Зміст:
Життєвий цикл клітин
Мітоз
Мейоз
Амітоз
Апоптоз
Некроз
Життєвий цикл – це період її існування від утворення шляхом поділу до наступного поділу або природної загибелі. У життєвому циклі виділяють дві стадії — інтерфазу і власне поділ (мітоз або мейоз).
Під час інтерфази в клітинах відбувається багато процесів, зокрема процес реплікації (подвоєння) ДНК, синтез РНК, білка та інших речовин. Клітини ростуть і накопичують речовини, необхідні для наступного поділу.
Поділ клітин може відбуватися по-різному. Прокаріотичні клітини діляться переважно шляхом простого поділу. У такому разі їхня бактеріальна хромосома (нуклеоїд) подвоюється шляхом реплікації. Нова копія прикріплюється до клітинної мембрани, після чого між ними формується нова клітинна стінка.
Мітоз
Значення мітозу:
1) точна передача спадкової інформації дочірнім клітинам;
2) збільшення кількості клітин в організмі, тобто один з головних механізмів зростання;
3) спосіб безстатевого розмноження організмів та регенерації клітин. Для здійснення мітозу в клітині формується мітотичний апарат,
до складу якого входять центросоми, центральне веретено, кінетохорні ділянки хромосоми.
Мейоз — спосіб поділу диплоїдних клітин, у результаті якого набір хромосом зменшується вдвічі і стає гаплоїдним, тому мейоз називається ще редукованим поділом. При цьому з однієї клітини утворюються чотири дочірні.Особливістю мейозу є також обмін ділянками хромосом, а отже, і ДНК між хроматидами парних хромосом, перш ніж вони розійдуться у дочірні клітини. Мейоз складається з двох послідовних поділів ядра і короткої інтерфази між ними. Перший поділ — найскладніший і важливий етап. Він підрозділяється на фази: профаза I, метафаза I, анафаза I, телофаза I.
Амітоз — поділ клітинного ядра, який відбувається без утворення веретена поділу, без спіралізації хромосом і без їх рівномірного розподілу. Трапляється рідко. При амітозі ядро клітини без попередніх структурних змін ділиться на дві або більше частин.
Особливості способу поділу:
- кратне збільшення числа ДНК;
- чи не змінюється число хромосом після фази поділу;
- кількість хромонем досягає більше 1000.
Апоптоз
Некроз
Перевірка знань
Відповіді
Published: Sep 23, 2022
Latest Revision: Sep 23, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1372407
Copyright © 2022