by Ernest Yakovlev
Copyright © 2022
Клонування це процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об’єктів у біології, котрі називають клонами
Термін клонування організмів описує ряд різних процесів, які можуть бути здійснені для отримання генетично ідентичних копій біологічної сутності.
Скопійований матеріал, який має такий самий генетичний склад, як оригінал, називають клоном. Дослідники клонували широкий спектр біологічних матеріалів, включаючи гени, клітини, тканини і навіть цілі організми, такі як вівці.
У природі деякі рослини та одноклітинних організмів, таких як бактерій, які дають генетично однакове потомство за допомогою процесу, званого безстатевим розмноженням.
При нестатевому розмноженні нова особина генерується з копії однієї клітини батьківського організму. Природні клони, також відомі як однояйцеві близнюки, зустрічаються у людей та інших ссавців. Ці близнюки утворюються, коли запліднене яйце розпадається, створюючи два або більше ембріонів, які несуть майже ідентичну ДНК. Однояйцеві близнюки мають майже однаковий генетичний склад схожий один на одного, але генетично вони відрізняються від обох батьків.
Існує три різні види штучного клонування:
- клонування генів,
- репродуктивне клонування
- терапевтичне клонування.
Клонування генів дає копії генів або сегментів ДНК.
Репродуктивне клонування дає копії цілих тварин.
Терапевтичне клонування виробляє зародкові стовбурові клітини для експериментів, спрямованих на створення тканин для заміщення пошкоджених або хворих тканин.
Клонування генів, також відоме як клонування ДНК, – це зовсім інший процес відмінний від репродуктивного та терапевтичного клонування.
Незважаючи на кілька широко розрекламованих заяв, клонування людини все ще видається фантазією. В даний час немає надійних наукових доказів того, що хтось клонував людські ембріони.
У 1998 році вчені з Південної Кореї стверджували, що успішно клонували ембріон людини, але сказали, що експеримент був перерваний на ранньому етапі, коли клоном була лише група з чотирьох клітин.
У 2002 році Clonaid, яка є релігійною групою, що вважає, що людей створили інопланетяни, провела прес-конференцію, щоб оголосити про народження першої клонованої людини, дівчинки на ім’я Єва.
Однак, незважаючи на неодноразові прохання дослідницького співтовариства та засобів масової інформації, Clonaid ніколи не надавав жодних доказів, що підтверджують існування цього клону або інших 12 людських клонів, які вони нібито створили.
У 2004 році група, очолювана Ву-Сук Хвангом із Сеульського національного університету в Південній Кореї, опублікувала в журналі Science статтю, в якій заявляла, що створила клонований людський ембріон у пробірці. Однак пізніше незалежний науковий комітет не знайшов доказів, що підтверджують цю заяву, і в січні 2006 року Science оголосив, що стаття була відкликана.
З технічної точки зору клонування людей та інших приматів складніше, ніж інших ссавців.
Одна з причин полягає в тому, що два білки, необхідні для поділу клітин, відомі як веретенові білки, розташовані дуже близько до хромосом в яйцеклітинах приматів.
Отже, видалення ядра яйцеклітини, щоб звільнити місце для ядра донора, також видаляє білки веретена, перешкоджаючи поділ клітин.
В інших ссавців, таких як коти, кролики та миші, два веретенові білки розповсюджені по всьому яйцю. Отже, видалення ядра яйцеклітини не призводить до втрати білків веретена.
Крім того, деякі барвники та ультрафіолет, що використовуються для видалення ядра яйцеклітини, можуть пошкодити клітину приматів і не дати їй рости.
Репродуктивне клонування є дуже неефективною технікою, і більшість клонованих ембріонів тварин не можуть вирости у здорових особин.
Наприклад, Доллі була єдиним клоном, який народився наживо з 277 клонованих ембріонів.
Ця дуже низька ефективність у поєднанні з проблемами безпеки є серйозною перешкодою для застосування репродуктивного клонування.
Дослідники спостерігали деякі несприятливі наслідки для здоров’я овець та інших ссавців, які були клоновані. Сюди входять збільшення кількості народжених та різноманітних дефектів життєво важливих органів, таких як печінка, мозок та серце.
Інші наслідки включають передчасне старіння та проблеми з імунною системою.
Інша потенційна проблема зосереджується на відносному віці хромосом клонованої клітини. Коли клітини проходять свої звичайні кола поділу, кінчики хромосом, звані теломерами, стискаються. З часом теломери стають настільки короткими, що клітина вже не може ділитися і, отже, клітина гине. Це частина природного процесу старіння, який, здається, відбувається у всіх типах клітин.
Як наслідок, клони, створені з клітини, взятої у дорослої людини, можуть мати хромосоми, які вже є коротшими за норму, що може приректи клітини клонів на коротший термін життя.
Справді, Доллі, яку клонували з клітини 6-річної вівці, мала хромосоми, які були коротшими, ніж у інших овець її віку. Доллі померла, коли їй було шість років, приблизно вдвічі менше середньої тривалості життя овець, яка становить 12 років.
Published: May 18, 2022
Latest Revision: May 18, 2022
Ourboox Unique Identifier: OB-1333725
Copyright © 2022