ВИКОРИСТАННЯ НЕТРАДИЦІЙНОЇ СИРОВИНИ В КУЛІНАРІЇ: МІКРОЗЕЛЕНЬ
Мікрозелень, мікрогрін (англ. microgreen) — це городина, зібрана після пророщування насіння до стану паростків.
Мікрогрін почав з’являтися в меню шеф-кухарів ще в 1980-х роках у Сан-Франциско, штат Каліфорнія.
Мікрозелень має три основні частини: центральне стебло, лист або листя сім’ядолі, і, як правило, перша пара дуже молодих справжніх листків. Вони відрізняються за розмірами в залежності від конкретного вирощуваного сорту, причому типовий розмір становить від 25 до 40 мм у загальній довжині.
Більші розміри називаються мінізеленню. Мікрогрін, як правило, вирощують упродовж 2–4 тижнів від сходів до врожаю. Паростки – це пророщене насіння і, як правило, споживається як ціла рослина (корінь, насіння, і стебло) залежно від виду.
Для вирощування краще використовувати фуражні кормові сорти.
Мікрозелень можна вирощувати без субстрату (на пластику), на агроволокні, лляній тканині, тканині двох видів, на кокосовому субстраті, агроваті, нетканному бавовняному полотні, міжвенцевому лляному ущільнювачі, суміші джута і льону, джутовій тканині, тирсі. Найкращий гідропонік – кокосовий субстрат: він довго тримає воду, містить мікро- і макроелементи, його «люблять» коріння рослини.
Для кращого росту додають органічні стимулятори (гумінові кислоти, епін та ін.); для профілактики грибкових захворювань і захисту від плісняви додають кетаспорин, триходермін тощо.
Полив маленької рослини здійснюється раз на чотири дні, дорослої – раз на три дні. Він може бути ручним і автоматизованим та залежати від товщини субстрату: чим він товстіший, тим менше потребує поливу.
Серед 25 випробуваних мікрогрінів червона капуста, кінза, червоний амарант і зелений дайкон мали найвищі концентрації вітаміну С, каротиноїдів, вітаміну К і вітаміну Е відповідно. Мікрогрін містив приблизно у п’ять разів більше вітамінів і каротиноїдів, аніж зрілі екземпляри рослин, що свідчить про доцільність вживання його свіжим.
ХАРАКТЕРИСТИКА МІКРОЗЕЛЕНІ
У складі мікрогріну соняшнику особливо багато заліза, цинку, йоду, фосфору.
Мікрозелень соняшнику має винятково ніжний смак з ледве помітною гостринкою. У його складі особливо багато заліза, цинку, йоду і фосфору.
Пагони соняшнику містять високоякісні білки і жири, лецитин, кобальт, біотин, каротин. Цей мікрогрін нормалізує кислотність шлунка, сприяє зміцненню нервової системи і збереженню доброго зору, а також попереджає старіння шкіри.
Вони також багаті клітковиною і містять широкий спектр інших вітамінів і мінералів, включаючи вітаміни A, B, C, D і E. Окрім того магній, калій, фосфор, цинк, мідь, хром і марганець.
Паростки соняшнику можна використовувати до будь-якого салату. Вони є здоровим доповненням до бутербродів, супів та закусок.
Смак: мікрозелень соняшнику має винятково ніжний смак з ледве помітною гостринкою. Горіховий, свіжий.
- Гречка
Мікрогрін гречки зеленої – паростки з яскравими зеленими листками і білими або світло-рожевими стеблами. Гострий, салатний, злегка кислуватий смак. Їх додають до овочевих коктейлів та салатів. Мікрогрін зеленої гречки потрібно вживати для підвищення імунітету, підтримки роботи шлунково-кишкового тракту, нормалізації роботи серцево-судинної системи, при захворюваннях крові, атеросклерозі, цукровому діабеті. Мікрозелень гречки нормалізує жировий і білковий обмін речовин. Для вирощування мікрозелені потрібно взяти: насіння; тару для вирощування (одноразові або багаторазові контейнери з кришкою, міні-парники, пророщувач); субстрат (килимок з льону, джутовий килимок, кокосовий субстрат, решітки або ситечка, крапельний мат, медична вата і марля і т.д.); ручний розпилювач для поливу. Замочити насіння перед посівом у воді кімнатної температури на 2-4 години. Покласти на дно тари обраний субстрат і зверху рівномірно розподілити насіння по всій площі, уникаючи утворення грудок. Потім насіння і субстрат добре зволожити з розпилювача. Після поливу накрити тару кришкою і поставити в тепле темне місце. Пророщувати насіння необхідно 12-24 години. Під час проростання насіння потрібно періодично провітрювати і зволожувати по мірі підсихання. При надмірному поливі і недостатньому провітрюванні насіння може запліснявіти. Як тільки насіння проросте, прибрати кришку і перенести тару у світле місце. Варто уникати прямих сонячних променів, оскільки вони можуть занадто пересушити насіння. Подальший догляд полягає в обприскуванні зелені два рази на день по мірі підсихання. Залежно від вирощуваної культури мікрозелень буде готова до зрізу через 9-14 днів. Зрізані паростки потрібно охайно скласти у пластиковий контейнер і розмістити в холодильнику. Зберігати контейнер із мікрогріном у холодильнику можна до 5 днів. Рекомендації: пінцети можна застосовувати, щоб дістати зіпсоване насіння. Перекис водню можна використовувати для обприскування насіння, щоб воно не пліснявіло.
Смак: мікрозелень гречки має гострий, салатний, злегка кислуватий смак.
- Дайкон
Мініатюрна рослина з невеликими довгастими зеленими листками. Зовнішній вигляд нагадує розетку молодого редису. Листя дуже ніжне та соковите. Рослина належить до категорії суперранніх. Молоді, гострі на смак листочки дайкону багаті вітамінами A, B1, B2, C, РР і мінеральними речовинами, має ферменти, що покращують метаболізм, відзначається тонким свіжим ароматом і трохи гострим смаком; має у своєму складі природний полісахарид, який природним чином знижує вміст цукру в крові. Уживання мікрозелені дайкону підсилює захисні сили організму і стимулює виділення шлункового соку, покращуючи травлення.
Використовується у свіжому вигляді, як чудова добавка до овочевих салатів і м’ясних страв.
Японська редька дайкон – справжнє диво для тих, хто дотримується ЗСЖ. Вона смачна, насичена вітамінами, мінералами, її трохи гострий пряний смак не можна переплутати ні з чим. Мікрозелень дайкону можна використовувати в салатах, запіканках і омлетах кожного дня.
Мікрозелень дайкону – корисний незамінний компонент для прикрашання кожної страви. Молоді листочки редьки в 1-2 фазі – це ще й справжнє задоволення для гурманів. Вирощуючи кілька видів мікрозелені, можна тільки з цього набору створювати салати-шедеври.
Мікрогрін японської редьки має округлі листочки яскраво-зеленого кольору. Він насичений вітамінами і тому корисний для організму.
Смак: мікрозелень дайкону має трав’яний, свіжий, солодкий смак.
- Кінза
Мікрогрін містить у три рази більше бета-каротину, ніж доросла рослина.
Вживання цієї рослини покращує травлення, усуває запалення шкіри, знижує рівень холестерину. Через велику кількість вітаміну С в листках кінзу рекомендується трохи пожувати, щоб зміцнити ясна і вбити шкідливі бактерії в ротовій порожнині. Мікрозелень кінзи буде слугувати чудовим доповненням до м’ясних страв.
Смак: мікрозелень кінзи має приємний пікантний смак.
- Буряк
Вживання в їжу паростків буряку сприяє зміцненню імунітету, покращує роботу травлення, підвищує тонус організму.
Паростки буряку містять у десятки разів більше корисних речовин, ніж дорослі рослини або пророщене насіння. З одного насіння з’являються відразу 2-3 паростки. Мікрогрін містить велику кількість вітамінів (A, B, C, E, K, PP), багато заліза, кальцію, калію, магнію, йоду, фолієвої кислоти.
Речовини, що містяться в мікрозелені, сприяють зміцненню нервової системи, поліпшенню зору, гарній роботі серця і судин.
Смак мікрогріну буряку – ніжний, лагідний. Паростки мають інтенсивний фіолетовий колір, що говорить про зміст значної кількості антоціанів. Ці речовини належать до групи флавоноїдів і мають антиоксидантні властивості – перешкоджають процесам старіння, знижують ризик виникнення ракових пухлин.
Мікрогрін буряку добре додавати до салатів і других страв. Він надає яскравості будь-якому гарніру.
Смак: має м’яко-шпинатний смак.
- Гірчиця
У паростках гірчиці переважають аскорбінова кислота, рутин (вітамін С і Р) – прекрасні речовини, що попереджають старіння стінок кровоносних судин.
Смак: сміливий гірчичний смак зі спеціями.
- Броколі
Молоді пророщені паростки капусти броколі за останні роки сполохали медичну спільноту своєю неймовірною користю. Ці паростки містять сульфорафан – речовину, яка здатна уповільнити розвиток раку і запобігти артритові. Досліджено, що зрілі суцвіття броколі містять сульфорафан в набагато меншій концентрації.
Додавши броколі до раціону, можна поліпшити стан шкіри і зміцнити здоров’я кісткової тканини. Мікрогрін багатий високим умістом антиоксидантів та вітамінів А і С. Сенсацію ж справило дослідження вчених, яке довело: мікрогрін броколі може запобігти і сповільнити процеси ракових пухлин, а також запобігти появі артрозів колінного і тазо-стегнового суглобів завдяки високому вмісту сульфорафана.
Щоб пагони зберегли всю свою користь, їх краще вживати сирими або з мінімальною тепловою обробкою. Додавайте паростки до салатів, до закусок і бутербродів або в якості гарніру до гарячого.
Смак: насичений аромат броколі.
- Капуста фіолетова
Мікрозелень корисніша за дорослу рослину. Містить велику кількість вітамінів С, Е, І, К.
Мікрозелень фіолетової капусти тонізує організм, виводить з нього зайвий холестерин. Вона зміцнює імунітет і стає на захист здоров’я шлунка, серця і судин. Фіолетова капуста знижує рівень тригліцеридів у печінці, а від цього зменшується ризик розвитку атеросклерозу.
Паростки цієї капусти знищують хвороботворні бактерії за допомогою речовин фітонцидів, які містяться в ній у великій кількості. Мікрозелень також сприяє загоєнню слизової оболонки шлунка при пошкодженнях, ерозії, виразках. Фіолетова капуста не дає розвиватися раку.
У мікрозелені капусти свіжий чистий смак з більш яскравим присмаком. Вона зберігає капустяний аромат і в цілому гарна на вигляд. Бордово-фіолетові паростки капусти – вдала прикраса для будь-якої страви, навіть високої кухні, тому її поєднують з бутербродами, холодними закусками, а також додають до гарячих страв, до пасти, омлетів і салатів.
Пам’ятайте: мікрозелень фіолетової капусти не варто піддавати термообробці, інакше вона втратить свої корисні властивості.
Її можна їсти просто так або додавати до салатів, бутербродів, холодних закусок, зелених коктейлів, смузі. Щоб максимально зберегти її корисні якості, слід використовувати мікрозелень у сирому вигляді.
Смак: має свіжий чистий смак з більш яскравим присмаком.
- Горох
Мікрозелень молочно-солодка, з тонким ароматом. Це один з найулюбленіших видів мікрогріну. Він має винятково ніжний вигляд. Через кілька пагонів на стеблі виростають вусики, які сприяють ніжному сплеску свіжого аромату гороху. Ці горохові вусики доступні цілий рік і дозволяють насолоджуватися весняними ароматами будь-коли.
Ті, хто вживає паростки гороху регулярно, відзначають загальне поліпшення самопочуття і приплив сил. Покращується також стан шкіри, волосся і нігтів. Зникають проблеми з пам’яттю, підвищується працездатність. Речовини, що містяться в мікрозелені гороху, позитивно впливають на репродуктивну систему чоловіків і жінок, підсилюють статевий потяг.
Споживання зелені з таким потужним складом макро- і мікроелементів – гарна профілактика проти раку. Завдяки великій кількості клітковини і низькій калорійності вусики гороху стануть здоровим доповненням раціону при схудненні.
Мікрозелень гороху можна їсти сирою або після незначного приготування на пару. Чудово слугує окремим гарніром або як доповнення до салатів. Свіжі вусики гороху додають до салатів, закусок, овочевих гарнірів і навіть до пасти, ними прикрашають м’ясні пироги і піцу. Приготуйте їх на пару або навіть підсмажте, щоб додати хрусткої текстури до блюда.
Смак: хрусткий, солодкий, свіжий. Має яскраво виражений приємний смак стручкового гороху.
Льон
Біологічно активні речовини, що містяться в мікрозелені льону, мають антиоксидантну дію.
Згідно з дослідженнями, вони здатні сповільнювати розвиток певних видів пухлин.
Можна вживати у вигляді зерен або пророщених паростків. Другий варіант кращий, оскільки в рослині на етапі дозрівання перших листочків концентрується максимальна кількість корисних речовин.
У паростках льону містяться:
- поліненасичені жирні кислоти Омега 6 і Омега 3;
- вітаміни А, С, В, Е, F;
- фолієва кислота;
- велика кількість мінеральних речовин;
- фітоестрогени;
- ензими;
- харчові волокна.
Насіння льону містить велику кількість вітаміну F, який бере активну участь у процесі обміну речовин, при цьому самостійно в організмі не виробляється. Паростки льону цінуються за велику кількість рослинного білка, заліза, магнію, цинку і кальцію.
Біологічно активні речовини, що містяться в паростках льону, мають антиоксидантну дію. Згідно з дослідженнями, вони здатні сповільнювати розвиток певних видів пухлин.
Поліненасичені кислоти допомагають боротися з високим рівнем холестерину, є відмінною профілактикою атеросклерозу.
Мікрозелень використовують у салатах, бутербродах, різних напоях і коктейлях. Паростки льону не варто змішувати з гарячими стравами, оскільки вони швидко втрачають зовнішній вигляд і перетворюються на кашку.
Смак: мікрогрін льону на смак схожий на горіхи.
- Кукурудза
Має яскраве жовте забарвлення. За формою нагадує довге перо або травинку і може стати видатним елементом будь-якої страви.
Відмінний гарнір і прикраса до багатьох страв. Солодкий смак і незвичайний колір дозволяють використовувати її як гарнір у солодких і солоних стравах. Паростки можуть бути використані поверх м’ясних страв або копченої риби, змішані з салатами, додані до омлету, холодних закусок, бутербродів або загорнуті в буріто. Добре поєднується з помідорами, листям салату, темною листовою зеленню, м’ясом, соєвим соусом і васабі.
Форма довгого пера або травинки виділяє мікрозелень кукурудзи в будь-якому гастрономічному творінні. Поставляється в яскраво-жовтому вигляді. Для цього насіння вирощуються в повній темряві. Під дією світла паростки насичуються хлорофілом і швидко стають зеленими, але при цьому замість солодкого присмаку наповнюються гірчинкою. За індивідуальним замовленням можливе вирощування паростків зеленого кольору.
Смак: мікрозелень кукурудзи має солодкий смак. Солодкість, у першу чергу, приходить зі стебла, листя на смак злегка гірке і трав’янисте. Зелень має сильний аромат і тривалий післясмак.
- Люцерна
Новим трендом та безперечним хітом серед різновидів мікрогріну є мікрогрін люцерни. Раніше декоративна трава люцерна була відома як найкращий корм для тварин, але до раціону людини її не додавали через низький енергетичний індекс. Проте, саме виростивши мікрогрін люцерни, можливо зберегти всі її корисні властивості та мікроелементи.
Багато вчених-біохіміків сходяться на думці, що така рослина, як люцерна, є міцним фундаментом для здоров’я. Мікрогрін люцерни вважається невичерпним джерелом вітамінів А, В, К, Р, Е і багатьох мінеральних компонентів. Мікроелементи, що входять до складу люцерни, представлені у формі, що легко засвоюється, тому організм людини здатний сприймати їх досить швидко та без особливих зусиль.
Тонкі паростки мають ніжно-зелений колір. Зазвичай у дорослому вигляді люцерна використовується як кормова культура в сільському господарстві. Але в силу своїх лікувальних властивостей, у силу багатства мінералів і вітамінів, мікрозелень люцерни по праву посіла одне з перших місць серед мікрогрінів, які вирощують сьогодні.
Знижує рівень холестерину в крові, чим знижує ризик захворювання цукровим діабетом, покращує зір, сприяє схудненню, виводить токсини і шлаки з організму, зміцнює нервову систему.
Паростки мікрогріну люцерни відмінно підходять для приготування літніх овочевих салатів і освіжаючих смузі. Також мікрозелень люцерни активно застосовується в якості прикраси, оскільки візуально виглядає дуже привабливо та естетично.
Смак: злегка горіховий, свіжий.
- Пшениця
Мікрозелень пшениці – це яскраво-зелені витягнуті паростки молодої пшениці. Ніжні паростки містять усі вітаміни групи В, залізо, кальцій і фосфор. Мікрозелень пшениці сприяє покращенню серцево-судинної системи, має протизапальні властивості і сприятливо впливає на травлення. Також вона запобігає аутизму, покращує стан шкіри, волосся і нігтів. Молоді паростки використовують для профілактики захворювань діабетом. Один ковток свіжого соку з паростків пшениці миттєво підвищує імунітет, нормалізує обмін речовин і виводить токсини. Із паростків пшениці роблять фреші для зміцнення імунітету. З його допомогою добре очищається печінка, підвищується тонус усього організму. Позитивно впливає цей напій також на стан шкіри і волосся.
Смак: трав’яний, свіжий, солодкий смак.
- Маш
Паростки машу, або, як їх іще прийнято називати, боби мунг, вживають до їжі в країнах Азії вже більше 3000 років. Регулярне вживання машу знижує вміст холестерину, цукру і канцерогенних речовин у крові, знижує ризик появи атеросклерозу, нормалізує кров`яний тиск, зміцнює і підвищує еластичність стінок вен і артерій, попереджає утворення ракових клітин.
Паростки машу покращують пам`ять, зміцнюють імунітет, допомагають відновити зір. Підтримують у нормі кісткові тканини, роботу нирок і регулюють гормональний фон у жінок. Вживання проростків машу сприяє профілактиці вірусних простудних захворювань. У паростках машу міститься велика кількість білка. Вони дуже поживні і добре засвоюються організмом, їх рекомендують дітям та людям похилого віку. У маші також багато вітаміну С, навіть більше, ніж в овочах. Маш нормалізує обмін речовин. Містить багато розчинної клітковини, яка очищує організм. Маш рекомендується тим, хто страждає на астму, артрит, на алергію і ожиріння. Маш має антіоксидантну дію. При регулярному вживанні машу шкіра стає молодою, здоровою і підтягнутою.
Це відмінна добавка до салатів, але може бути самостійним блюдом чи легким дієтичним гарніром. Користується популярністю пророщений маш для приготування овочевого плову, додається до тушкованих овочів. Корисні поєднання: помідор, редька, кінза, часник, коріандр, листова зелень, стебло селери, лайм, морква, огірок, капуста, хрін. Для заправки салатів добре підходить сік лимона, оливкова і кунжутна олія.
Смак: має смак пророслого машу, нагадує зелений горошок.
- Амарант
Багато прихильників здорового харчування, вегетаріанці використовують мікрогрін амаранту для детоксикації організму, для омолодження, підвищення життєвого тонусу, поліпшення стану волосся і шкіри. За відгуками, ця мікрозелень лідирує серед мікрогрінів, оскільки дає максимальну користь. Крім того, вона відзначається своєрідним і багатим смаком, який підкреслює інші компоненти страви.
Підвищений вміст рутину, вітамінів різних груп, антиоксидатів дозволяє забезпечити ефективне відновлення та омолодження клітин.
Особливі відновлювальні властивості впливають на волосся й нігті, завдяки чому ті зміцнюються, стають здоровішими та активніше ростуть.
Підвищений уміст клітковини також позитивно впливає на кров людини: нормалізується артеріальний тиск, знижується рівень вмісту поганого холестерину.
Посилюються й активізуються захисні властивості організму, підвищюється загальний тонус – імунна система активується, краще протистоїть бактеріям і мікробам, захворюванням різного типу.
Позитивний вплив виявляється і на травну систему.
Мікрогрін амаранту здатний надати навіть звичайній, простій страві неповторного смаку, ніжності та свіжості, а також трохи злегка відчутної, але такої приємної пікантності. Амарант ідеально поєднується практично з усіма стравами.
Паростки амаранту відмінно підійдуть для салатів будь-якого типу, оскільки відмінно поєднуються з усіма овочами та фруктами. А ще – додадуть салату приємного горіхового післясмак.
Відомо понад 50 рецептів найпростішого застосування мікрозелені амаранту. Можна прикрасити нею суші, будь-який бутерброд, салат або суп. Добре також змішати мікрогріни з лимонно-апельсиновим соусом і додати їх до стейку. Багатьом подобається гамбургер на грилі з соусом барбекю, сиром фета, чорним перцем і мікрозеленню. Мікрогрін амаранту можна запікати з хлібом і кексами, додавати в лосось із лимоном, шавлією, горіхами і зеленню. Але, експериментуючи в приготуванні різних страв з мікрогріном амаранту, кухарі радять не змішувати його з зеленню більшого розміру. При цьому самі мікрогріни можна змішувати, підбирати і розрізати на різну довжину, якщо це потрібно, щоб показати власне кулінарне бачення. Використання мікрогріну амаранту допоможе підняти улюблені страви на більш високий рівень.
Смак: має ніжний буряковий смак.
Настурція
Молоді паростки покращують кровотворення, допомагають при порушенні обмінних процесів, при ожирінні та цукровому діабеті.
Мікрогрін настурції надає людині витривалості й сили. Зміцнюючи кровоносні судини, вона покращує кровотворення; також рекомендується при ожирінні і цукровому діабеті, якщо в організмі порушені обмінні процеси. При регулярному вживанні паростків настурції знижується «поганий» холестерин, покращується робота шлунково-кишкового тракту.
Використовується при приготовленні пюре, салатів, маринадів для м’яса та риби.
Смак: мікрозелень має приємний пікантний смак, схожий на кінзу.
- Редис зелений
Мікрогрін має яскраве зелене листя і блідо-жовті стебла, приємно пекучі на смак. Стебла зазвичай виростають у діапазоні від 4 до 8 см і перетворюються з прозорих зелених на темно-зелені стебла ближче до листя.
Хоча мікрозелень редису дуже низькокалорійна, вона багата ферментами, антиоксидантами, білками, комплексом мінералів і вітамінів. Антиоксиданти, що містяться у мікрозелені редису, ефективні в боротьбі проти раку.
Покращує травлення, містить багато вітаміну С, сірки, саме тому має загальнозміцнювальний вплив на організм, покращує стан шкіри і волосся. За смаком мікрозелень редису схожа на свіжезірваний редис, соковита і приємно пекуча. Листя має структуру, подібну до шпинату, але більш стійку. Досить гострий смак відмінно поєднується з багатьма стравами, до складу яких входять яйця. Редис стане гармонійним смаковим акцентом у стравах з багатим і природним смаком.
Смак: має приємний пекучий смак свіжозірваного редису.
- Рукола
Рукола – це такий універсальний овоч, що його назвали кулінарним хамелеоном, зі складними ароматами, що містяться в кожному зеленому листі. Починаючись солодким і горіховим смаком, рукола також має дивовижну перцево-пряну цедру. Текстура ніжна, але хрустка. За вмістом антиоксидантів рукола поступаються тільки мікрогріну броколі. Часте вживання руколи сприяє виведенню холестерину і підвищенню рівня гемоглобіну.
Мікрозелень руколи містить:
- ефірні масла;
- вітаміни а, с, к, рр, в1, в2, в6, в12;
- кальцій;
- йод.
Причому вміст корисних речовин у мікрозелені руколи в десятки разів вищий, ніж у дорослій рослині, що має запатентоване наукове обґрунтування.
Використання руколи в кулінарії дуже різноманітне — м’ясо, риба, салати, закуски; з нею навіть готують соус песто, замінюючи незамінний базилік. Особливо смачним є поєднання руколи з грушею, бринзою та креветками.
Смак: Соковита і пряна мікрозелень руколи має ніжний горіхово-гірчичний смак.
- Цибуля жовта
Мікрогрін цибулі – це мініатюрні паростки звичної всім цибулі. Не варто плутати з грубими великими цибулинами, адже паростки – це лише двотижнева зелень.
Регулярне вживання цибулі покращує травлення, позитивно впливає на засвоювання їжі і значно покращує апетит. Мікрозелень цибулі містить велику кількість вітамінів і корисних елементів, що позначається на самопочутті та загальному стан людини. Саме тому відомі дієтологи і фахівці у сфері правильного харчування вважають цей мікрогрін суперфудом.
Тонкі цибулинні пір’я мають характерний різкий запах і смак. Мікрогрін цибулі містить вітаміни С, E, вітаміни групи B, має високий вміст бета-каротину, що сприяє зміцненню клітинних мембран, нормалізації обмінних процесів у клітинах, підвищенню імунітету, прискоренню зростання і регенерації тканин. Пригнічує діяльність бактерій у ротовій порожнині і травній системі, знижує рівень холестерину, зменшує ризик розвитку атеросклерозу.
Улюбленою спецією українських кухарів є зелена цибуля, яка додається практично в усі страви національної кухні. Зелень набула широкого поширення у приготуванні супів, салатів, випічки, а також стала практично незамінною прикрасою святкового столу.
Смак: має пікантну гостроту та приємний смак цибулі.
- Чіа
Мікрозелень чіа, також відома під ім’ям “іспанська шавлія”. Чіа на сьогоднішній день є справжнім хітом здорового харчування в світі, який відродився з давніх часів. Понад 4 тис. років тому народи центральної і південної Америки так цінували насіння чіа, що приписували їм магічні цілющі властивості, а на мові племені майя саме слово “чіа” означає “сила”. І в наші дні насіння цієї рослини знову стають унікальним лікарем, який з гордістю можна зарахувати до категорії “суперфуд”.
Насіння чіа містять велику кількість антиоксидантів та високий рівень ненасичених жирних кислот. Багаті кальцієм, селеном, фосфором; містять залізо, магній, калій, натрій, цинк, вітаміни В1, В2, В3. Нормалізують роботу серцево-судинної системи, підвищують імунітет.
При пророщуванні насіння чіа збільшується вміст мінеральних речовин, вітамінів і антиоксидантів, білки розщеплюються на амінокислоти, і засвоєння продукту організмом підвищується в рази.
Мікрозелень чіа можна додавати до салатів та зелених коктейлів. Особливістю стане можливість використання у солодких стравах.
Смак: має дуже м’який смак із легкими горіховими нотками.
- Базилік
Мікрозелень базиліка сприяє загальному зміцненню організму. Поліфеноли, що входять до його складу, оздоровлюють кишківник, зменшують метеоризм, знижують рівень холестерину, сприяють засвоєнню поживних речовин, мають легкий сечогінний ефект. Базилік може використовуватися для профілактики утворення каменів у нирках.
Як і багато інших видів мікрогріну, базилік бореться із зайвою вагою. Ензими, що входять до його складу, розщеплюють жири і сприяють схудненню.
Мікрогрін базиліка також позитивно впливає на нервову систему людини, полегшує наслідки стресу, стимулює мозкову активність, підвищуючи розумові здібності людини. Сприяє концентрації уваги.
Відмінно поєднується з овочевими, м’ясними, рибними стравами.
Смак: має приємний аромат і злегка пекучий смак.
- Бораго
Бораго – огіркова трава, є однорічною трав’янистою рослиною. Приваблива зовнішнім виглядом, має корисні властивості. Смак і аромат трави нагадує свіжий огірок, тому її використовують для приготування деяких страв, задіють у косметології.
Містить багато корисного для здоров’я, її часто застосовують при виробництві біологічно активних добавок. Листя і пелюстки квітів застосовуються в кондитерській промисловості. А в косметології використовують олію бораго, яка допомагає швидкому загоєнню ран і знімає запалення. Рослина прекрасно підходить для дієтичного харчування, оскільки є низькалорійною.
Смак: нагадує смак свіжого огірка.
- Мікрозелень крес-салату
У кулінарії крес-салат використовується як зелений компонент багатьох страв. Наприклад, дуже часто німці додають цей овоч до салатів, у які він вносить свій характерний присмак, роблячи страву смачнішою і кориснішою. Смак крес-салату трохи гіркий і гострий, багато людей легко плутають крес-салат з хріном. У народі рослина навіть відома під назвою «хрінниця» і «перцевик», що цілком відображає її гострий смак. Кресс-салат добре відомий європейській кухні. Мікрогрін кладуть на бутерброди, додають у салати. Листя рослини містять велику кількість гірчичної олії, але все ж смак крес-салату не такий гострий. Напевно, найцікавіше приготування і подача крес-салату зустрічається в Китаї: тут його подають з цукром, що для європейців не звично на смак.
Прекрасно поєднується з м’ясом і рибою. Смак крес-салату нагадує одночасно хрін, гірчицю і редьку. Гурмани запевняють, що пряна рослина додасть будь-якій страві пікантності.
Смак: пікантний, пряний, гіркуватий і злегка гострий: комусь він нагадує хрін – і його називають подхрінником, а комусь – гірчицю, а ботаніки вважають, що смак цієї рослини змішаний
- Морква
Увівши до раціону мікрогрін моркви, можна знизити рівень холестерину в крові. Дітям теж рекомендують вживати більше мікрозелені моркви, оскільки вона захищає молодий організм від вірусів і запалень. Завдяки вітаміну А дітлахи швидше і краще ростуть. У них поліпшується стан зубів і кісток. 50 г мікрозелені моркви покриває майже 200% потреби у бета-каротині, який є провітаміном вітаміну А.
Мікрозелень моркви універсальна за смаком, тому її можна використовувати для різних страв: супів, пирогів та тортів. Додавати мікрогрін у смузі — це також чудовий спосіб використання її в раціоні.
Смак: має м’який морквяний смак.
- Сочевиця
Мікрозелень сочевиці – прекрасне джерело легкозасвоюваного рослинного білка. Посідає перше місце серед бобових культур за вмістом заліза. Вживати рекомендують для зміцнення імунітету, зниження цукру і холестерину, омолодження шкіри і попередження цілого ряду захворювань.
Пророщену сочевицю можна додавати в різні салати, сирі паштети і супи.
Смак: зелень ніжна, на смак нагадує лопатки цукрового горошку.
- Фенхель
Кожен може використовувати мікрозелень фенхеля для зміцнення й оздоровлення організму. Ніжний характер цієї рослини проявляється і в тому, що вона практично не має протипоказань щодо застосування в лікувальних цілях.
Фенхель увіходить до складу багатьох трав’яних зборів, у тому числі дитячих. Незважаючи на високий вміст ефірних масел, фенхель є гіпоалергенним.
Вагітним жінкам не слід вживати багато фенхеля, бо він може підвищувати тонус матки. Мікрозелень фехеля використовують як приправу до м’ясних і рибних страв, а також для приготування соусів і омлетів. Мікрозелень фехеля використовують як приправу до м’ясних і рибних страв, а також для приготування соусів та омлетів.
Смак: має пряно-солодкий смак.
СТРАВИ З МІКРОЗЕЛЕННЮ
- Вівсяна каша з мікрозеленню соняшнику
- Вівсяні пластівці залити окропом на 10-15 хвилин, охолодити, додати порізаний кружальцями банан, мікрозелень соняшнику та мед. Перемішати. Додати до чаю скибку лимону та імбир.
- Картопляний суп-пюре з мікрозеленню порею
- На оливковій олії пасерувати дрібно нарізану цибулю у каструлі з товстим дном, додати подрібнений часник і імбир, готувати їх близько хвилини.Підготовлену картоплю нарізати середніми кубиками, додати до обсмажених овочів. Залити все овочевим бульйоном, додати перць і сіль. Варити картоплю на середньому вогні 10-15 хвилин після закипання. Протерти суп до однорідного стану за допомогою занурювального блендера. Додати тертий сир і добре перемішати суп. Подавати суп прикрасивши порції мікрозеленню цибулі порею.
- Тост з мікрогріном
- На тост із житнього хліба покласти шматочок сулугуні, часточку помідора і прикрасити мікрогріном редису, руколи або кінзи.
- Тости з авакадо і мікрозеленнюХліб нарізати скибочками та підсмажити в тостері або в духовці при температурі 220ºС.Очистити авокадо від шкірки та кісточки, нарізати тонкими пластинками. Викласти авокадо на тости, полити соком лимона. Потім викласти шматочки томатів, мікрозелень, насіння кунжуту, посолити і поперчити бутерброди.
- Смузі з мікрогріну
- Банан або полуницю, стеблини селери, огірок або кабачок, лимонний сік, мікрогрін люцерни, соняшнику і гороху подрібнити блендером. Можна додати м’яту. Не додавати молоко – можна розбавити водою або фрешем. Використовувати завжди тільки один солодкий фрукт.
- Ягідний смузі з мікрогріном
- Помити та очистити всі інгредієнти, залишити трохи мікрозелені для прикраси.Закласти їх у чашу блендера, залити водою або молоком і подрібнити до стану пюре. Розлити смузі по склянках, прикрасити свіжими паростками.
- Детокс-смузі з мікрозеленню гороху
- Продукти подрібнити блендером до однорідного стану.
- Смузі з мікрогріном соняшнику
- Подрібнити або порізати на шматочки й покласти у блендер: мікрогрін соняшнику, очищений банан, очищене яблуко (можна не обчищати). Відрізати скибку лимона упоперек у формі круга товщиною 5-7 см, очистити від шкірки та покласти у блендер. Залити всі іегредієнти, що у блендері, водою, додати пів або одну чайну ложечку меду (за смаком). Перебити всі інгредієнти до однорідної маси.
- Яйце-пашот з сумішшю мікрозелені салатів
- Зварити яйце без шкаралупи. Змастити скибку хліба сиром, викласти огірок (слабосолону сьомгу, шинку, помідор, шпинат, гриби й т.д.). Яйце викласти на бутерброд, посолити і поперчити. Прикрасити молодими паростками мікрозелені «Салатний мікс».
- Зелений салат із селери з мікрогріном
- Селеру нарізати кружальцями, цибулю, яблуко і моркву – соломкою. Сік апельсина, лимона й оливкову олію змішати, додати спеції, знову все збити. Викласти салат на тарілки, заправити, посипати мікрогріном і гарбузовим насінням.
- Салат із мікрозеленню, сиром і томатами
- Вимити овочі й фрукти. Порвати листя салату. Нарізати яблуко кубиками. Томати й перець нарізати часточками. Усі інгредієнти змішати й заправити. Викласти на тарілки салат, додати нарізаний кубиками сир. Зверху посипати мікрозеленню й насінням кунжуту.
- Овочевий салат з мікрозеленню соняшнику
- Моркву й огірки нарізати соломкою. Приготувати соус. З’єднати овочі з заправкою, кінзою і паростками соняшнику. Поперчити.Перед подаванням, прикрасити страву з мікрозеленню кунжутом.
- Салат з авакадо, полуницею і мікрозеленню
- Листя салату порвати на шматочки середнього розміру і розкласти шаром на дно салатниці.Почистити і нарізати авокадо середніми кубиками, покласти шаром у салатницю і збризнути лимонним соком. Нарізати огірок півкільцями або соломкою і викласти на блюді наступним шаром. Потім покласти полуницю, нарізану на дві або чотири частини (в залежності від розміру ягоди). Зверху салат посипати кедровими горішками, насінням чіа або кунжутом та мікрозеленню.
- Салат з мікрозеленню гороха і сиром фета
- Нарізати редис і огірок кружальцями, сир фета — кубиками. Викласти в салатник огірок, редиску, руколу, фету і мікрозелень гороху.Зробити заправку: вичавити сік апельсина, додати оливкову олію, сіль, бальзамічний оцет і гірчицю, посолити, поперчити і збити вінчиком. Салат заправити соусом та змішати всі складові.
- Салат з сумішшю мікрозелені
- Зварити яйця укруту. Нарізати кубиками яйця, огірок і помідор. Вимити мікрозелень, велику – нарізати. Викласти всі інгредієнти в салатницю, заправити оливковою олією або майонезом.
- Мікросалат з мікрозелені броколі
- Покласти у тарілку мікрозелень броколі, додати дві чайні ложки ікри тріски або мойви, олію, сіль і спеції, добре перемішати.
- Вітамінний салат з мікрозелені соняшнику
- Порізати мікрозелень соняшнику, перець солодкий капі тонкими скибками; капусту пекінську – кубиками; фіолетову цибулю – соломкою; додати горішки кеш’ю і заправити олією, додати сіль і спеції та добре перемішати.
- Салат з мікрозелені редису санго
- Порізати мікрозелень, помідори чері, огірок – дольками, дрібно – ріпчату цибулю, заправити оливковою олією, додати сіль і спеції та добре перемішати.
- Салат з мікрогріну редису
- Порізати мікрозелень редису, помідори чері малі – на 4 частини (на 6 частин – великі). Порізати яйця кубиками, ріпчату цибулю – дрібними кубиками, з’єднати та заправити оливковою олією, додати сіль, спеції та добре перемішати.
Published: Jun 5, 2022
Latest Revision: Jun 5, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1344401
Copyright © 2022