Чарівний світ казок… Скільки теплоти вони викликають у нашій душі, повертають усіх у безтурботне дитинство, сповнене сонячним світлом, найфантастичнішими мріями. А також змушують нас замислитися над своєю поведінкою, ставленням до інших, допомагають у прийнятті правильного рішення. Ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили світ фантазії й мудрості нашого народу та народів інших країн.
Чарівні казки передбачають наявність нереального, фантастичного у характерах героїв, їхній мові, зовнішності та вчинках. У цих казках неодмінно відбуваються чарівні перетворення, діють чарівні речі, використовуються магічні числа.
Сьогодні ми будемо говорити про казку з німецького фольклору, яку записали брати Грімм – «Пані Метелиця».
Аудіокнига “Пані Метелиця”
Бесіда після перегляду відео
– Скажіть, для чого події у фільмі показані одночасно?
– Яке ставлення дівчат до праці?
– Чим схожі героїні?
– Чи подобаються вам акторки, які виконують ролі сестер?
– Чи зумів передати режисер зміст твору?
Ми бачимо із даних фрагментів, що пасербиця й удовина дочка протиставляються, порівнюються, відбувається ніби дзеркальне відображення.
Такий художній прийом називається антитезою.
Робота з підручником
Знайти в тексті і зачитати цитати, які підтверджують
працьовитість пасербиці та ледачість рідної вдовиної доньки:
Пасербиця. «Падчерка мусила виконувати всю хатню роботу».
« …щодня…пряла доти, поки їй нитка прорізала пальці до крові».
« Дівчина підійшла до печі і лопатою повитягала весь хліб».
«Дівчина струснула яблуню… Вона трусила доти, поки жодного яблука не лишилося на яблуні. Тоді згорнула яблука в купу…»
«Дівчина у всьому догоджала старій, збивала її подушки так сильно, що аж пір’я летіло, наче сніг…»
Вдовина дочка. « Дійшовши до печі й почувши, як хліб кричить… відповіла: «Тільки мені й охоти бруднитися біля тебе!» – і пішла далі».
«Дійшла вона до яблуні й, почувши, як та кричить, відповіла: «От не мала роботи! Ще якесь яблуко на голову мені впаде!» – і пішла далі».
«…другого дня почала лінуватися, третього ще більше – навіть уставати вранці не захотіла. Вона й постелі пані Метелиці не постелила як слід, і подушок не позбивала, щоб ах пір’я летіло».
Рольова гра
– Доброго дня! Ви впізнали мене? Я – пані Метелиця. Доля звела мене з двома сестрами, які одного разу завітали до мене. Пасербиця не цуралася ніякої роботи. Не з власної волі дівчина потрапила в мої володіння. На шляху до моєї оселі на неї чекали випробування, які вона з гідністю витримала. Пасербиця повитягала лопатою з печі хліб, допомогла яблуні звільнитися від стиглих плодів… Коли дівчинка була в мене в гостях, то робила всю хатню роботу, відчувала себе справжньою господаркою. Усе горіло в неї в руках. Вона і зовні мені подобалася. Білолиця, чорноброва, з довгими косами, охайно одягнута. Мені було шкода відпускати від себе цю дівчину, але вона дуже сумувала за домівкою, і я її відпустила, щедро віддячивши їй.
Мабуть, мої подарунки викликали заздрість у мачухи та її дочки, тож остання вирішує повторити шлях пасербиці. Але дівчатка різні. Ця – ледача, груба. І зовні неприваблива. Вона товста, незграбна, неохайна, полюбляє спати, а не працювати. Не дивно, що вона не одержала від мене винагороди. А щоб надалі не кортіло їй заздрити й одержувати багатство не по заслузі, я облила її смолою. Гадаю, урок піде їй на користь.
Published: Sep 21, 2021
Latest Revision: Nov 2, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1204131
Copyright © 2021