крокувати марафон!

Хай ця музика луна, всі йдемо до укриття.

Це безпечні є місця .

 

 

12

13

Використання сторітелінгу під час перегляду анімаційних мультфільмів.

Під час роботи з методикою сторітелінг, можна також використати короткометражні, анімаційні мультфільми, використавши таку дію як стопкадр( в даному випадку це буде розглядатися: “Мультфільм як дидактичний допоміжний матеріал”)

         В момент перегляду вихователь зупиняє фільм на певному моменті, їх може бути декілька, даючи дітям можливість самим запропонувати розвиток подій. Такі дії  продовжуються на протязі перегляду всього мультфільма.  Це дає змогу зберігати інтригу як найдовше. Коли закінчиться перегляд анімації, зробити висновок разом з дітьми. Підвести до розуміння того, що сюжет розвитку  подій може бути дуже різним.

 

Вихователь може викоритати будь-який мультфільм виходячи з власних інтересів та програмового змісту.

15

17

Використання даної технології, є досить потрібною  та ефективною в наш час, особливо під час тривог, коли діти перебувають в стресових ситуаціях і знаходяться в укриттях. Можна чудово погратися, розвинути уяву, відволіктися від тривожних думок.

Використовуючи кубики із символами, можна зобразити емоційний стан дітей, а також змінити його з допомогою  цікавих розповідей. Досить доречним є те, що  долучитися до процесу може кожна дитина, доповнюючи розповідь попереднього оповідача, – і ось перед нами цікава, не схожа на жодну іншу, історія чи казка, та ще й супроводжується ілюстраціями.

Світ дитячої фантазіїї безмежний. Розиваймо його і даруймо нашим діткам щасливе дитинство!

18
Таємниці сторітелінгу. Мистецтво дитячої розповіді by Brodovenko Oksana - Illustrated by  Оксана Бродовенко   - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content