Метод навчання — це взаємопов’язана діяльність педагога й учнів, яка спрямована на засвоєння учнями системи знань, набуття умінь і навичок, їх виховання та загальний розвиток. Дослідники виокремлюють близько п’яти десятків різноманітних методів
Для прикладу візьмемо одини словесних методів. Наприклад -ЛЕКЦІЯ.
Лекція — монологічний спосіб викладу об’ємного теоретичного матеріалу. Використовується, як правило, в старших класах і займає весь або майже весь урок. Перевага лекції полягає у можливості забезпечити завершеність і цілісність сприймання школярами навчального матеріалу з певної теми в його логічних взаємозв’язках.
Ефективності лекції сприяє дотримання таких порад.
- 1. Завдання лекції. Лекція повинна бути присвячена одній темі. Потрібно повідомити учням основні завдання лекції.
- 2. Короткі неформальні лекції. Доцільніше використовувати міні-лекції (10-15 хвилин), які допускають обмін думками. Через десять хвилин після початку лекції увага учнів починає слабшати і в цей момент необхідні заздалегідь сплановані прийоми підтримання уваги. Це можуть бути вербальні сигнали, наприклад, голосові модуляції, паузи, жарти; або візуальні, такі, як використання слайдів, реальних предметів.
- 3. Підготовка конспекту лекції. Конспект доцільно готувати у вигляді розповіді, а потім скоротити його до плану. Лекція читається за планом, а не за поширеним конспектом. При складанні плану лекції корисно застосовувати кольорові позначки з сигналами для самого вчителя, наприклад: перехід від однієї ідеї до іншої позначається символом “—”; у тому місці, де планується показ слайда чи інших візуальних засобів, ставиться позначка “АВ” (аудіовізуальні засоби); місце, де потрібно зупинитися і поставити запитання, позначається міткою “З” чи “?”; місця для періодичного підведення підсумків позначаються значком “П”.
- 4. Репетиція лекції. Проведіть репетицію лекції. Якщо вона зайняла у вас 20 хвилин, відведіть для неї 30 хвилин на уроці. “Реальна” лекція займає більше часу, ніж репетиція. Плануйте лекцію так, щоб у ній були вступ, основна частина і висновки.
Cпрямовані на безпосереднє пізнання учнями виучуваних фрагментів дійсності на основі власного досвіду діяльності. До них належать: вправи, практичні, лабораторні, графічні, дослідні роботи. Наведу прикладі лабороторної роботри.
Лабораторні роботи – вивчення у шкільних умовах явищ природи за допомогою спеціального обладнання.
Цінність лабораторних робіт у тому, що вони сприяють зв’язку теорії з практикою, озброюють учнів одним із методів дослідження в природних умовах, формують навички використання приладів, вчать обробляти результати вимірювань і робити правильні наукові висновки і пропозиції.
Published: Nov 15, 2021
Latest Revision: Nov 15, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1227765
Copyright © 2021