Інклюзія та інтеграція.
Що таке інклюзивна освіта?
«Інклюзивна освіта» – це процес, під час якого різні діти з різноманітними здібностями навчаються разом.Вони разом отримують задоволення від спілкування, гри, екскурсій, беруть участь у спортивних змаганнях та театральних виставах.
Інклюзивна освіта цінує розмаїття та унікальну роль кожної дитини.
З 2020 року в КЗДО № 6 “Світлячок” функціонує група, яку мають змогу відвідувати діти із інклюзивною формою навчання. Завдяки спільним зусиллям колективу садочка та батьків в середовище однолітків інтегровано четверо дітей з ООП. Кожна дитина почуває себе безпечно та має відчуття приналежності до колективу. Діти та їхні батьки беруть участь у визначенні навчальних цілей, а також у прийнятті рішень, які торкаються них. А працівники закладу освіти, у свою чергу, мають необхідну кваліфікацію, підтримку, гнучкість та ресурси для того, щоб виховувати, заохочувати та реагувати на потреби усіх вихованців.
Інтеграція вправ з мозочкової стимуляції в корекційно-розвиткову роботу практичного психолога Насікан Світлани Михайлівни з дітьми, що мають особливі освітні потреби.
Мозочкова стимуляція – це комплекс лікувально-профілактичних і реабілітаційних методик, які спрямовані на стимуляцію роботи головного мозку та мозочка.
Мозочок є одним із найважливіших органів нервової системи. У ньому міститься більше 50% усіх нейронів мозку. Саме тому мозочок швидко переробляє будь-яку інформацію, що надходить з інших відділів мозку, а також бере участь у регуляції м’язового тонусу, сили м’язових скорочень, рівноваги, збереженні положення тіла у просторі, координації довільних рухів і т.д. Також мозочок відповідає за контроль та реалізацію психічних, когнітивних і емоційних функцій.
Кому рекомендовані вправи для мозочкової стимуляції
Корисний вплив вправ для мозочкової стимуляції на самопочуття дитини доведено медичними дослідниками і звичайно його важко не помітити. Комбінації вправ і рухів впливають як на фізичне, так і на розумове та емоційне здоров’я дитини. Тому комплекси вправ показані практично кожній дитині. Позитивний результат також помітний у роботі з дітьми при:
-
гіперактивності;
-
порушенні слуху;
-
уваги;
-
відставанні у навчанні;
-
порушенні усного і письмового мовлення;
-
порушенні аутичного спектру та інші.
Вправи для мозочкової стимуляції можна поєднувати і виконувати одночасно для досягнення кращого ефекту.
Заняття на балансирі – дошці Бельгау.
Як проходять заняття?
Основною частиною заняття є вправи на дошці Бельгау – балансирі. Дитина виконує ігрові завдання, починаючи від простих, вдосконалює їх виконання, поступово переходить до складніших. Вправи на балансирі доповнюються іграми на розвиток сенсорного сприймання, міжпівкульної взаємодії, нейрокорекційними вправами, мовленнєвими та пізнавальними завданнями.
Які вправи можна виконувати на дошці Бельгау?
Прості вправи
Для знайомства з дошкою, щоб уникнути страху у дитини, а також щоб вона швидше освоїлася краще почати з простих вправ.
1. Залізти і злізти з дошки: а) спереду; в) ззаду; з) з обох сторін.
2. Дитина в положенні сидячи «по-турецьки». Розгойдуючи дошку попросити дитину втримати рівновагу.
3. Дитина в положенні сидячи на дошці. Вправи для рук – імітація плавання. Можна двома руками по черзі – лівою, правою.
4. Дитина в положенні сидячи навпочіпки. Гойдальні рухи з боку в бік головою, потім зафіксувати погляд на предметі. Кругове обертання головою.
5. Дитина в положенні стоячи або сидячи повільно погойдується вперед-назад. Краще виконувати під музику
6. Положення те саме. Кругові обертання руками: а) обидві руки в одну сторону; б) обидві руки в різні боки; в) по черзі в одну сторону; г) по черзі в різні сторони.
7. Будь-яке положення: стоячи, сидячи, навпочіпки, на колінах, «по-турецьки»: а) обидві руки покласти на груди; б) підняти руки над головою; в) прямі руки в сторону; г) нагнутися, дістати пальці ніг; д) будь-які рухи.
Ускладнені вправи з використанням аксесуарів.
1. Мішечки різної ваги з крупою кидаємо дитині, вона їх повинна зловити.
2. Ловити м’яч або мішечки від інструктора однією рукою, двома, кидати і ловити одночасно.
3. Підкидати мішечки вгору двома руками.
4. Підкидати вгору правою рукою, потім лівою.
5. Відбивати підвішений м’яч, лівою, правою, двома руками.
6. Кидати мішечки в мішень на підлозі або на стіні.
7. Відбивати м’яч-стрибунець від похилої дошки.
8. Кинути підвішений на резиночці м’яч, встигнути сплеснути в долоні поки він летить, відбити м’яч.
9. Відбивати м’ячик, що летить, паличкою або ракеткою.
Елемент заняття на балансирі
Дитина стоїть на балансирі та виконує ігрове завдання. Хлопчик тримає рівновагу, обмінюється м’ячем із дорослим, називаючи при цьому слова ввічливості. Заняття варто починати із простих вправ, поступово можна додавати різні пізнавальні завдання. Важливо підтримувати інтерес дитини до гри та зберігати бажання займатися.
Один не в змозі просвистіти симфонію.
Цілий оркестр потрібен, щоб виконати її.
Х.Т.Луккок
Інтеграція команди супроводу дітей з ООП – запорука успішної реалізації моделі інклюзивної освіти. Ефективна співпраця адміністрації, педагога, асистента, логопеда, практичного психолога, батьків та дітей створює справжнє середовище для розвитку. У закладі існує своєрідна мережа підтримки. Тільки допомагаючи один одному, обмінюючись знаннями, намагаючись максимально використовувати місцеві ресурси можна досягти головної мети – реалізації дитиною її потенційних можливостей та підготовки до незалежного життя.
Асистент вихователя чи тьютор?
А краще просто – друг.
У тьютора немає універсальної стратегії – прокладеної дороги, якою діти йдуть «строєм» – один за одним. Кожна дитина — унікальний і самостійний мандрівник. Адже дитина завжди «знає», що їй до душі, «знає» свою природу.⠀Так само жолудь безперечно «знає» ким бути та (за сприятливих умов) неодмінно виросте у великий дуб. І як би ми не намагалися виростити з жолудя яблуню – це марно. Природа у будь-якому разі візьме своє. «Знає» тут у лапках, бо дитина не може усвідомлювати це з самого початку. Таким фахівцем з усвідомлювання і є тьютор. Він помагає прибрати лапки та зробити процес знання (само-визначення) явним.⠀
Published: May 15, 2021
Latest Revision: May 17, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1137354
Copyright © 2021