Зимните празници и обичаи с наситени с гадания и прогнози (за предстоящата стопанска година и за здраве и благополучие в семейството), както и с обреди, чрез които се цели да се повлияят върху бъдещето.
Андреевден
На този ден – 30 ноември – Българската православна църква чества паметта на Св. апостол Андрей Първозвани.
В Северна България на този ден празнуват в чест на мечките, като се вярва, че Свети Андрей е техен господар. Освен народното предание на светеца победил мечката, впрегнал я в рало и изорална земя.
Сава
Свети Сава Седмочисленик (роден около 810-840 г. и починал между 880-920 г.) е български книжовник от 9-ти век; ученик на Кирил и Методий. Канонизиран е за светец. Православната църква го тачи и като един от светите Седмочисленици.
Никулден
Никулдeн е един от важните православни празници. Посветен е на Свети Николай Мирликийски, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
Празникът се отбелязва на 6 декември.
Анна (светица)
Света Анна е сочена от традицията за майка на Дева Мария и баба на Иисус Христос.
Според неканоничното Протоевангелие на Яков Анна и нейният съпруг Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете. Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм. Историята е подобна на тази на Самуил, чиято майка също дълго време е бездетна и се нарича Ханна.
Игнажден
Игнажден е ден, в който се почита паметта на свети Игнатий Богоносец, чествана на 20 декември. Обикновено с Игнажден започват коледните празници. В Източна България на този ден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година.
Рождество Христово
Рождество Христово е един от най-големите християнски празници . На него християните честват раждането на Сина Божий Исус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея.
1 Февруари- Трифоновден
Петльовден е български народен празник, обичай с регионално разпространение. Чества се главно в източно българската етническа територия — от Одринско и Лозенградско, до Добруджа. Празнува се на 20 януари (нов стил) или на 2 февруари (стар стил).
Published: Jan 31, 2021
Latest Revision: Jan 31, 2021
Ourboox Unique Identifier: OB-1028494
Copyright © 2021