Антиутопия или дистопия -общество или общност, описани в условията на несъществуващ дехуманизиран, нежелан свят. Понятието се разглежда като критически поглед върху съответен утопичен план, представен в бъдещето и доведен до кошмарни крайности. Често може да се определя и като антоним на Утопия на Томас Мор. Антиутопичните сюжети представят тоталитарни режими, свръхтехнологични общества, екологични катастрофи и др. Антиутопични сюжети се наблюдават в литературни творби, филми, игри, граничещи между фантастичното и реалното.
Антиутопични филми
Алита боен ангел
Планетата на маймуните
Аз съм легенда
Според обществения модел, който авторът е избира да разгърне, критикува или утвърди, условно наблюдаваме следните видове антиутопии:
-
Политическа
-
Антикапиталистическа – „Желязната пета“ Джек Лондон
-
Антисоциалистическа – „Химн“ Айн Ранд
-
Антирелигиозна – “Джамията „Парижката Света Богородица“: 2048 година” Елена Чудинова
-
Антитехнологична – „Механичното пиано“ Кърт Вонегът
-
Антиутопии, които предлагат модел на идеално общество, без да са политически натоварени – „Повелителят на мухите“
Без значение каква тема разработва, сюжетът на антиутопията е винаги идеологически натоварен.
Политически антиутопични сюжети – разказват история за определен политически утопичен план, превърнал се в нетърпим (най-често) тоталитарен режим. Изпълнени с песимистични нагласи спрямо властимащата политическа класа, която управлява брутално и незаинтересовано. Държавната структура е в различни степени технологично развита, но почти винаги си е осигурила възможността за двадесет и четири часово наблюдение по всякакви начини. Обществата в този вид дистопии почти винаги са безкласови. Всички граждани са равни, оттам – еднакви, дори обезличени (основно в антисоциалистическите). Например в романа „Ние“ на Евгений Замятин имената са заменени с комбинация от цифри и буква, отговаряща на съответния пол. В 1984 г. държавният апарат е усложнен с различни министерства, упражняващи контрол върху съответните области от ежедневието – Министерство на любовта, Министерство на истината. Гражданите са подслушвани, наблюдавани и контролирани през целия им живот.
Натоварени с абсурдни задължения, наложени със закон (1984 – всеки е задължен да пуска телевизора си при влизане вкъщи, тъй като екранът е едно от средствата за наблюдение). Жителите на описвания дефективен свят нямат право на любов и чувства, а семейството е превърнато единствено в задължителна единица и граждански дълг към управляващите. Историята и езика се променят от Държавата, така че да са в нейна служба. Отчуждението се счита за добродетел. Всяка проява на чувства или мнение се приема като неподчинение и следва тежкото наказание на Държавата – най-често заличаване на индивида (номера).
Известни литературни антиутопии
-
„Игрите на глада“ от Сюзан Колинс
-
„Ние“ от Евгений Замятин
-
„Химн“ от Айн Ранд
-
„Атлас изправи рамене“ от Айн Ранд
-
„12 маймуни“ от Тери Гилиъм
-
„451 градуса по Фаренхайт“ от Рей Бредбъри
-
„1984“ от Джордж Оруел
-
„Еквилибриум“ от Кърт Уимър
-
„Планетата на маймуните“ от Пиер Бул
-
„Механично пиано“ от Кърт Вонегът
-
„Прекрасният нов свят“ от Олдъс Хъксли
-
„Белият гущер“ от Павел Вежинов
-
„Историята на прислужницата“ от Маргарет Атууд
Published: Nov 1, 2021
Latest Revision: Nov 1, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1220009
Copyright © 2021