Каучуки by Ernest Yakovlev - Illustrated by Ернест Яковлєв - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Каучуки

by

Artwork: Ернест Яковлєв

  • Joined Apr 2020
  • Published Books 16

Каучук-еластичний матеріал, який отримують при коагуляції латексу каучуконосних рослин, головним чином бразильської гевеї, що росте в тропічних країнах. Основний компонент — поліізопрен — вуглеводнева полімерна хімічна сполука, що має загальну формулу (C5H8)n, де n становить від 1000 до 3000.

 

На території України кліматичні зони, придатні для виростання каучуконосних рослин, відсутні. Натуральний каучук та латекс натурального каучуку Україна купує за кордоном

 

Протягом XIX століття вся маса сирого каучуку промислового значення являла собою дикий каучук бразильської гевеї, що добувався в лісах Латинської Америки, з дерев і лози в екваторіальній Африці, на Малаккському півострові і Зондських островах.[4]

Колумб привіз до Іспанії з Нового Світу кілька таких каучукових чудасій, але в Європі цим невідомим матеріалом в той час ніхто не зацікавився, а незабаром про нього і зовсім забули на цілих триста років.

2
Каучуки by Ernest Yakovlev - Illustrated by Ернест Яковлєв - Ourboox.com

Натуральний каучук був відкритий для Європи заново французькою науковою експедицією, що досліджувала джунглі Амазонки. Французи дали йому назву gomme, від лат. gummi, gumma («смола»). У 1738 році французький дослідник Шарль де ля Кондамін, учасник цієї експедиції, представив в Паризькій Академії наук зразки матеріалу, отриманого з молочного соку гевеї. Кондамін придумав еластичному матеріалу свою назву: «латекс»  — від французького слова latte («кава з молоком»).

Ще одну назву каучуку дали англійці. У 1770 році англійський дослідник Джозеф Прістлі назвав новий матеріал rubber — від словосполучення to rub out («витирати»). Оскільки шматочком каучуку можна було витирати лінії, нанесені графітовим олівцем. І це, до речі, довгий час було єдиним практичним застосуванням каучуку-гуми-латексу.

Тільки через двадцять років — в 1791-му році — англійський фабрикант Самуель Пів придумав непромокальний одяг, обробивши тканину розчином каучуку в скипидарі. А ще через тридцять років — у 1820-му — французи винайшли гумові підтяжки і підв’язки, з’єднавши каучукові нитки з бавовняними, але повний комерційний успіх був досягнутий тільки після того, як 1839 року Чарлз Гуд’їр відкрив процес вулканізації.

4
Каучуки by Ernest Yakovlev - Illustrated by Ернест Яковлєв - Ourboox.com

Дерево можна використовувати через 7 років. На ньому роблять зарубки і сік збирають в спеціальні посудини.

Щоб видобути каучук із каучуконосних дерев, робітник робить на корі дерева вузький спіралеподібний надріз. Білий сік (латекс) повільно стікає в склянку, закріплену під надрізом. За кілька годин після надрізання збирається приблизно 150 грам соку (надрізи можна робити через кожні 2 дні). Сік густіє й застигає, перетворюючись на грудочки, а потім висихає. Це і є сирий натуральний каучук, який буває двох видів:

  1. дикий каучук, добутий з дерев, кущів і лози, які ростуть в натуральних природних умовах;
  2. плантаційний каучук.

Натуральний (природний) каучук був відомий ще індійцям доколумбівської Америки, який вони добували з соку південноамериканського дерева гевеї. У Європу каучук був завезений на початку XIX ст. Зібраний молочний сік в спеціальні чашки, потім сушили та коптили. З отриманого матеріалу — пружного і непромокаючого — вони виготовляли м’ячі, судини для води, одяг, взуття, дитячі іграшки та культові фігурки.

6
Каучуки by Ernest Yakovlev - Illustrated by Ернест Яковлєв - Ourboox.com

Він твердіє на холоді й розм’якшується на сонці. При нагріванні вище 180 °C у відсутності повітря — розкладається і виділяє ізопрен (2-метил-1,3-бутадієн). Натуральний каучук бразильської гевеї має структуру, яка складається на 97,8 % із 1,4-цис-поліізопрену.

Промисловість

Загальне виробництво натурального каучуку становить близько 9 млн тонн і досягає 40 % у загальному виробництві й споживанні разом синтетичного і природного каучуків.

 

Полімеризацію ізопрену можна схематично зобразити таким рівнянням:

Polymerization of isoprene.jpg

Молекули природного каучуку теж мають лінійну структуру і також звивисті. Молекулярна маса природного каучуку досягає 170 000 в. о., а число елементарних ланок в молекулі — до 3000.

Продукт вулканізації композицій на основі каучуку називається гумою.

8
Каучуки by Ernest Yakovlev - Illustrated by Ернест Яковлєв - Ourboox.com
This free e-book was created with
Ourboox.com

Create your own amazing e-book!
It's simple and free.

Start now

Ad Remove Ads [X]
Skip to content