Последиците от промяната на климата вече са забележими. Време е да вземем нещата в свои ръце и да направим промяна!
1.Разделно рециклиране на отпадъци.
Разделното събиране на отпадъците е система от мероприятия за разделно събиране на отпадъците от хартия, метал, пластмаса, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, батерии и други. Така се предотвратява попадането на опасни отпадъци в околната среда и се намалява въздействието на човека върху нея чрез повторно използване на суровините и материалите след тяхното рециклиране.
2.”Бърза мода”
Ускорената консумация на дрехи е оставила големи следи върху околната среда. Освен това текстилната индустрия насърчава и социално-културното неравенство, тъй като често използва сезонни, неформални работни места и дори робски труд.
Модата и опазването на околната среда може да изглеждат като противоречащи си концепции, тъй като първата създава продукти с кратък жизнен цикъл, а втората отчита трайността, устойчивостта и повторното използване на продукта. Някои форми обаче са по-податливи на промяна от други. Така наречените “класики” имат дизайн, който е по-малко датиран във времето и следователно имат по-голяма дълготрайност.
3.Забрана на дизелови автомобили
Европейската комисия официално обяви предложението за забрана на продажбата на всички автомобили с двигател с вътрешно горене след 2035 година.
Предложението е част от плана Готов за 55“, който представлява пакет от мерки за климатични реформи, предвиждащ намаляване на вредните емисии СО2 с 55% в сравнение с нивата от 1990 г. до 2030 г. Целта е Европа да достигне пълен въглероден неутралитет през 2050 година.
Това означава, че всички нови автомобил, регистрирани след 2035 година, трябва да бъдат с нулеви вредни емисии. Забраната засяга не само бензиновите, дизелови и хибридните задвижващи агрегати, но и двигатели, работещи на пропан-бутан и метан. Така на пазара на нови автомобили ще останат само електрическите и водородни превозни средства.
4.Компостиране
Компостирането е най-полезният и екологичен начин за набавяне на полезни торове за градината и същевременно ефеикасен метод за справяне с битовите биоразградими отпадъци. Компостирането е продължителен процес – растителните и градински отпадъци се нуждаят от поне една година, за да се разградят, но след това разполагате с особено ценен тор и то безплатно!
5.Пестене на вода
Използвайте водата отговорно. Едва 2,5% от водата на Земята е прясна. Повече от две трети от нея е замразена в ледници и полярни ледени шапки. С топенето на ледниците, тази вода малко по малко се смесва с океаните и се превръща във вода, която ние не можем да използваме.
Published: Oct 20, 2021
Latest Revision: Oct 20, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1214303
Copyright © 2021