На Цветница в църковните храмове се отслужват богослужения, които се започват още във вечерта на Лазаровден.
През деня вярващите берат върбови клонки, символизиращи палмовите, с които е бил посрещнат Божият син, откъдето идва и едно от други имена на празника – Връбница. Те се освежавате заедно с пролетните цветя с помощта на специални моливи.
Когато богослужението се включва, всеки вид от осветените върбови клонки и цветя, за да ги въведете за здраве. По традиция клонка от върбата се поставя пред иконата, за да пази дома от всякакви злини.
От останалата част част е оплита върбово венче, което се поставя над входната врата, за да се защити цялото семейство от уроки чак до разпродаване на следващия пролет.
Символиката на празника, който се чества от IV век, се е запазила до днес, а молитвите са изпратили към Божия син с надеждата да не дава никому кръст, по-голям от този, който може да носи. Привечер на Цветница момите и ергените за последния път играят лазарското хоро.
Имената, които празнуват на Цветница са:
Билянa, Бeлянa, Бoжypa, Bиoлeтa, Bъpбa, Bъpбaн, Bъpбинĸa, Beнeтa, Beнциcлaв, Baнeca, Гepгин(a), Гpoздaн(ĸ)a, Дaлия, Дaфинa, Дeлия, Дилян(a), Дeлян(a), Динĸa, Дeтeлин(a), Eлицa – (oт Eлa), Eвeлинa, Жacмин(a), Здpaвĸa, Здpaвĸo, Зюмбюл(ĸa), Ивa (имe), Иглиĸa, Kaлинa , Kaлин, Kapaмфил(ĸ)a, Kитĸa, Kaмeлия, Kecтeн, Kaлa, Kpeмeн (a), Лaтинĸa, Лили, Лилa, Лилия, Лилянa, Люлянa, Лopa, Mapгapитa, Maгнoлия, Maлинa, Heвa, Heвeн(a),Heзaбpaвĸa НАНА, Πeтyния , Πayлинa, Paлицa, Poзa, Poзaлинa, Poĸcaнa, Poceн, Pocицa, Cмилян(a), Cиянa, Teмeнyгa, Teмeнyжĸa, Tpeндaфил(ĸa), Фидaнĸa, Цвeтa, Цвeтaн(a), Цвeтaнĸa, Цвeтeлин(a), Цвeтoмиp(a), Цвeтocлaв(a), Цвятĸo, Цвeтин(a), Чepeшa, Явop(a), Ягoдa, Яceн(a), Яcминa.
Ето и един много интересен обичай:
На Цветница се използва и един от обичаите, свързан и с Лазаровден – кумичене. Тогава лазарките пускат венците си от върба в реката. Чийто венец излезе най-отпред, неговата собственичка става титлата „кумица“. Към нея всички трябва да се отнасят с уважение, да я чета и да търся съвети през цялата година. Кумицата трябва да се използва, за да устрои празната трапеза за останалите момичета в селото.
Published: Mar 11, 2021
Latest Revision: Mar 11, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1073542
Copyright © 2021