Інформація може стати засобом тотального маніпулятивного впливу на свідомість як конкретних осiб, так і мас. Розвиток засобів масової інформацій (телебачення, Інтернет, радіо, преса тощо) значно спрощує цей
процес.
Запитання
1. На сайті «Української правди» розміщено статтю Юлії Бабенко «Інформаційна вій на — зброя масового знищення!» [1]. Як ви розумієте цей вислів?
2. Чи погоджуєтесь ви з висловом М. Маклюена «Істинно тотальна війна — це війна за допомогою інформації»?
Формування поняття
Пропаганда — форма комунікації, що має на меті вплинути на ставлення суспільства до певної проблеми/ситуації/явища. На відміну від об’єктивної інформації, пропаганда подає інформацію насамперед для впливу на аудиторію.
Пропаганда зазвичай впливає на ставлення до певних явищ або груп людей і ґрунтується частково на правдивій інформації, але її змішування з несправжньою інформацією призводить до фактичного обману людей.
Перегляньте відео.
Опрацюйте міні – конспект
Опрацюйте презентацію. Перейдіть за посиланням.
Мова ненависті — це коли одна група людей починає говорити, що інша група недосконала. Людина створює стереотипи щодо інших, яких знає мало, частково самостійно, а крім того, під впливом соціуму та мас-медіа.
Одна з використаних технологій — дегуманізація ворога, виведення його за межі людського. Мова ненависті — це мова дискримінації, сповнена нетерпимих слів і понять, звернень і закликів неприйняття іншої людини або групи
загалом; мова ненависті, заклики до ворожнечі впливають на поведінку певної людини, призводять до реального насильства.
Запитання
Чи є цей плакати зразком «мови ненависті»? Чому ви так вважаєте?
Існує кілька типів маніпулятивних технологій.
1. Дезінформація.
2. Техніка «сендвіча». Нашарування один на одного матеріалів різного характеру, протиставлення позитивних і негативних образів.
3. Міфологізація. Подрібнення та фрагментація інформації, що послаблює здатність розмежовувати інформацію за ступенем важливості.
4. Посилання на анонімний авторитет.
5. Емоційний резонанс. Спосіб створення певного настрою з одночасним переданням пропагандистської інформації.
6. Замовчування небажаних фактів.
7. Політичні евфемізми/дисфемізми. Евфемізм — применшення ступеня негативу або перетворення негативу на позитив. Дисфемізм — гіперболізація негативу.
8. Підміна понять.
9. Маніпуляція цифрами.
10. Висмикування із контексту.
11. Використання як експертів тих, хто є прихильниками певної ідеї.
Виконайте завдання
Придумати маніпуляцію, використовуючи вищенаведений перелік маніпулятивних технологій.
Висновок. Якщо в інформаційних матеріалах ви помітили: використання неідентифікованих джерел, чуток, які неможливо перевірити; штучне об’єднання в один матеріал не пов’язаних між собою подій; емоційно забарвлені слова, якими описують людей і явища; категоричні судження; заклики до дій, то усе це може свідчити про те, що цей матеріал маніпулятивний і пропагандистський.
Перейдіть за посиланням та виконайте онлай – тест на онлайн платформі “На урок”
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Використовуючи QR – коди знайдіть в інформаційному просторі приклади пропаганди, маніпуляцій, фейків у засобах медіа.
Published: Mar 14, 2021
Latest Revision: Mar 14, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1076234
Copyright © 2021